System waluty złotej – pierwszy międzynarodowy system walutowy

Maj 1 2020 01:58PM

Notowania złota w ostatnich latach rosną. Wynika to przede wszystkim z niepewnej sytuacji na rynku gospodarczym. Złoto od lat uznawane jest za jeden z bezpiecznych rodzajów lokowania własnych środków. Rośnie także kurs pozostałych kruszców, zwłaszcza tych wykorzystywanych w przemyśle – srebra, platyny i palladu. Nie dziwi więc, że powstaje coraz więcej punktów oferujących odzysk kruszców z elektroniki i innych otaczających nas na co dzień akcesoriów.

Metale szlachetne dookoła nas

Wszystkie kruszce wykorzystywane są w wielu branżach przemysłowych ze względu na swoje fizyczne i chemiczne właściwości. Pierwiastki te w śladowych ilościach otaczają nas na co dzień. Być może nawet nie wiesz, że ofiarowane Ci niegdyś przez kogoś pióro ma złotą stalówkę… Metale szlachetne są dobrymi przewodnikami, ale wykorzystuje się je także jako przewodniki. Są potrzebne przy produkcji telefonów, laptopów, aparatów fotograficznych, kamer itp. Ostatnie wzrosty kursu srebra, palladu i platyny związane są właśnie z coraz większym zapotrzebowaniem na te surowce w wielu branżach, tych z obszaru nowoczesnych technologii oraz elektromobilności. Patrząc na obecne trendy dotyczące ochrony środowiska i politycznego nacisku na promowanie samochodów napędzanych energią elektryczną, można spodziewać się, że cena srebra i innych metali lokacyjnych będzie rosnąć.

Wzrost cen za poszczególne metale bez wątpienia przyczynił się do tego, że coraz większą popularność zyskuje sobie skupowanie części i sprzętu elektronicznego w celu odzysku złota. W Polsce nielegalne jest samodzielne odzyskiwanie kruszców.

Co można odzyskać?

W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży elektroniki i poszczególnych komponentów do odzysku. Okazuje się, że najwięcej kruszców można pozyskać ze starszych urządzeń. Szacuje się, że z odtwarzacza video można uzyskać 56 g złota. Najczęściej jednak ogłoszenia te dotyczą smartfonów i laptopów. Tu zawartość kruszcu przedstawia się raczej skromnie, więc by zdobyć odpowiednią ilość kruszcu potrzeb zgromadzić ok 1 tony sprzętu. Wylicza się, że z takiego odpadu można zebrać ok 3,5 kg srebra oraz 340 g złota. Przeliczmy więc, ile udałoby się nam na tym zarobić, biorąc pod uwagę aktualne ceny w przybliżeniu. W ostatnim tygodniu lutego ceny srebra oscylują w ok. 2130 zł za kg kruszcu, natomiast ceny złota w ok. 200 zł za gram. Sprzedaż metali inwestycyjnych odzyskanych z 1 tony elektroniki wzbogaciłaby nas o ponad 75 000 zł. Trudno jednak taką tonę zebrać… Niełatwo również znaleźć punkty odzysku złota, ale wydaje się, że wraz ze wzrostem zapotrzebowania na te surowce w przemyśle, staną się one bardziej dostępne.

Złoto inwestycyjne i inne kruszce

Obecna sytuacja na rynku pokazuje, że ceny za kruszce w najbliższym czasie będą utrzymywać się na wysokim poziomie, a w opinii analityków, dalej będą rosły. Jeśli zatem chcesz wzbogacić swój portfel inwestycyjny, pomyśl o zakupie sztabek złota lub złotych monet bulionowych. Jeśli jednak lubisz podejmować większe ryzyko, opłacalna może być inwestycja w srebro i pallad. W ostatnich miesiącach ich ceny rosną diametralnie, a ponieważ oba te surowce wykorzystuje się w motoryzacji, która z każdym rokiem zgłasza coraz większe zapotrzebowanie, ograniczając w ten sposób podaż palladu i srebra inwestycyjnego. Musimy jednak pamiętać o tym, że zakup obu tych metali łączy się z koniecznością opłaty 23%-owego podatku VAT (inaczej niż przy zakupie złota), więc inwestycja zwraca się wolniej.

Jeśli chcesz mieć dostęp do wybranych produktów inwestycyjnych, monet bulionowych, sztabek złota i srebra, najrozsądniej będzie skorzystać z internetowych skupów złota, tj. https://79element.pl/. Zyskujesz w ten sposób dostęp do szerokiej oferty monet rozpoznawalnych na całym świecie, a przede wszystkim kupujesz je ze sprawdzonego źródła. Skup funkcjonuje już od prawie 10 lat, więc masz pewność jakości oferowanych produktów. Swoje sztabki srebra i złota możesz zamówić bez wychodzenia z domu. Otrzymasz je w odpowiednio zabezpieczonej i zanonimizowanej paczce pod wskazany adres lub do wybranego paczkomatu.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Porządne części zamienne do silników

  W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...

 • Na tym lepiej nie oszczędzaj. Cztery rzeczy, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi

  Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...

 • Czy mogę kupić biały certyfikat? Jak to zrobić?

  W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...

 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo żywności na etapie produkcji

  W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.