Elektroniczne sprawozdanie finansowe – prosty sposób na zakończenie roku obrachunkowego

Wrzesień 8 2020 09:39AM

Instytucje gospodarcze zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych. Taki dokument powinien zostać opracowany na koniec każdego roku obrachunkowego. Mają one za zadanie podsumować i zamknąć księgi rachunkowe. Jak widać sporządzenie pełnej dokumentacji jest bardzo ważne pod względem podatkowym. Mówi o tym między innymi Ustawa o rachunkowości. Obecnie można skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak e-sprawozdania. 

 1. Sprawozdanie finansowe i jego znaczenie
 2. Elementy sprawozdania
 3. E-sprawozdanie – co to jest?

Sprawozdanie finansowe i jego znaczenie

Zgodnie z Ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku zaznacza, że sprawozdanie finansowe to najważniejszy dokument, jaki powinna przygotować każda jednostka gospodarcza. Dlaczego raport ten jest tak ważny? Stanowi on źródło najważniejszych informacji o danym przedsiębiorstwie. Dokumentacja dostępna jest dla innych jednostek. Dzięki temu można sprawdzić stan finansowy danej firmy i podjąć decyzję o potencjalnej współpracy lub wręcz rezygnacji z niej. Oczywiście dokładne sprawozdanie powinno być sporządzone rzetelnie. Dokument opisuje realną sytuację danego przedsiębiorstwa. Dodatkowo każdy raport ma ściśle określoną formę. Wszystkie zasady tworzenia skodyfikowanego dokumentu zawarte są we wspomnianej już ustawie.

Elementy sprawozdania

Jak już wspomnieliśmy, przy sporządzaniu sprawozdań finansowych trzeba się kierować z góry określonymi zasadami. Wszystkie raporty opisujące strukturę finansową przedsiębiorstwa muszą zawierać następujące informacje:

 • nazwa firmy,
 • siedziba firmy,
 • dokładny przedmiot działalności,
 • informacja o sądzie prowadzącym rejestr,
 • określenie czasu działania jednostki,
 • określenie roku finansowego,
 • opis struktury przedsiębiorstwa, zwłaszcza gdy w skład organizacji wchodzi kilka jednostek samodzielnie sporządzających własne sprawozdania finansowe,
 • opis zasad prowadzenia rachunkowości (chodzi np. o metody wyceny własności firmy).

Przed rozpoczęciem sporządzania sprawozdania, warto zapoznać się z dokładnymi wytycznymi.

E-sprawozdanie – co to jest?

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych znacznie ułatwia sporządzanie sprawozdań finansowych. Tak zwane e-sprawozdania są eKRS i KAS dostępne są w aplikacji Fillup. Moduł ten zapewnia kompleksową obsługę wszystkich danych z zastosowaniem prawnej formy. System ten pozwala na elektroniczne wypełnienie wszystkich formularzy i dostarczenie ich w formie dokumentu internetowego w pliku z zakończeniem xml JPK_SF. Dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania? Jest to obecnie najłatwiejszy sposób przedstawiania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. W aplikacji dostępnych jest aż 150 różnych formularzy, które są niezbędne do poprawnego zamknięcia roku podatkowego. Oczywiście moduł ten został stworzony tak, by odpowiadał wszystkim wymogom Ministerstwa Finansów. Dzięki temu mamy pewność, że wypełniliśmy swój podatkowy obowiązek. Wszystkie formularze są na bieżąco aktualizowane od razu w momencie wprowadzenia zmian w prawodawstwie.

Wszystkie zapisane pliki można w zapisać w formacie PDF i wydrukować. Można jest także bez problemu podpisać przy użyciu oficjalnych podpisów elektronicznych. Oczywiście najwygodniejszy jest fakt, że można je wysłać w odpowiednim terminie drogą elektroniczną. Jest znaczne ułatwienie dla właścicieli firm. Przygotowanie potrzebnych zestawień, bilansów oraz zestawień jest bardzo proste i szybkie. Wszystkie dzięki możliwości importowania danych z innych plików Excela, które potem z łatwością można przekonwertować do wymaganego formatu. Obecnie dostępne są pakiety w różnych cenach.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Awarie sprzętów domowych. Co robić?

  Urządzenia AGD znacznie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Czynności, które...

 • 3 sposoby na efektowną dekorację pokoju dziecka

  Jak urządzić pokój dziecka? To pytanie, które spędza sen z powiek wielu rodzicom....

 • Jak chronić meble przed zarysowaniami?

  Zastanawiasz się co zrobić, by Twoje ulubione meble wyglądały jak nowe i nie...

 • Dezynfekcja w Warszawie zaczyna być standardem

  Czyste powietrze to element niezbędny do życia. Z tego faktu wszyscy doskonale...

 • Co musisz wiedzieć o wymianie dowodu rejestracyjnego?

  Dowód rejestracyjny to jeden z najważniejszych dokumentów, który kierowca powinien...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.