Faktoring odwrotny sposobem na kryzys?

Czerwiec 22 2020 04:12PM

Jednym ze sposobów finansowania działalności przedsiębiorstwa jest faktoring odwrotny. Aby dobrze zrozumieć jego działanie, należy najpierw zapoznać się z definicją faktoringu klasycznego. Wykorzystanie obu tych rodzajów faktoringu niesie za sobą dla klienta konkretne korzyści.

Czym jest faktoring i jak działa faktoring odwrotny?

Branża finansowa ma w ofercie wiele produktów dedykowanych przedsiębiorcom. Jednym z nich jest faktoring. Z roku na rok tą formą finansowania działalności gospodarczej interesuje się coraz większa grupa przedsiębiorców. Świadczą o tym liczby – Polski Związek Faktorów (PZF) podaje, że aktualnie faktorzy zrzeszeni w PZF obsługują ok. 18 tys. firm, a łączna kwota powierzonych im wierzytelności wynosi niemal 282 mld zł. W 2019 r. polski rynek faktoringu odnotował 16 proc. wzrost obrotów w porównaniu do roku wcześniejszego[1].

Rosnąca popularność faktoringu zarówno w wersji klasycznej, jak i odwrotnej (odwróconej) nie powinna specjalnie dziwić. Czym jest jednak faktoring odwrócony? Definicja mówi, że faktoring to usługa finansowa, której stronami są faktor i faktorant. Ten pierwszy to firma faktoringowa oferująca faktoring – wykupuje ona od faktoranta (przedsiębiorcy, swojego klienta) wierzytelności. W modelu klasycznym klientem firmy faktoringowej jest podmiot gospodarczy oferującą towary lub usługi, np. hurtownia. Czym różni się od opisanego mechanizmu faktoring odwrotny?

Schemat działania faktoringu odwrotnego jest analogiczny jak faktoringu klasycznego. Jedyna różnica polega na tym, że oferta ta skierowana jest do przedsiębiorców, którzy kupują, czyli np. firm będących klientami hurtowni czy producentów. Faktor będzie zatem przelewał środki dostawcy, a nie faktorantowi.

Jakim firmom dedykowany jest faktoring odwrotny?

Jak każdy produkt finansowy, faktoring należy analizować pod kątem tego, z myślą o jakiej grupie przedsiębiorców został on stworzony. Faktoring odwrotny szczególnie opłacalny będzie dla przedsiębiorców, którzy:

 • współpracują z kontrahentami, którzy nie oferują kredytu kupieckiego, oferują odroczenie płatności jedynie na kilka dni lub wymagają płatności gotówką,
 • chcą poprawić swoją płynność finansową i jednocześnie nie chcą zamrażać posiadanego kapitału, kupując surowce czy półprodukty,
 • chcą w oczach swoich dostawców uchodzić za rzetelnych kontrahentów – regulowanie płatności w wymaganych terminach pozwala uzyskać taki efekt,
 • mogą wynegocjować lepsze warunki cenowe w zamian za natychmiastowe uregulowanie płatności za otrzymany towar,
 • współpracują z wieloma kontrahentami i potrzebują wsparcia w zakresie zarządzania wierzytelnościami – podpisanie umowy z faktorem oznacza, że to on przejmuje rozliczenia z poszczególnymi partnerami.

Faktoring odwrócony często może być jednym rozwiązaniem, dzięki któremu firma będzie mogła pozyskać potrzebne jej towary. Jak wynika z cyklicznych analiz przygotowywanych przez Biuro Informacji Kredytowej, branże handlowa i przemysłowa mają największe problemy z pozyskaniem płatności od swoich kontrahentów[2]. To z kolei powoduje, że Ci przedsiębiorcy są też najbardziej ostrożni – wiele firm odchodzi od oferowania kredytu kupieckiego.

Które firmy i na jakich zasadach oferują faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny to domena zarówno firm faktoringowych, jak i banków. Aktualna lista podmiotów z branży finansowej mających w ofercie faktoring jest dostępna na stronie https://money24.pl/faktoring-odwrotny-ranking/. Jednym z głównych powodów, dla których warto skorzystać z dostępnego na wskazanej stronie zestawienia, jest możliwość szybkiego porównania ofert. Przy każdym faktorze znajdują się informacje m.in. o stosowanych przez niego limitach, wysokości opłat i prowizji oraz czasie wypłaty środków.

Na jakich zasadach przedsiębiorcy nabywający od swoich kontrahentów towary lub usługi mogą uzyskać finansowanie? Koszty faktoringu odwróconego są analogiczne jak w przypadku faktoringu klasycznego, a opłata składa się z kilku składowych. Najczęściej są nimi:

 • opłata przygotowawcza – jest to jednorazowa opłata, której wysokość uzależniona jest od przyznanego przez faktora limitu (im wyższy limit finansowania ustanowiony przez faktora, tym wyższa będzie opłata),
 • prowizja za dokonanie zapłaty kontrahentowi faktoranta – jej wysokość również może być uzależniona od kilku czynników, np. terminu wypłaty środków,
 • prowizja od zmiany umowy – wiele firm faktoringowych i banków zamieszcza w umowach z faktorantami zapis o dodatkowym wynagrodzeniu za zmianę warunków, na jakich będzie odbywać się finansowanie działalności firmy.

Z uwagi na coraz większą konkurencję, faktorzy są coraz bardziej elastyczni. Zazwyczaj klientom zainteresowanym faktoringiem odwrotnym oferują oni możliwość indywidualnego ustalenia warunków, na których będzie odbywać się współpraca. Również wypłata środków odbywa się natychmiastowo – z reguły przelewy są realizowane w czasie od 15 minut do maksymalnie 24 godzin, licząc od momentu dostarczenia faktury.

Jak ocenić opłacalność faktoringu odwrotnego?

Faktoring odwrotny może być rozwiązaniem korzystniejszym niż np. linia kredytowa w rachunku firmowym. Aby jednak móc to stwierdzić, konieczne jest porównanie ofert pod względem kosztów, jakie będzie ponosił przedsiębiorca w związku z korzystaniem z tych produktów.

Przedsiębiorcy współpracujący z dostawcami przez dłuższy czas często mogą liczyć na kredyt kupiecki. W tej sytuacji nie warto jednak z góry przekreślać faktoringu odwrotnego. Korzystając z kredytu kupieckiego, przedsiębiorca może płacić więcej za zamawiane towary lub automatycznie zostać wykluczony z grupy kontrahentów, którym przysługują rabaty. Może się okazać, że koszty obsługi naliczone przez faktora będą bardziej opłacalne niż utrata rabatów, z których przedsiębiorca mógłby skorzystać, gdyby płacił tuż po dostarczeniu towarów.

Uwagę warto zwrócić także na korzyści pozafinansowe. Faktoring jest neutralny dla zdolności kredytowej. Firma, która podpisała umowę z faktorem, może w każdym momencie starać się o kredyt lub pożyczkę z banku.

[1] Faktoring.pl, Ponad 18 tys. firm w Polsce korzysta z faktoringu (dostęp 19.06.2020).

[2] Media.bik.pl, Coraz trudniej uzyskać płatność od kontrahenta firmom handlowym, coraz łatwiej budowlanym (dostęp 19.06.2020).

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Awarie sprzętów domowych. Co robić?

  Urządzenia AGD znacznie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Czynności, które...

 • 3 sposoby na efektowną dekorację pokoju dziecka

  Jak urządzić pokój dziecka? To pytanie, które spędza sen z powiek wielu rodzicom....

 • Jak chronić meble przed zarysowaniami?

  Zastanawiasz się co zrobić, by Twoje ulubione meble wyglądały jak nowe i nie...

 • Dezynfekcja w Warszawie zaczyna być standardem

  Czyste powietrze to element niezbędny do życia. Z tego faktu wszyscy doskonale...

 • Co musisz wiedzieć o wymianie dowodu rejestracyjnego?

  Dowód rejestracyjny to jeden z najważniejszych dokumentów, który kierowca powinien...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.