Pożyczaj świadomie, czyli jak nie wpaść w spiralę zadłużenia

Styczeń 26 2021 09:39AM

Wiele niespodziewanych wydarzeń, które wymagają natychmiastowego finansowania, może się w życiu przytrafić, jak na przykład problemy zdrowotne lub konieczność przeprowadzki. Szybki zastrzyk gotówki w postaci pożyczki jest bardzo kuszącą propozycją, kiedy znajdujesz się w potrzebie. Niestety ze względu na łatwość uzyskania środków pieniężnych w ten sposób i pojawiające się trudności w spłacaniu rat pożyczki, wyjątkowo łatwo wpaść w tak zwaną spiralę zadłużenia. Jak więc pożyczać świadomie oraz bezpiecznie? Przekonajmy się.

Czym jest spirala zadłużenia?

Spirala zadłużenia to moment, w którym pożyczkobiorca nie posiada środków, by spłacić swoje zobowiązania, więc by uregulować swoje zaległe raty, sięga po kolejny kredyt lub pożyczkę, który generuje jeszcze większe zadłużenie. Długi pociągają za sobą kolejne długi i kreują potężne problemy z płynnością finansową, które jednocześnie obniżają zdolność kredytową. To sprawia, że wiele osób znajduje się w sytuacji bez wyjścia i trafia na listę dłużników, z długami ogromnej wielkości, które będą spłacane latami.

Jak uniknąć spirali zadłużenia?

Korzystanie z ofert cenionych pożyczkodawców, jak pożyczki bocian, nie musi skończyć się pesymistycznie dla pożyczkobiorcy. Spiralę zadłużenia można skutecznie uniknąć. W jaki sposób?

Przede wszystkim należy pożyczać pieniądze tylko i wyłącznie od sprawdzonych pożyczkodawców. Banki oraz firmy parabankowe, które swoją działalność prowadzą od lat i są pod stałą kontrolą KNF, to zdecydowanie odpowiedni kandydaci do złożenia wniosku o pożyczkę.

Równie ważne jest, żeby umowę o pożyczkę dokładnie przeczytać i zrozumieć wszystkie jej postanowienie. Sprawdź dwa razy, jaki jest ostateczny koszt pożyczki, jakie terminy oraz ewentualne kary będą Cię obowiązywać.

Najważniejsze jednak jest to, by pożyczać pieniądze na miarę możliwości Twojego portfela, czyli tyle, tyle jesteś w stanie spłacić w przyszłości i tym samym uniknąć problemów ze zwiększającym się zadłużeniem. W jaki sposób dowiedzieć się, na jakiej wielkości pożyczki Cię stać? Skorzystaj z jednego z kalkulatorów rat kredytu gotówkowego i na podstawie tych obliczeń, oszacuj wielkość pożyczki, którą spłacisz bez problemów.

Jak sprawdzić obecny stan swojego zadłużenia?

Jeżeli już skorzystałeś z oferty pożyczkowej i jesteś w trakcie spłacania swoich zobowiązań finansowych, powinieneś regularnie monitorować stan swojego zadłużenia. Lepiej dmuchać na zimne, niż potem płacić niepotrzebne kary za opóźnienie w spłacie. Zacznij więc od zweryfikowania swoich bieżących zobowiązań. Ile rat uregulowałeś? Jaka kwota pozostała do spłacenia? Jeżeli nie jesteś pewien tych danych, skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą lub sprawdź swój status w Krajowym Rejestrze Długów, lub Krajowym Biurze Informacji Gospodarczych.

Podsumowanie

Większość z nas przynajmniej raz w życiu uda się do banku lub firmy parabankowej w celu podpisania umowy pożyczkowej. Pożyczka może przynieść Ci wiele korzyści oraz wspomóc Cię finansowo w trudnych chwilach, jeżeli tylko wiesz jak pożyczać świadomie. Zastosuj się do wspomnianych wcześniej rad, a wpadnięcie w spiralę zadłużenia Ci nie grozi.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Produkcja żywności a higiena

  Zakłady produkujące żywność to miejsca, które muszą zadośćuczynić wielu...

 • Fachowa pomoc na dzisiaj, czyli jak umówić fachowca przez Internet?

  Usterka.pl to serwis świadczący usługi specjalistyczne dla klientów z całej...

 • Porządne części zamienne do silników

  W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...

 • Na tym lepiej nie oszczędzaj. Cztery rzeczy, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi

  Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...

 • Czy mogę kupić biały certyfikat? Jak to zrobić?

  W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...

 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo żywności na etapie produkcji

  W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.