Wypożyczalnia samochodów czy taksówka?

Lipiec 13 2016 08:33AM

Czy założenie własnej wypożyczalni samochodów, to dobry pomysł? Jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, jednak wydatek zwraca się w szybkim tempie. W Polsce jest to jeszcze mało popularne, chociaż branża się systematycznie rozwija, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej.

 Polska jest częściej odwiedzana przez turystów od momentu wprowadzenia tanich linii lotniczych.  Wielu z nich korzysta z wycieczek organizowanych przez biura podróży, świadczących usługi w różnym  zakresie (zobacz: www.onedayinpoland.pl). Niektórzy organizują wakacje na własną rękę, począwszy od noclegu, skończywszy na transporcie. Biznes wypożyczalni samochodów jest napędzany głównie przez rozwijającą się turystykę.

Zakładając własną działalność, musimy zważyć na kilka szczegółów. Koszty jakie musimy ponieść, obejmują założenie i późniejsze utrzymanie floty. Na początek, aby wyposażyć naszą flotę, musimy: wziąć kredyt na kupno pojazdu, leasing lub długoterminowe wypożyczenie. Przy wyborze kredytu lub leasingu, warto wziąć pod uwagę koszty obejmujące przegląd, naprawy, wymiany opon.

Samochód można wynająć na okres kilku godzin, dni, a nawet miesięcy. Długoterminowe korzystanie z tej usługi, jest komfortowe i opłacalne dla zakładów, które muszą szybko zaopatrzyć się w pojazd, aby profesjonalnie obsłużyć specjalnego klienta w danym czasie. Wobec tego, nie muszą oni inwestować w kupno samochodu i martwić się o jego utrzymanie.

Driver's hands on steering wheel

Wynajmując samochód długoterminowo, nie musimy się przejmować serwisem – jest to rozwiązanie o wiele tańsze i bardziej komfortowe. Na rozbudowaną flotę, mogą sobie pozwolić korporacje o dużym kapitale i zdolności kredytowej. Również jej utrzymanie, nie należy do niskich kosztów, w zależności od modelu samochodu. Im lepszy samochód, tym koszt utrzymania jest droższy, a co za tym idzie – można wyżej wycenić usługę.

Oprócz turystów, z usług wypożyczalni korzystają też korporacje i mniejsze firmy biznesowe. Ich pracownicy i goście, korzystają z wypożyczalni samochodów, np. gdy muszą jechać do innego miasta. Jest to o wiele wygodniejsze i tańsze od tradycyjnych taksówek.

Ważnymi współpracownikami w tej gałęzi przemysłu są firmy ubezpieczeniowe. Samochody zastępcze (assistance) w przeciwieństwie do sezonowych turystów, są wypożyczane systematycznie przez stałych klientów w ciągu całego roku. Najwięcej zleceń, w tym obszarze mają duże wypożyczalnie.

Dobrym pomysłem jest udział w sieci franczyzowej, ponieważ ciągle mamy do dyspozycji różne pojazdy, a oprócz tego nie musimy się obawiać braku zleceń w martwych sezonach. Dodatkowo możemy czerpać wiedzę z doświadczenia współpracowników.

Najczęściej z samochodów zastępczych korzysta się w dużych aglomeracjach, głównie tam gdzie funkcjonują lotniska (np. w Krakowie www.carent-24.pl). Nie oznacza to jednak, że nie można rozkręcić takiego biznesu w mniejszych miastach, gdzie mogą być wygodniejsze warunki, np. w przypadku parkowania. Parking firmowy powinien znajdować się niedaleko siedziby firmy i musi być pod całodobowym nadzorem. Istotne jest też to, aby korzystać z usług myjni przed i po każdym wypożyczeniu.

Obliczając wycenę takiego biznesu, trzeba mieć na względzie pozostałe koszty, takie jak: czynsz za wynajem lokalu, pensje dla pracowników, ubezpieczenia, kampanie marketingowe, paliwo za przetransportowanie samochodu do klienta.

Car sale

Tworząc flotę musimy się sugerować panującymi na danym obszarze standardami – na jakie samochody jest największy popyt w danym regionie. Musimy mieć też na uwadze różne grupy klientów – turyści będą się poruszali innymi pojazdami (wygodniejszymi, większymi), niż klienci indywidualni (głównie ekonomicznymi).

Rynek jest pełen konkurencji, w tym zagranicznych przedsiębiorstw. Mimo to powstaje coraz więcej lokalnych firm, działających na mniejszą skalę.

Taxi

Pozwolenie na założenie działalności taxi otrzymujemy od prezydenta miasta, burmistrza, albo wójta. Aby zdobyć licencję, musimy wykazać prawo własności do pojazdu. Istotnym czynnikiem, wpływającym na otrzymanie zezwolenia na prowadzenie tej działalności jest posiadanie dobrej opinii i odpowiednich predyspozycji (brak karalności czy przeciwwskazań zdrowotnych).

Licencja jest udzielana tylko dla określonych pojazdów, które będą się poruszały na danym terenie. Taksówkarzem można zostać w wieku 21 lat. Aby móc świadczyć usługi taxi, kandydat musi ukończyć szkolenie z zakresu ruchu drogowego i dokładnie znać topografię miasta, po którym będzie się poruszać.

Na początku podstawowym kosztem, na jaki trzeba się przygotować jest zakup pojazdu (nowego lub używanego). Im lepszy samochód, tym wyższy komfort jazdy oraz cena za kurs. Oprócz tego, do wydatków dochodzą: paliwo, przegląd, ubezpieczenia (odpowiedzialność cywilna taksówkarza oraz ubezpieczenie komunikacyjne).

Wynagrodzenie za 1km waha się od 1,50 zł do 3 zł za kilometr, w zależności od miasta. Zarobioną kwotę musimy w części przeznaczyć na ubezpieczenie, przegląd i kosmetykę samochodu.

Tak samo, jak w przypadku wypożyczalni, na usługi taxi jest wysokie zapotrzebowanie na lotniskach. W wielkich miastach, przylatujący pasażerowie szukają szybkiego transportu do domu lub hotelu (np. w Warszawie takie usługi oferuje: www.warsawmodlintaxi.pl).

Skomentuj Post

Komentarze (1)

 

 1. Paweł

  Wypożyczalnia samochodów CAR-RENTAL.PL jest doskonałym przykładem tego, że taki biznes może się opłacić. Obecnie dobrze prosperująca firma, zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części kraju, jednak świadczy usługi na terenie całej Polski i za granicą.

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Milionowe inwestycje Grupy Azoty. Jesienią ruszy nowe centrum badawcze w Tarnowie

  Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł...

 • Sync Trading TeleTrade Invest – opinie o bezpiecznym inwestowaniu

  Firma TeleTrade Europe udostępniła inwestorom zainteresowanym osiąganiem pasywnego...

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.