Jesteś klientem polskiego banku? Sprawdź, czy twój bank stosuje się do wyroku TSUE!

Styczeń 9 2020 11:01AM

Niedawno, bo 11 września 2019 roku, Trybunał Sprawiedliwości UE obradujący w Strasburgu dokonał interpretacji przepisów dotyczących polskich kredytobiorców, którzy spłacili kredyt konsumencki przed terminem wynikającym z umowy. Sąd orzekł na korzyść klientów banków, przyznając im prawo do zwrotu kosztów kredytu (odsetek, prowizji) w wysokości z reguły proporcjonalnej do okresu, o jaki skrócił się czas kredytowania. Z dalszej części artykułu dowiesz się, kto i na jakich warunkach może powołać się na wyrok TSUE i co należy zrobić, aby odzyskać od banku należne pieniądze.

Jakie warunki musi spełnić kredyt, aby klient mógł otrzymać zwrot bankowy?

Wyrok TSUE dotyczy osób, które zawarły po 1 stycznia 2012 roku umowę kredytu konsumenckiego, w tym kredytu gotówkowego, o wartości nie wyższej niż 255 550 zł. Dopuszczalne jest, aby wartość kredytu była wyższa, ale tylko w sytuacji, gdy nie był on zabezpieczony hipoteką i został przeznaczony na remont domu albo lokalu mieszkalnego.

Jakie warunki powinien spełnić klient banku?

Po pierwsze, klient musiał zawrzeć z bankiem (lub inną instytucją, np. instytucją pożyczkową, która może udzielać kredytów konsumpcyjnych) umowę kredytu. Polska umowa o kredycie konsumenckim każe tak samo jak umowę kredytu traktować także m.in. umowę pożyczki i umowę o kredyt odnawialny, a więc również tego rodzaju umowy obejmują przepisy o zwrocie bankowym. Po drugie, klient musiał spłacić kredyt w całości lub w części przed terminem wynikającym z umowy.

Na czym polega zwrot bankowy?

Przepisy ustawy o kredycie konsumenckim wskazują, że jeśli kredytobiorca dokonał wcześniejszej spłaty kredytu, to przysługuje mu prawo do zwykle proporcjonalnego obniżenia całkowitych kosztów kredytu. Do kosztów kredytów zaliczamy m.in.:

 • odsetki,
 • opłaty,
 • prowizje,
 • podatki,
 • marże
 • koszty usług dodatkowych, w tym ubezpieczeń, w przypadku, gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu.

Jak obliczyć wysokość zwrotu bankowego?

Przykładowo, jeśli klient banku zawarł umowę kredytu na 36 miesięcy, a zobowiązanie w całości spłacił po 12 miesiącach, czyli okres kredytowania skrócił się o ⅔, to zwykle o ⅔ powinny zostać obniżone wszystkie koszty kredytu – bez względu na to, czy były one jednorazowe (np. prowizja od złożenia wniosku o kredyt), czy też płatne w ratach, jak odsetki.

Kto powinien stosować się do wyroku TSUE?

Niestety, niektóre banki wmawiają klientom, że wyrok TSUE dotyczy tylko sądu, który zwrócił się do Strasburga z pytaniem prejudycjalnym. Nie jest to prawda. Należy podkreślić, że przepisy dyrektywy, które interpretował TSUE, zostały wprowadzone do polskiej ustawy o kredycie konsumenckim. Obowiązuje ona powszechnie na terenie Polski. Muszą się do niej stosować zarówno banki i instytucje pożyczkowe, jak i konsumenci, czyli w tym wypadku klienci banków.

Ile możesz zyskać na wyroku TSUE?

Zastanów się, czy po 1 stycznia 2012 roku zawarłeś umowę kredytu lub pożyczki, którą następnie spłaciłeś przed terminem. Ile było takich umów? Jaka był ich wartość? O ile czasu skrócił się okres kredytowania? Teraz możesz ocenić, ile możesz zyskać na wyroku TSUE. Pamiętaj jednak, że do każdego banku będziesz musiał osobno wystąpić o zwrot. Jeśli pojawią się problemy z odzyskaniem prowizji, odsetek lub innych kosztów kredytu, możesz skorzystać z pomocy Związku Zwrotów Bankowych. ZZB oferuje bezpłatną konsultację ze specjalistą oraz szybki zwrot gotówki (nawet w ciągu 24 godzin).

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Elektryk – fachowa pomoc na każdą awarię

  Przedświąteczne porządki osiągają punkt krytyczny, ciasto piecze się w piekarniku,...

 • Kiedy praca staje się uzależnieniem

  Uzależnienie od pracy, często nazywane pracoholizmem, jest prawdziwym stanem zdrowia...

 • 5 najbezpieczniejszych miejsc do podróży i zwiedzania w świecie po koronawirusie

  Za oknem coraz goręcej, a to oznacza, że nadchodzą letnie, upalne dni. Krótsze...

 • Różne rodzaje tektur dla różnych produktów – sprawdź nasze sugestie

  Opakowania tekturowe mogą być wykonane z tektury różnej grubości. Im więcej...

 • Zabezpiecz swój smartfon – jak wybrać etui i szkło ochronne?

  Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, nie dziwi więc...

 • Zacznij zarabiać sprzedając na Amazonie

  Amazon jako największa na świecie platforma sprzedażowa online oferuje niezwykłe...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.