Finedia – opinie specjalistów dot. zarządzania ryzykiem na rynkach finansowych

Sierpień 30 2018 10:31AM

Większość osób rozpoczynających przygodę z rynkami finansowymi w pierwszych swoich momentach nie myśli o ryzyku. Jest to naturalne, ponieważ często głównym i jedynym czynnikiem motywującym do zaangażowania się w inwestycje jest chęć pomnożenia własnych oszczędności.

W pierwszych tygodniach i miesiącach większość początkujących osób, inwestujących na rynkach finansowych, nie jest w stanie w pełni uświadomić sobie braku praktycznej wiedzy. Wszystko wygląda w miarę dobrze, aż do momentu, kiedy pojawia się pierwsza dotkliwa strata. Pierwsze wygenerowane zyski są wśród Trederów często określane jako „szczęście początkującego”. Jest to prawda, ponieważ osoba bez większego doświadczenia, nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego dany instrument finansowy zyskał lub stracił na wartości. W Finedia, opinie specjalistów są że pierwsze straty wymuszają często na początkujących inwestorach wprowadzenie niezbędnych zmian, które pod warunkiem ich poprawnego wprowadzenia, przynoszą pozytywne rezultaty. Możemy stwierdzić, że dopiero od tego momentu zaczyna się profesjonalne zaangażowanie w proces trading’u.

Finedia opinie specjalistów
 

Finedia – opinie o zarządzaniu ryzykiem

Jednym z kluczowych elementów, który należy zoptymalizować, jest odpowiednie zarządzanie ryzykiem. Zarządzanie ryzykiem to nie tylko dobór odpowiedniej ilości pozycji w stosunku do naszego kapitału, lecz również określenie maksymalnego poziomu zaangażowania kapitału do danego instrumentu. Oprócz tego również bardzo istotną rolę odgrywa ustalenie strategii przy podejmowaniu inwestycyjnych decyzji. Każdy instrument finansowy charakteryzuje się inną zmiennością. Może on również różnie reagować na poszczególne dane w różnych godzinach (jest to ważna informacja dla day traderów). Dlatego też, aby model zarządzania ryzykiem był skuteczny, należy dogłębnie poznać te instrumenty, na których planujemy przyszły trading. Od momentu, gdy poznamy specyfikę poszczególnych instrumentów finansowych lub będziemy znali główne fundamentalne czynniki mające największy wpływ na zmienność na danego instrumentu, wówczas będziemy mogli rozpocząć proces budowania modelu zarządzania ryzykiem.

Finedia – analiza ceny

W pierwszej kolejności należy przeanalizować zmienność danego instrumentu, twierdzą specjaliści z Finedia. Podstawowa zasada brzmi: „Im większa zmienność, tym wielkość naszej pozycji powinna być mniejsza”. Ważne jest również zbadanie zmienności w relacji do czasu przetrzymywania naszych pozycji. Jeżeli jesteśmy day traderami, wówczas warto określić średnią dzienną zmienność z ostatnich 5-10 dni. Maksymalna dzienna zmienność z ostatnich kilku dni, pomoże nam w doborze wielkości pozycji oraz określenie optymalnego Stop Lossa. Oprócz samej analizy ceny istotnym elementem jest również określenie ryzyk związanych z kalendarzem ekonomiczny, wypowiedziami wpływowych osób ze świata finansów oraz stabilnością polityczną w danym kraju. Im bliżej będziemy istotnego wydarzenia, tym będzie rosło prawdopodobieństwo niespodziewanej zmienności, ponieważ przed długo oczekiwanym wydarzeniem część instytucji może zredukować swoje pozycje. Niektórzy, tworząc swój model zarządzania ryzykiem, całkowicie unikają tych dni, w których statystycznie, podczas wydarzeń makroekonomicznych pojawiają się największe zmienności.

Szkolenia w Finedia

Praktyka, czyni mistrza

Zarządzanie ryzykiem, powiązane jest z zarządzaniem pozycjami. Dlatego też, samo określenie ryzyka i warunków rynkowych, które powinny być spełnione może być niewystarczające. Po zajęciu pozycji warto również zwrócić uwagę na umiejętne przestawianie i zarządzanie Stop Lossem oraz potencjalnym zyskiem. Rynki nie zawsze zachowują się zgodnie z naszymi założeniami, dlatego też ciekawym rozwiązaniem może być realizowanie zysku po wygenerowaniu np. 50-70% naszego celu, który zakładaliśmy przed zajęciem pozycji. Po setkach lub nawet tysiącach zajętych pozycji będziemy mogli w odpowiedni sposób zoptymalizować zarządzanie pozycją, tak aby w najbardziej efektywny sposób generować zysk. W podobny sposób możemy również zarządzać stratami. Nie zawsze musimy „realizować” pełnego stop loss’a. Przy niespełnieniu części scenariusza można również zamknąć część stratnej pozycji w celu ograniczenia większej straty. W momencie, gdy cena zacznie odbijać w pożądanym przez nas kierunku, zawsze będzie istniała możliwość zajęcia kolejnej pozycji zgodnie z wcześniej obranym kierunkiem, konstatują specjaliści z Finedia.

Opinie o szkoleniach w Finedia

Podsumowując, zarządzanie ryzykiem jest jednym z najistotniejszych elementów, który wpływa na to, czy w dłuższym okresie będziemy generować zyski. Należy również pamiętać o tym, że rynki nie zawsze zachowują się w powtarzalny sposób. W określonych porach roku zmienność może wzrastać lub spadać, dlatego nie należy zapominać o stałym modyfikowaniu i optymalizowaniu naszego modelu zarządzania ryzykiem. Istotne również jest to, że to my musimy dopasowywać się do zmieniających warunków rynkowych, a nie na odwrót.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • 5 najbezpieczniejszych miejsc do podróży i zwiedzania w świecie po koronawirusie

  Za oknem coraz goręcej, a to oznacza, że nadchodzą letnie, upalne dni. Krótsze...

 • Różne rodzaje tektur dla różnych produktów – sprawdź nasze sugestie

  Opakowania tekturowe mogą być wykonane z tektury różnej grubości. Im więcej...

 • Zabezpiecz swój smartfon – jak wybrać etui i szkło ochronne?

  Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, nie dziwi więc...

 • Zacznij zarabiać sprzedając na Amazonie

  Amazon jako największa na świecie platforma sprzedażowa online oferuje niezwykłe...

 • Obiekt konferencyjny nad morzem

  Wyjazd nad Bałtyk kojarzy nam się przede wszystkim z letnim wypoczynkiem. Coraz...

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.