Faktoring mieszany – na czym polega?

Luty 20 2018 03:38PM

Faktoring to najszybciej rozwijająca się usługa finansowa w Polsce, z której każdego roku korzysta coraz większa ilość przedsiębiorstw. Obecnie może spotkać usługi faktoringowe, skupiające się przede wszystkim na faktoringu z regresem lub faktoringu bez regresu. Czym zatem jest faktoring mieszany?

Faktoring to doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą w prosty i szybki sposób zwiększyć płynność finansową, a także skupić się nad rozwojem biznesu. Za pomocą usług faktoringowych, należności związane ze sprzedażą towarów lub usług w błyskawicznym tempie ląduje na koncie przedsiębiorstwa.

W transakcji faktoringowej udział biorą trzy podmioty: faktorant (firma korzystająca z usług faktoringowych), faktor (wyspecjalizowana firma świadcząca usługi faktoringowe, taka jak np. Bibby Financial Services) oraz dłużnik (odbiorca towarów lub usług od faktoranta, który jest zobowiązany do uregulowania należności).

Faktoring mieszany – co to jest?

Aby poznać zasady faktoringu mieszanego, należy uprzednio zrozumieć, na czym polega faktoring niewłaściwy oraz faktoring właściwy. Pierwszy z nich, zwany również faktoringiem niepełnym lub faktoringiem z regresem, umożliwia wykup przez faktora wierzytelności handlowych bez przejmowania ryzyka ewentualnej niewypłacalności dłużnika. Faktoring niewłaściwy wymusza na faktorantach spłatę należności wobec faktora zamiast dłużnika, oczywiście wraz z samodzielnym dochodzeniem do swoich należności w dalszych krokach.

Faktoring właściwy sprowadza się głównie do wykupu przez faktora wierzytelności handlowych wraz z całkowitym przejęciem ryzyka związanego z ewentualną niewypłacalnością. W przypadku faktoringu właściwego, zwanego także faktoringiem pełnym lub faktoringiem bez regresu, instytucja faktoringowa dokonuje oceny wypłacalności dłużnika. Ten rodzaj faktoringu wiąże się jednak zazwyczaj z dość wysokimi kosztami. A na czym polega faktoring mieszany?

Faktoring mieszany to połączenie obu usług, polegające na wykupie wszystkich określonych w fakturze wierzytelności handlowych wraz z ryzykiem niewypłacalności kontrahenta (dłużnika). Brzmi jak faktoring właściwy? Tak, ale jest jeden szczegół. W faktoringu mieszanym ryzyko niewypłacalności kontrahenta występuje jedynie do określonej w umowie kwoty. W przypadku ewentualnej niewypłacalności faktorant pokrywa dług jedynie do określonej kwoty, pozostała część spłaty stoi po stronie faktoranta. W przypadku zmniejszenia zadłużenia, ryzyko niewypłacalności przesuwa się na faktora.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Słabnie koniunktura na europejskich rynkach nieruchomości. Wyjątkiem jest Polska

  Aktywność zagranicznych inwestorów na polskim rynku nieruchomości wciąż rośnie....

 • Rynek biurowy wciąż rośnie. Napędza go rozwój centrów usług wspólnych

  Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla centrów usług wspólnych,...

 • Na popularności zyskuje budownictwo modułowe

  Budownictwo modułowe nie jest już symbolem architektury tymczasowej. Tą metodą...

 • Jak wygląda kontener mieszkalny?

  Czy mieszkanie w kontenerze może być wygodne? Okazuje się, że współczesne kontenery...

 • Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w Portugalii?

  Co roku odpoczywasz w słonecznej Portugalii? Zamiast rezerwować pokoje w hotelach,...

 • Prawie 90 proc. Polaków zdecydowałoby się na budowę energooszczędnego domu

  Polacy są świadomi korzyści płynących z zastosowania rozwiązań energooszczędnych...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.