Od czego zależy kurs walut i czy da się go przewidzieć?

Lipiec 20 2018 12:56PM

Pytanie, które spędza sen z powiek wszystkich, którzy na co dzień zajmują się wymianą walut. Rynek walutowy to bardzo skomplikowany mechanizm, a zmiennych jest tak dużo, że nie sposób odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Na początek przyjrzyjmy się kilku zagadnieniom, które mogą dać wskazówki, od czego zależą kursy walut.

Sytuacja gospodarcza

Jednym z kluczowych czynników pozwalających przewidzieć kursy  walut, jest sytuacja gospodarcza ich macierzystych krajów. Im lepsze wskaźniki ekonomiczne, tym lepszy kurs. Inwestorzy zazwyczaj pilnie śledzą dane takie jak:

 • produkt krajowy brutto,
 • stopa bezrobocia,
 • wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych,
 • indeks PMI (wskaźnik aktywności finansowej).

Zazwyczaj znane są prognozy każdego z tych markerów. W momencie ogłaszania rzeczywistych wyników często następuje korekta kursu waluty danego kraju, w zależności od tego, czy dane są lepsze, czy gorsze od przewidywanych wcześniej wyników. Zainteresowanie bieżącymi informacjami gospodarczymi daje nam możliwość reagowania z wyprzedzeniem na możliwe spadki i wzrosty kursów.

Polityka pieniężna

Oprócz wyników wypracowanych przez krajową i światową gospodarkę duże znaczenie ma polityka monetarna banków centralnych. Dobrym przykładem na takie działania może być frank szwajcarski. W okresie kryzysu finansowego helwecka waluta stała się dla inwestorów bezpieczną przystanią. Wobec wzrastającego popytu Szwajcarski Bank Narodowy postanowił w części ustanowić sztywny kurs rodzimej waluty w stosunku do euro. W praktyce oznaczało to interwencje SNB na rynku finansowym, w przypadku gdy za jedno euro będzie trzeba płacić mniej niż 1,2 CHF. Regulację wprowadzono 6 września 2011 roku. W efekcie kurs franka pozostawał stabilny aż do „czarnego czwartku”, czyli 15 stycznia 2015 roku, kiedy to SNB przekazało informację o porzuceniu polityki obronny minimalnego kursu franka. Kurs szwajcarskiej waluty poszybował do góry. Skutki tej decyzji odczuwamy do dzisiaj, ponieważ w okresie stabilności franka wiele osób zdecydowało się na zaciągnięcie zobowiązań kredytowych właśnie w tej walucie. Nauka, jaka płynie z tego przypadku, jasno pokazuje, że regulacje banków centralnych mogą równie łatwo ustabilizować, jak i zdestabilizować notowania każdej waluty i należy o tym pamiętać, kreśląc długofalowe plany inwestycyjne.

Ropa w górę dolar w dół

Waluty świata są bardzo mocno powiązane z surowcami naturalnymi. Większość krajowych środków płatniczych w początkowych okresach istnienia posiadało przelicznik na wartość wyrażoną w złocie, srebrze lub innych metalach szlachetnych. Spowodowane to było niskim zaufaniem obywateli do papierowych pieniędzy. Z czasem w miarę coraz większej akceptacji dla not bankowych i rosnących kosztów zachowania parytetu w kruszcach rządy wycofywały te deklaracje. Dzisiaj w dobie pieniądza elektronicznego, środki zgromadzone na kontach bankowych nie mają już nawet pokrycia w gotówce, jaka krąży w obiegu. Jednak przywiązanie rynku walutowego do surowców naturalnych i rzadkich kruszców pozostało. Sztandarowym przykładem może być na przykład odwrotna korelacja cen ropy naftowej, czy złota do kursu dolara amerykańskiego. Kiedy rośnie jedno, drugie zalicza spadek i na odwrót. Oprócz zależności pomiędzy surowcami powiązania istnieją również bezpośrednio pomiędzy samymi walutami. Obserwując ceny ropy i złota oraz światowe wydarzenie, które mogą na nie wpłynąć,  można wywnioskować dużo, jeśli chodzi o ich przełożenie na kursy walut podstawowych, co prędzej niż później będzie miało przełożenie na notowania tych mniej ważnych.

Polityka to duży gracz

W naszej podróży po rynku walutowym dochodzimy do najmniej przewidywalnego czynnika. Ważne decyzje polityczne prawie zawsze wzbudzając duże emocje, a te jak wiemy nie są dobrym doradzą, jeśli chodzi o finanse. Wszyscy wiemy, że konflikt zbrojny, który wybucha w kraju bogatym w surowce naturalne, oznacza rychłe zmiany w ich cenach, a co za tym idzie wahania notowań powiązanych z nimi walut. Podobnie sprawy się mają w okresie, kiedy w państwach mających kluczowe znaczenie dla gospodarki światowej zbliża się termin wyborów. Nie trzeba specjalnie daleko sięgać pamięcią. Wystarczy przypomnieć sobie nie tak dawną przecież decyzję Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej. Brexit wywołał małe trzęsienie ziemie na rynku walutowym. W ostatnim czasie mocno odczuwamy skutki wojny handlowej na linii USA-Chiny. Do listy czynników, na które należy mieć baczenie, dopisujemy więc aktualną sytuację polityczną na świecie – chociaż jak wspomniano wcześniej, nie należy ona obecnie do szczególnie stabilnych i przewidywalnych.

Jak przewidywać kursy walut?

Wiemy już jakie główne czynniki mają wpływ na notowania walut. Z tych informacji wynika, że do przewidywania, przynajmniej w pewnym stopniu, kursu walut niezbędny jest dobrze wykształcony zmysł obserwacji. Konieczna jest wiedza na temat aktualnych wydarzeń gospodarczych i politycznych na świecie i umiejętność oceny ich wpływu na notowania walut.

Kurs korony norweskiej na dzień 20.07.2018. Źródło: Nordiqa.com

Dobry inwestor powinien być w stanie ocenić, czy kurs danej waluty wzrośnie po ogłoszeniu dobrych wyników gospodarczych, czy też może spadnie, bo zbiegły się one w czasie z wyborem nowego rządu, który nie gwarantuje stabilnej polityki. Warto również obserwować aktualne analizy ekspertów walutowych, które określą nam trendy obowiązujące w danej walucie. Wykresy wskazują czy dana waluta w dłuższym okresie drożeje, czy nie. Można z nich również wyczytać linie oporu i wsparcia, czyli wartości skrajne osiągnięte w ostatnim czasie, w których wykres kursu danej waluty może zmienić obowiązujący akurat kierunek.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Dobry zegarek męski do 500 zł na prezent? 11 propozycji!

  Dobry zegarek męski to taki, który spełnia oczekiwania swojego właściciela....

 • Seriale Marvela bez supermocy

  Z pewnością większość z nas miała styczności przynajmniej z jednym z seriali...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.