Jak zostać bankowcem? Sprawdź najpopularniejsze ścieżki kariery

Kwiecień 27 2018 02:03PM

„Masz to jak w banku” – mówimy, gdy chcemy komuś zagwarantować, że np. coś zostanie zrobione. Nie bez powodu akurat bank znalazł się w tym powiedzeniu. Kojarzy się zwykle z pewnością, stabilnością, profesjonalizmem, a dla niektórych nawet prestiżem. Sektor bankowy rozwija się niezwykle dynamicznie, dlatego tak wielu młodych ludzi wybiera tę ścieżkę kariery. Jak więc zostać bankowcem?

Idealny kandydat do pracy w banku

Zanim zaczniesz planować swoją ścieżkę edukacji i zdobywanie doświadczenia, zastanów się, czy na pewno jest to twoje marzenie. Praca w obsłudze klienta wymaga przede wszystkim skupienia i komunikatywności, szybkości w działaniu. Są jednak różne inne działy, w jakich możesz pracować, dlatego powinieneś mieć świadomość, co tak naprawdę interesuje cię najbardziej.

Idealny kandydat na bankowca to osoba, która chętnie się uczy, jest cierpliwa, uśmiechnięta i nie boi się kontaktu z drugim człowiekiem. Jeżeli widzisz siebie w takiej roli, śmiało, sprawdź różne ścieżki. Ofert pracy w banku jest bardzo dużo, nie tylko w dużych miastach, dlatego warto zastanowić się, zwłaszcza że wynagrodzenie również jest atrakcyjne. W niektórych placówkach na początek można zarobić nawet powyżej 4000 złotych brutto.

Staż lub praktyki w banku

Pracę w banku można zdobyć na różne sposoby. Niektórzy już na studiach wiedzą, kim chcą zostać lub po prostu sprawdzają wiele dróg do osiągnięcia satysfakcji zawodowej. Jedną z nich może być odbywanie praktyk, na których warto przyjrzeć się, jak wygląda praca bankowca i czy naprawdę podoba ci się to. Jeśli już będziesz pewny, poszukaj miejsca, gdzie odbędziesz staż.

Nie musi to być obsługa klienta, ale choćby praca w centrali. Jeżeli interesuje cię konkretna specjalność, np. kredyty hipoteczne, sprawdź, w jakim banku najlepiej rozwiniesz swoje umiejętności. Staraj się jednak nie ograniczać już na samym początku, aby poznawać różne elementy struktury bankowej i wiedzieć, jak funkcjonują tego typu jednostki.

Praca po studiach ekonomicznych lub podobnych

Jest kilka kierunków studiów, po których łatwiej jest zdobyć posadę w banku. Należą do nich m.in. finanse i rachunkowość oraz ekonomia. Warszawa daje dużo możliwości pod względem pracy czy uczestniczenia w branżowych wydarzeniach organizowanych przez pracodawców, dlatego tutaj jest mnóstwo ogłoszeń o pracę. Warto próbować też w innych dużych miastach, choć stolica to zdecydowanie jedno z lepszych miejsc na start kariery. Ekonomię w Warszawie znajdziesz np. tutaj: vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-online/studia-online-i-stopnia/ekonomia/.

Co daje wyższe wykształcenie w bankowości? Przydadzą się takie przedmioty jak: podstawy finansów, matematyka, a nawet zarządzanie, zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach. A skoro już o tym mowa, warto pomyśleć o studiach choćby dlatego, aby w przyszłości móc starać się o awans. Pamiętaj, że w każdym banku wymagania są nieco inne, jednak na stanowiskach kierowniczych czy dyrektorskich wykształcenie wyższe może mieć znaczenie.

Praca bez studiów kierunkowych

Pisaliśmy już, że każda placówka może mieć swoje zasady, więc nawet kandydaci bez doświadczenia oraz odpowiedniego wykształcenia również mają szanse. Brak ukończonych studiów ekonomicznych lub finansów i rachunkowości nie dyskwalifikuje kandydatów chętnych do nauki czy zdobywania nowych umiejętności. Można starać się na przykład o pracę młodszego specjalisty do spraw obsługi klienta czy bankiera w obsłudze telefonicznej.

Jaki może być tutaj klucz wyboru? Zwykle bierze się wtedy pod uwagę doświadczenie w obsłudze klienta. Jeżeli więc pracowałeś w call center, sklepie lub w innym miejscu, gdzie wymagano od ciebie kontaktu z klientem, wysyłaj swoje CV.

W wymaganiach znajdziemy również:

 • znajomość MS Office,
 • doskonałe umiejętności komunikacyjne,
 • angielski w stopniu komunikatywnym i wyższym,
 • wysoką kulturę osobistą,
 • dokładność, świetną organizację pracy.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Skup złomu złota

  Biżuteria często traci swój urok. To rzecz nabyta, która z wiekiem podoba się...

 • Popularne stały się inwestycje w dzieła sztuki, alkohole czy zabytkowe auta

  Inwestycje w sztukę, wino, zabytkowe auta czy numizmaty – tego typu alternatywne...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.