Które banki oferują najlepsze lokaty?

Styczeń 30 2019 09:35AM

Lokata bankowa to nie tylko najprostszy sposób na zabezpieczenie pieniędzy przed utratą wartości, ale także na ich pomnożenie. Choć nie oferują najwyższej stopu zwrotu pośród wszystkich instrumentów finansowych, to zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty i jakie banki oferują najlepsze lokaty – na te i inne pytanie staramy się odpowiedzieć w tekście.

Lokata bankowa – co to jest?

Założenie lokaty polega na wpłacaniu do banku określonej kwoty pieniędzy na określony z góry okres oraz procent, a następnie odebranie po upływie ustalonego terminu tej kwoty powiększonej o odsetki. Zysk z lokaty to stawka, jaką bank jest w stanie zapłacić za pożyczenie mi pieniędzy. Choć lokaty bankowe nie oferują największych zysków w stosunku do innych instrumentów finansowych, to stanowią najbezpieczniejszą formę pomnażania pieniędzy. I to właśnie sprawia, że są niezmiennie popularne od lat.

Lokaty bankowe – czym się różnią?

Lokata lokacie nie równa. Po pierwsze, lokaty różnią się oprocentowaniem. Lokaty o stałym oprocentowaniu, to takie lokaty, gdzie oprocentowanie jest identyczne w całym okresie trwania lokaty. Zysk z takiej lokaty jest ściśle określony w przeciwieństwie do lokat o zmiennym oprocentowaniu. W tego rodzaju lokatach, oprocentowanie w trakcie lokat może ulec zmianie. W głównej mierze zależne będzie od sytuacji panującej na rynku (wysokość stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, stawki oprocentowania na rynku pożyczek międzybankowych, popyt na kredyty oraz wola innych klientów, którzy chcą oszczędzać i wpłacać pieniądze na lokaty w danym banku). Z taką lokatą wiąże się homeopatyczna dawka ryzyka. Lokując pieniądze na takiej lokacie, możemy zyskać, kiedy w jej trakcie wzrośnie oprocentowanie lokat, ale też możemy stracić (choć właściwsze będzie określenie – mniej zarobić), jeśli spadnie oprocentowanie. Trzeba jednak pamiętać, że poza oprocentowaniem, na wysokość zysków będą miały wpływ także inne parametry lokaty. Czas trwania lokaty to bodaj najważniejszy czynnik, przynajmniej z punktu widzenia banku, ponieważ po danym okresie będzie musiał pozostawić do dyspozycji posiadacza lokaty wpłacone środki wraz z odsetkami. Banki preferują długoterminowe lokaty, ponieważ to pozwala im dłużej obracać naszymi środkami. W praktyce przeważnie jest tak, im dłuższy okres trwania lokaty, tym wyższe oprocentowanie. Banki w ten sposób chcą zachęcić klientów do zakładania długoterminowych lokat.

Lokata bankowa – jaka jest najlepsza?

Lokata w banku to najbezpieczniejsza forma oszczędzania pieniędzy w celu pomnożenia. Właściwie jakiej byśmy nie wybrali, to i tak w rzeczywistości nie stracimy, po prostu mniej zarobimy lub w mniejszym stopniu zabezpieczymy nasze środki przed inflacją. Przy wyborze lokaty warto się kierować nie tylko warunkami i oprocentowaniem, ale także własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Najlepiej przeanalizować oferty kilku banków i sprawdzić aktualny ranking lokat. Inwestowanie pieniędzy to poważnie i odpowiedzialne przedsięwzięcie, jeśli chcemy zyskać jak najwięcej, to warto wyborowi lokaty poświęcić chwilę czasu.

Dom Kredytowy – profesjonalny ranking kredytów i lokat bankowych.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Milionowe inwestycje Grupy Azoty. Jesienią ruszy nowe centrum badawcze w Tarnowie

  Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł...

 • Sync Trading TeleTrade Invest – opinie o bezpiecznym inwestowaniu

  Firma TeleTrade Europe udostępniła inwestorom zainteresowanym osiąganiem pasywnego...

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.