Luki w płatnościach – jak zachować płynność finansową firmy?

Grudzień 20 2018 11:50AM

Luki w płatnościach prowadzące do utraty płynności finansowej to problem, z którym nierzadko mierzą się mniejsi przedsiębiorcy. Jakie narzędzia mogą okazać się pomocne w takiej sytuacji? Jak skutecznie radzić sobie z zatorami płatniczymi?

Jedną z częstych przyczyn problemów z płynnością finansową są kontrahenci, którzy nie regulują swoich zobowiązań w ustalonym terminie. W trudnej sytuacji mogą znaleźć się też przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury z dłuższym terminem płatności (np. czterdziestodniowym), a sami muszą uregulować faktury z dwutygodniowym lub krótszym terminem płatności. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw każda luka w płatnościach odbija się negatywnie na kondycji finansowej. Piętrzące się zatory płatnicze mogą doprowadzić do sparaliżowania bieżącej działalności, a w skrajnych przypadkach – nawet do bankructwa.

Płynność finansowa w każdej sytuacji

Rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać wszystkie firmy borykające się z lukami finansowymi i zatorami płatniczymi, może być faktoring, czyli zyskująca na popularności usługa finansowania faktur. Na czym polega to rozwiązanie? Faktoring należnościowy umożliwia faktorantowi, czyli przedsiębiorcy, który wystawił fakturę i oczekuje na jej spłatę, odsprzedanie jej faktorowi, czyli instytucji, która zajmuje się skupowaniem wierzytelności. Środki ze sprzedaży trafiają do przedsiębiorcy od razu w momencie sprzedaży faktury – wcześniej, niż wynika to z  terminu jej płatności. Takie rozwiązanie wyklucza ryzyko powstania zatorów płatniczych, które mogą być spowodowane nieterminowością kontrahenta, i pozwala przedsiębiorcy zachować płynność finansową. Obecnie na rynku funkcjonuje kilka form faktoringu – przedsiębiorca może wybrać rozwiązanie, które będzie dopasowane do charakteru prowadzonej przez niego działalności, a ponadto będzie odpowiadało jego obecnym potrzebom i możliwościom. Ze względu na to, która ze stron – faktorant czy faktor ‒ ponosi ryzyko, wyróżnia się dwie formy faktoringu należnościowego:

 • Faktoring pełny (bez regresu) – odkupując fakturę, faktorant przyjmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Ewentualny proces odzyskania należności i wszystkie związane z nim formalności i koszty przechodzą z przedsiębiorcy, który wystawił na fakturę, na instytucję, która ją odkupiła.
 • Faktoring niepełny (z regresem) – ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje po stronie przedsiębiorcy, który wystawił fakturę, ale faktorant, który odkupił wierzytelność, aktywnie angażuje się w egzekwowanie płatności. Usługi faktoringu świadczone są przez banki i inne wyspecjalizowane instytucje finansowe, które na drabinie płatności zajmują wyższą pozycję niż drobni przedsiębiorcy. Autorytet i wysoka skuteczność działania faktora zdecydowanie zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności od kontrahenta.

Więcej informacji dotyczących rozwiązań, które umożliwiają zachowanie płynności finansowej, znajdziesz w tym poradniku: https://faktoria.pl/artykuly/19,10867/d,blog,jak-mozesz-zwi-kszyc-plynnosc-finansowa-swojej-firmy.

 

Artykuł sponsorowany.

 

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli do biura?

  Biuro jest wizytówką każdej firmy, dlatego powinno być gustownie urządzone....

 • Artykuły biurowe – niezbędne wyposażenie każdej firmy.

  Trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie biura bez szeregu akcesoriów, które...

 • Sposoby na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa

  Prowadzenie firmy wcale nie jest proste. Na rynku niemal w każdej branży panuje...

 • Optymalne kosztowo materiały biurowe

  Każde biuro to przestrzeń powołana do realizacji jakiegoś konkretnego celu, a...

 • Praca pochłania twój cały czas wolny? Daj sobie pomóc!

  Sprzątanie mieszkania nie musi być nudne. Owszem, świadomość tego, że czekają...

 • Organizer na biurko – dlaczego warto go mieć?

  Praca biurowa jest pracą dość specyficzną - z jednej strony wygodną, jednak...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.