Jakie PITy składa ryczałtowiec – PIT 28 i załączniki w rozliczeniu ryczałtu

Grudzień 18 2019 01:12PM

Ryczałt ewidencjonowany to jedna z form opodatkowania firm i działalności przedsiębiorczych. Wokół zasad działania i form rozliczania w jego zakresie nieustannie pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Ciekawe i przydatne informacje można znaleźć na stronie podatnik.info. W poniższym tekście skupiono się na wyjaśnieniu czym, jest ryczałt ewidencjonowany, a także, w jaki sposób należy się w jego ramach rozliczać. Poniżej znaleźć można również informacje na temat PIT-u 28 oraz niezbędnych do prawidłowego rozliczenia przez każdego ryczałtowca załączników

 1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
 2. Jakie PITy składa ryczałtowiec?
 3. Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody
 4. Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?
 5. Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?

Kto może korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego? Na czym to polega? Jaki PIT musi złożyć każdy ryczałtowiec? Odpowiedzi na te wszystkie pytania, a także znacznie więcej można znaleźć w poniższym artykule.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Warto rozpocząć od tego, czym w ogóle jest ryczałt ewidencjonowany. Otóż jest to po prostu forma opodatkowania działalności gospodarczej. Z takiej formy mogą korzystać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy prowadzą indywidualną działalność. Możliwe jest także stosowanie tego rozwiązania przez przedsiębiorców, którzy prowadzą spółki osobowe. Oczywiście, by móc rozliczać się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego niezbędne jest złożenie przez podatnika specjalnego oświadczenia w Urzędzie Skarbowym. Ważne jest także samo wyliczanie podatków. Niezbędne jest bowiem prowadzenie specjalnej ewidencji przychodów, w której zawiera się każdą wykonaną w zakresie działalności sprzedaż. Ryczałt umożliwia właścicielom firm uiszczanie podatku od przychodu. W tym rozwiązaniu nie ma zatem szansy na pomniejszanie przychodu o koszty jego uzyskania. Rozliczanie ryczałtowe skierowane jest głównie do przedsiębiorców indywidualnych pozarolniczych.

Jakie PITy składa ryczałtowiec?

Każdy ryczałtowiec, który rozlicza się z fiskusem na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musi złożyć w odpowiednim czasie konkretny PIT do Urzędu. W tej opcji chodzi konkretnie o PIT 28. Należy pamiętać, że dokument trzeba złożyć zawsze do 31 marca. Oczywiście sam PIT 28 nie zawsze jest jedynym dokumentem, który należy w tym terminie dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Czasem niezbędne jest również złożenie odpowiednich załączników. Może to być na przykład PIT/D, który dotyczy ulgi budowlanej lub też PIT/O, który przedstawia wszystkie rodzaje ulg, z których korzystał w danym roku podatkowym ryczałtowiec. Dodatkowo istnieją jeszcze dwa załączniki, które są często składane wraz z głównym PIT-em. Jest to PIT 28/A, który informuje o przychodach uzyskanych z działalności prowadzonej na nazwisko podatnika, a także z tytułu dzierżawy oraz najmu. Ostatnim załącznikiem jest PIT 28/B, który dostarcza informacji na temat przychodów uzyskanych z prowadzonej spółki.

Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody

Niektórzy ryczałtowcy nie tylko prowadzą działalność gospodarczą, ale jednocześnie są także zatrudnieni na etat. Może to być zarówno umowa zlecenie, jak i o dzieło lub o pracę. W takiej sytuacji, gdy pojawia się inne źródło dochodu niezbędne, jest złożenie odpowiednich dokumentów do Urzędu Skarbowego. Oprócz PIT-u 28 należy zatem złożyć PIT 37. Ten dokument musi zostać złożony do 30 kwietnia każdego roku.

Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?

W przypadku, gdy ryczałtowiec zatrudnia pracowników zawsze, musi złożyć odpowiednie dokumenty, które stanowią deklarację podatkowe odnoszące się do dochodów uzyskanych przez tych pracowników. Najpopularniejsze dokumenty to PIT 11, który informuje o wysokości takich dochodów. Istnieją dwie możliwości składania takiego PIT-u. Otóż w przypadku, gdy firma zatrudnia mniej niż pięciu pracowników, należy złożyć deklarację do końca stycznia. Gdy pracowników jest więcej niż pięciu, dokument składać należy elektronicznie do końca lutego. Kolejnym dokumentem jest PIT 4R, który dostarcza informacji na temat wysokości pobranych zaliczek. Chodzi tutaj o zaliczki na zryczałtowany podatek dochodowy. Data złożenia: 31 stycznia. Ostatni PIT 8AR dotyczący rocznego zryczałtowanego podatku dochodowego należy również składać do 31 stycznia.

Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?

Doskonałym rozwiązaniem w zakresie rozliczania się z podatków i składania niezbędnych i wymaganych dokumentów są specjalne programy internetowe. Taki niezawodny program do rozliczeń pit online znajdziesz na stronie https://www.podatnik.info/. Dlaczego opcja ta jest aż tak atrakcyjna? Przede wszystkim, dlatego iż zapewnia komfort, wygodę, a także chroni od błędów. Rozliczanie przez internet jest szybkie, proste i skuteczne. Samodzielne próby wypełniania PIT-ów mogą być bardzo uciążliwe. Podczas wykorzystania z odpowiedniego programu można natomiast cieszyć się oszczędnością czasu, trudu i wysiłku.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Czy stres musi nas paraliżować?

  Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się...

 • Black Friday – książki okazje i wyprzedaże w 2020 roku

  Wyjątkowy czas listopadowych wyprzedaży na Black Friday, który w roku 2020 przypada...

 • Sprawdzone sposoby na stres

  Jeżeli wydaje ci się, że można uniknąć stresu, to bardzo grubo się mylisz....

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.