TFI Capital Partners zyskuje na istniejącym rok funduszu CP FIZ

Listopad 20 2015 06:53AM

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Capital Partners ma w nowym funduszu CP FIZ około 60 mln zł po roku działalności. W istniejącym od czterech lat Capital Partners Investment I FIZ natomiast 100 mln zł. W sumie fundusz planuje pozyskać w portfelach 250 mln zł. Według przedstawicieli TFI CP większe aktywa mogłyby utrudnić efektywne zarządzanie.

Zamknęliśmy we wrześniu pierwsze 12 miesięcy działalności funduszu CP FIZ. Stopa zwrotu w jednym subfunduszu – Private Equity – wyniosła prawie 29 proc., w drugim, Absolute Return – 21 proc., więc są bardzo wysokie – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Adam Chełchowski, prezes zarządu TFI Capital Partners. – Udało nam się osiągnąć to dzięki temu, że mamy kilka strategii, które stosujemy jednocześnie – dodaje.

Jak podaje Capital Partners, aktywa CP FIZ mają obecnie wartość przekraczającą 65 mln zł. Fundusz z jednej strony skupia się na strategii inwestowania private equity, poprzez którą kupuje większościowe pakiety przedsiębiorstw na rynku niepublicznym, a z drugiej strony realizuje, głównie na giełdzie, strategię absolutnej stopy zwrotu, czyli inwestowania w różnorodne aktywa w celu uzyskania wzrostu wartości jednostek funduszu bez względu na koniunkturę na rynku.

Mamy strategię absolute return – typowo giełdową, gdzie staramy się znaleźć spółki, które mają wewnętrzne przewagi konkurencyjne i dostarczą wzrostu wartości bez względu na to, co się dzieje na rynku – twierdzi Adam Chełchowski. – Było to bardzo dobrze widoczne w ostatnim kwartale, kiedy na rynkach światowych były istotne zniżki. Używamy też kontraktów na indeksy, żeby zabezpieczyć pozycje i starać się w trudnych kwartałach, takich jak właśnie ten, nie stracić – dodaje.

W trzecim kwartale 2015 roku oba subfundusze nawet minimalnie zyskały – 1,1 i 1,2 proc. W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG stracił ponad 6,5 proc., a WIG20 niemal 11 proc.

Nasze oba subfundusze zrobiły, choć był to niewielki plus, procent z hakiem, ale ciągle plus. Szczególnie istotne jest, żeby w takich momentach nie tracić. Udało nam się to bardzo dobrze przy WIG-u, który w ciągu tego kwartału miał kilka procent na minusie – wylicza Adam Chełchowski. – Jest to ważniejsze od tego, czy się dużo więcej niż WIG zarobi, kiedy jest dobrze – dodaje.

TFI Capital Partners planuje głównie pozostać na polskim rynku. Jego prezes jest przekonany, że ze względu na korzystną sytuację gospodarczą w kraju, wciąż wiele spółek ma ogromny potencjał, by się rozwijać.

 Na razie polska gospodarka daje jednak miejsce na rozwój spółkom i wydaje się, że jest na tyle dużo atrakcyjnych projektów związanych z polskim rynkiem, że dzisiaj nie ma uzasadnienia do tego, by szukać okazji za granicą – twierdzi Adam Chełchowski. – Mamy tutaj bardzo duże, wieloletnie doświadczenie i to zarówno w inwestycjach private equity, jak i w inwestycjach giełdowych. Mieliśmy w ciągu tego roku jedną istotną inwestycję zagraniczną. Udało nam się znaleźć spółkę z sektora, który jest bardzo wzrostowy, ale to jest raczej sporadyczny przypadek – dodaje.

Do zarządzania w nowym funduszu funkcjonującym od roku pozyskano już 60 mln zł. W starszym Capital Partners Investment I FIZ znajduje się obecnie około 100 mln zł.

Stary fundusz to czyste private equity, tam było kilka projektów, starannie wyselekcjonowanych, w których byliśmy skupieni nad pracą wśród nich – Gekoplast, Onico, Duon. Tam jest portfel spółek dojrzałych, największą pracę nad nimi już wykonaliśmy– twierdzi Adam Chełchowski. – Natomiast one są w na tyle dobrej sytuacji i mają na tyle dobre perspektywy wzrostu, że wszystkie te spółki chcielibyśmy jeszcze raczej potrzymać niż je sprzedawać – dodaje.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorstw w 2020 roku

  W Polsce przeważają mikroprzedsiębiorstwa. To właśnie one wytwarzają dużą...

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.