Kredyt rolniczy – szybki sposób na inwestycję w gospodarstwo

Luty 28 2020 04:37PM

Dynamicznie rozwijające się rolnictwo to wspaniała gałąź naszej gospodarki. Pozwala ono zaspokoić potrzeby społeczeństwa w najbardziej podstawowym zakresie – wytwarzając płody rolne do wykarmienia ludzi. Tym bardziej należy więc docenić ciężką pracę rolników i właśnie to robią banki – oferując im dogodny sposób kredytowania gospodarstwa rolnego, by plony mogły być jeszcze większe, a praca lżejsza!

Kredyt dla rolnika to inwestycja w dobrobyt społeczeństwa!

Gdyby nie rolnicy, przemysł nie miałby co przetwarzać, a społeczeństwo nie miałoby czym się wyżywić. Warto sobie to uświadomić, by zrozumieć, jak ważną rolę dla nas wszystkich pełni polskie rolnictwo. Niestety, plony rolne często są uzależnione od pogody, dlatego też jest to bardzo chwiejna gałąź gospodarki. Rolnicy cieszą się, gdy plony są obfite, ponieważ mają wtedy ręce pełne roboty i mogą ich więcej sprzedać. Trudny jest dla nich natomiast czas suszy, powodzi czy przymrozków, kiedy nie mogą się spodziewać wysokich plonów i ich całoroczna praca może pójść na marne, nie przynosząc zysków. Kredyt dla rolnika jest więc w interesie nas wszystkich. Zastrzyk gotówki zafundowany gospodarstwu rolnemu może w niektórych sytuacjach zintensyfikować plony i nieco złagodzić skutki niekorzystnych zmian klimatycznych.

Jak rolnik może dofinansować swoje gospodarstwo?

W pracy rolnika bardzo ważne jest doglądanie gospodarstwa, nawożenie upraw i różne zabiegi, które mają na celu polepszenie warunków roślin do wzrostu. W przypadku dużych gospodarstw rolnych te kwestie mogą być problematyczne, bo generują duże koszty nawożenia, ale również wymagają dużego nakładu pracy, a o to trudno przy małej ilości pracowników. Kredyt dla rolnika to bardzo ważny sposób na finansowanie gospodarstwa. Wynika to z okresowości niektórych działań na roli. Rolnik nie może poczekać kilku miesięcy, aby zaoszczędzić na nowy sprzęt lub nawozy, ponieważ czynności związane z ich wykorzystaniem musi wykonać w odpowiednim czasie. Kredyty rolnicze najczęściej udzielane są z zabezpieczeniem na nieruchomości rolnej, czyli przeważnie na gruncie.

Czy opłaca się brać kredyt rolniczy?

Tak jak w każdym przedsiębiorstwie, bardzo trudno jest prognozować, czy rolnikowi uda się spłacać raty kredytu w terminie, bo nie da się oszacować, czy jego plony będą na tyle obfite, aby udało mu się je wszystkie spieniężyć. Jednak podobnie jak w przypadku przedsiębiorstwa, dobry rolnik będzie w stanie oszacować, że przy określonym nakładzie finansowym może mu się udać z dużym prawdopodobieństwem osiągnąć spory przychód z danego obszaru działalności. Tym samym może zadeklarować, że będzie w stanie spłacać kredyt z tego, co uda mu się zarobić na działalności rolniczej. Kredyt dla rolnika jest taką samą inwestycją w działalność, jak w przypadku każdego innego przedsiębiorcy. Jednak z uwagi na specyfikę prowadzenia działalności rolniczej, banki oferują rolnikom bardzo wygodne, elastyczne kredyty, które ułatwiają podjęcie decyzji o ich zaciągnięciu. Elastyczny, długi okres kredytowania, możliwość zabezpieczenia kredytu na nieruchomościach, wysokie sumy kredytów, a także niskie oprocentowanie i prowizje – to tylko niektóre z zalet kredytów rolniczych. Dzięki kredytowi rolnik może również dokupić grunty orne, nabyć nieruchomości, maszyny, a także skonsolidować swoje dotychczasowe kredyty, aby połączyć je w jeden większy i tym samym o wiele wygodniej spłacać swoje zobowiązania. Możliwości współpracy banków z rolnikami są bardzo szerokie – wskazuje na to bogata oferta różnych kredytów dla tej grupy zawodowej. Inwestowanie w swoje gospodarstwo może być dla rolnika świetnym sposobem na zarobienie niemałych pieniędzy – ponieważ kredyty rolnicze zwykle są brane z myślą o poszerzaniu zarobków. Dzięki zastrzykowi gotówki z zewnątrz rolnik ma dużo większe „pole do popisu” w kwestii… własnego pola. Tym samym może skuteczniej zarządzać swoim gospodarstwem i wyciskać z niego najwięcej, jak tylko się da!

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Produkcja żywności a higiena

  Zakłady produkujące żywność to miejsca, które muszą zadośćuczynić wielu...

 • Fachowa pomoc na dzisiaj, czyli jak umówić fachowca przez Internet?

  Usterka.pl to serwis świadczący usługi specjalistyczne dla klientów z całej...

 • Porządne części zamienne do silników

  W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...

 • Na tym lepiej nie oszczędzaj. Cztery rzeczy, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi

  Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...

 • Czy mogę kupić biały certyfikat? Jak to zrobić?

  W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...

 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo żywności na etapie produkcji

  W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.