Mikropłatności. Czy przyjęły się w Polsce?

Listopad 25 2020 09:38AM

Mikropłatności, będące jedną z metod płatności elektronicznych, powstały w odpowiedzi na potrzebę zrealizowania opłat, które przy niewielkiej wysokości, jednocześnie wymagają natychmiastowej realizacji. Jakie są ich zalety, na czym dokładnie polegają i czy tak naprawdę funkcjonują na co dzień na polskim rynku?

Czym są mikropłatności?

Jak sama nazwa wskazuje, mikropłatności powinny dotyczyć niewielkich kwot. Wykorzystywane są w tych sytuacjach, kiedy szybko i w nieskomplikowany sposób trzeba uiścić drobną opłatę, bez konieczności czasochłonnego ręcznego uzupełniania danych w formularzu czy dokonywania tradycyjnego przelewu tradycyjnego. Gdzie najczęściej wykorzystuje się mikropłatności? Na przykład w grach komputerowych, w których trzeba opłacić dostęp do kolejnego poziomu lub w celu odblokowania danej opcji gry. Innym przykładem są programy graficzne, posiadające dodatkowe funkcjonalności do wykupienia (np. zaawansowane filtry itp.). Mikropłatności wykorzystuje się często również do wykupienia dostępu do różnego rodzaju dóbr elektronicznych, takich jak np. muzyka, film, pojedyncze artykuły z gazet itp. Mikropłatności mogą być dokonywane za pośrednictwem różnych narzędzi płatniczych, takich jak np. karta czy przelew, a także przy pomocy zarówno urządzeń mobilnych (smartfon, tablet) czy aplikacji w bankowości elektronicznej.

Zalety korzystania z mikropłatności

Największą zaletą korzystania z tego rozwiązania, jest natychmiastowy czas realizacji transakcji. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której na odblokowanie gry internetowej musielibyśmy czekać cały dzień, aż do dostawcy usługi dojdzie tradycyjny przelew. Taka sytuacja byłaby niekomfortowa dla klienta, zwłaszcza jeśli przelew dotyczyłby naprawdę niewielkich sum pieniędzy. Drugą zaletą mikropłatności jest łatwa obsługa – najczęściej do dokonania zapłaty wystarczy jedno kliknięcie w ekranie smartfona.

Warto zaznaczyć, że jednocześnie mikropłatności są bezpiecznym rozwiązaniem. Przy odpowiedzialnym i racjonalnym korzystaniu z nich (np. nieudostępnianiu danych osobom trzecim), możemy być całkowicie spokojni o nasze finanse.

Odpowiadając na pytanie, czy mikropłatności przyjęły się w Polsce, można zauważyć, że nie jest to najpopularniejsza metoda płatności elektronicznych, zwłaszcza, że zakupów online zazwyczaj dokonujemy na większe kwoty, jednak doskonale sprawdzają się właśnie w przypadku niedużych opłat. Mikropłatności funkcjonują przede wszystkim w świecie np. graczy komputerowych czy profesjonalistów korzystających z dodatkowych funkcji specjalistycznych programów. W tym wypadku posiadają one zdecydowaną przewagę nad innymi metodami płatności!

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Czy stres musi nas paraliżować?

  Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się...

 • Black Friday – książki okazje i wyprzedaże w 2020 roku

  Wyjątkowy czas listopadowych wyprzedaży na Black Friday, który w roku 2020 przypada...

 • Sprawdzone sposoby na stres

  Jeżeli wydaje ci się, że można uniknąć stresu, to bardzo grubo się mylisz....

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.