Zmęczenie Cię nie opuszcza? Sprawdź, czy potrafisz wypoczywać

Lipiec 7 2015 01:12PM

Czasem nawet tak przyjemna czynność przychodzi nam z trudem. Choć zmęczenie nie pozwala normalnie funkcjonować, nie potrafimy wypoczywać. Jak to zmienić?

Zmęczenie mimo częstego wypoczywania może być skutkiem rozmaitych chorób, ale może być też efektem nieumiejętnego odpoczynku. Jak odzyskać siły i radość życia, gdy zmęczenie nie odpuszcza?

Jak wypoczywać?

Odpoczynek po wykonanej pracy powinien być tym proporcjonalny do ilości zużytej energii. Im więcej wysiłku kosztowało wykonanie określonego zadania, tym dłużej powinna trwać regeneracja.

Planując dzienną aktywność, warto przewidzieć ok. pół godziny poświęconej wypoczynkowi, przy czym rodzaj relaksu dobrze jest dopasować do charakteru wykonywanej pracy.

Relaks dla umysłu

Niektórzy twierdzą, że długotrwały wysiłek umysłowy jest bardziej męczący niż fizyczny. Z pewnością wymaga odnowy sił poprzez ruch (najlepiej na świeżym powietrzu).

Jak odprężyć się po godzinach spędzonych przy biurku? Przede wszystkim trzeba wyciszyć myśli. Przyjemne, a przynajmniej neutralne tematy łatwiej przychodzą do głowy, gdy zaangażujemy ciało w jazdę na rowerze, tanie, ćwiczenie yogi lub bieganie. Poza odprężeniem umysłu, sport przyspiesza krążenie krwi i poprawia dotlenienie mózgu. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie w pełni sprawnego myślenia już po krótkiej chwili odpoczynku.

Wypoczynek dla aktywnych

Osoby, które nie stronią od wysiłku fizycznego lub wykonują fizyczną pracę powinny zadbać o odprężenie i odciążenie ciała. Krótka drzemka, chwila z książką lub medytacja doskonale spełnią to zadanie.

Relaks może  być pełniejszy, gdy wokół panuje miła atmosfera, palą się świece, panuje półmrok, jest cicho lub wyciszeniu towarzyszy przyjemna, relaksacyjna muzyka.

Emocje na wodzy? To błąd

Któż nie zna tej chwili, gdy po długim skrywaniu złości lub żalu, zamykają się drzwi do odosobnionego pomieszczenia i wtedy wszystkie złe emocje wydostają się na zewnątrz wraz z krzykiem lub uderzeniem pięści w cokolwiek. Niektórzy biorą jeszcze dwa głębokie wdechy i uśmiechnięci wychodzą z powrotem „na ring” – do pracy, do rodziny, do codziennych obowiązków.

Problemy z wyrażaniem zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji mogą przełożyć się na kłopoty z wypoczynkiem, a w konsekwencji potęgują zmęczenie. Czy można sobie z tym poradzić? Owszem, z pewnością pomoże tu rozwijanie asertywności i akceptowanie zarówno dobrych, jak i złych emocji.

Z drugiej strony, warto w jakiś sposób „wymusić” na organizmie odpoczynek. W ten sposób przerwie się błędne koło zmęczenia, które pogarsza samopoczucie, a to z kolei znowu nie pozwala wypocząć. Niezawodne w wyciszaniu organizmu i uspokajaniu skołatanych nerwów są kołdry sensoryczne, prezentowane m.in. na stronie https://kolderka.net/. Kołdry Gravity można stosować w nocy i w dzień. Nacisk tego okrycia na mięśnie powoduje dość szybkie odprężenie (efekt nieco zbliżony do skutków masażu). Osoby, które stosują kołdry sensoryczne przyznają też, że wywołują one poczucie bezpieczeństwa i poprawiają jakość snu. Nie ma w tym nic dziwnego. Jako wyrób medyczny, kołdra sensoryczna (obciążeniowa) jest stosowana w terapii osób z zaburzeniami rozwojowymi.

Najważniejszy sen w nocy

Zmęczenie najłatwiej usunąć przez dobrej jakości nocny sen. Aby ułatwić proces zasypiania i zapobiec wybudzaniu się przed czasem, warto zapewnić optymalne warunki w sypialni. Przed spaniem należy wywietrzyć pokój. Ważna jest też temperatura w pomieszczeniu (ok. 28oC) oraz wilgotność powietrza. Ponadto, do sypialni nie powinny dochodzić żadne hałasy, ani światło, zwłaszcza światło monitorów komputerów i telewizorów.

W łóżku nie powinno się spożywać posiłków, oglądać telewizji, czy w ogóle wykorzystywać sypialni do innych celów niż te, do których jest ona przeznaczona.

Dobrze jest też wprowadzić stałe pory zasypiania. Organizm dużo łatwiej przechodzi w stan spoczynku, gdy dzieje się to codziennie o tej samej godzinie, niż w całkowicie nieuregulowanym trybie.

 

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Elektryk – fachowa pomoc na każdą awarię

  Przedświąteczne porządki osiągają punkt krytyczny, ciasto piecze się w piekarniku,...

 • Kiedy praca staje się uzależnieniem

  Uzależnienie od pracy, często nazywane pracoholizmem, jest prawdziwym stanem zdrowia...

 • 5 najbezpieczniejszych miejsc do podróży i zwiedzania w świecie po koronawirusie

  Za oknem coraz goręcej, a to oznacza, że nadchodzą letnie, upalne dni. Krótsze...

 • Różne rodzaje tektur dla różnych produktów – sprawdź nasze sugestie

  Opakowania tekturowe mogą być wykonane z tektury różnej grubości. Im więcej...

 • Zabezpiecz swój smartfon – jak wybrać etui i szkło ochronne?

  Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, nie dziwi więc...

 • Zacznij zarabiać sprzedając na Amazonie

  Amazon jako największa na świecie platforma sprzedażowa online oferuje niezwykłe...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.