PIT 2020 i zmiany w stawkach i skali podatkowej

Październik 22 2019 09:57AM

Rok 2019 już teraz nazywany jest czasem rewolucji w zasadach podatkowych w Polsce. Ustawodawca działał bardzo prężnie i wprowadził wiele nowelizacji, a przepisy wpłynęły i będą wpływać bezpośrednio na praktyczne zmiany w zasadach podatkowych, w tym rozliczenia PIT 2020. Na czym polega nowa skala podatkowa i jakie stawki PIT przewidują nowe przepisy?

Danina solidarnościowa i nowy próg podatkowy

Pierwszą rewolucyjną zmianą w PIT 2020 jest dodanie tak zwanego nowego, trzeciego progu podatkowego. Jest to nowy podatek zwany „daniną solidarnościową”. Ustawodawca przewidział, że najwięcej zarabiający powinni zostać opodatkowani dodatkowo. W przypadku przekroczenia rocznego dochodu w wysokości podstawy powyżej 1 000 000 złotych, poza standardowo znanymi podatkami (najprawdopodobniej przy stawce II progu o wysokości 32 % podatku dochodowego), podatnik zostanie opodatkowany od nadwyżki powyżej miliona złotych nowym, 4% podatkiem. Podatek ten płaci się z założenia od dochodu (przychód po odjęciu kosztów uzyskania). Podatek ten będzie płatny i rozliczany na osobnym formularzu podatkowym, będzie to więc nowa deklaracja PIT 2020, poza standardowo przygotowywanymi PIT-36, PIT-36L, PIT-37, czy PIT-38. Opłacany będzie jednorazowo, czyli podatnik nie ma obowiązku obliczania i zapłaty zaliczek w trakcie roku podatkowego (nawet po przekroczeniu kwoty miliona złotych). Nowy podatek został wprowadzony już od 1 stycznia 2019 roku, co dla podatników oznacza, że powinni uwzględnić nową 4% daninę solidarnościową już w PIT za 2019 rok.

Nowe stawki podatkowe i 17% zamiast 18% podatku PIT

Jedną z głośnych nowelizacji jest również obniżenie stawki podatkowej dla I progu podatników. Główna zmiana docelowa, to obniżenie PIT 2020 z 18% na 17%. Zmiany weszły w życie od 1 października 2019 roku. Drugi próg podatkowy (32%) pozostaje bez zmian. Podobnie więc ustawodawca skłonił się w stronę pomocy dla najmniej zarabiających. Ze względu na wprowadzenie jeszcze w trakcie trwania roku podatkowego, nowelizacja zmusza działy kadr i księgowości do zmian w wyliczeniach (proporcjonalnie) już teraz i będą one miały bezpośredni wpływ na PIT za 2019, przygotowywany przez podatników w kwietniu 2020 roku.

Zerowy PIT dla młodych

W ramach grup podatników ustawodawca postanowił wyszczególnić, jako specjalnie uprzywilejowanych, ludzi młodych. W przypadku nie ukończenia 26 roku życia, osiągania dochodów na poziomie maksymalnym do I progu podatkowego (85 528 zł) oraz zatrudnienia w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia dla firmy – podatnicy młodzi będą mogli skorzystać z tak zwanego zerowego PIT 2020. Oznacza on utworzenie specjalnej ulgi podatkowej zwalniającej ich z konieczności płatności podatku dochodowego. Nowelizacja zaczęła obowiązywać w połowie 2019 roku, dlatego będzie miała znaczenie dla PIT za 2019 rok, jednak w tym roku możliwa jest do wykorzystania w wysokości proporcjonalnej do ilości pozostałych miesięcy (razem za 2019 w wysokości maksymalnej 35 636,67 złotych) – po wprowadzeniu w pełni zacznie obowiązywać od 2020 roku.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Dobry zegarek męski do 500 zł na prezent? 11 propozycji!

  Dobry zegarek męski to taki, który spełnia oczekiwania swojego właściciela....

 • Seriale Marvela bez supermocy

  Z pewnością większość z nas miała styczności przynajmniej z jednym z seriali...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.