Wzięcie kredytu na zakup działki

Luty 4 2020 02:34PM

Znaczna część społeczeństwa pracuje nad tym, aby w końcu pozwolić sobie na zakup działki, która posłuży do budowy domu. Jest to jednak wydatek często przekraczający możliwości finansowe ludzi. Wówczas rozwiązaniem jest wzięcie odpowiedniego kredytu.

Typy działek

Zapoznając się z polskim prawem, dowiemy się, że uregulowano istnienie kilku typów działek o różnych gruntach. Wymienić można te:

 • budowlane,
 • rolne,
 • leśne,
 • rekreacyjne,
 • siedliskowe,
 • inwestycyjne.

Każdy typ ziemi charakteryzuje się określoną funkcjonalnością. Zarówno najbardziej pożądanymi, jak i najdroższymi działkami są te budowlane. Chcąc sprawdzić sposób regulacji danego kawałka ziemi, należy udać się do urzędu gminy. Ważne jest, aby uczynić to jeszcze przed faktycznym jego zakupem. Jeśli istnieje taka możliwość, to dobrze jest również zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Istotne jest potwierdzenie informacji, że dana działka faktycznie podlega pod budowlaną. Niektóre instytucje bankowe niechętnie udzielają kredytów na grunt innego typu. Co ciekawe, brak jednego konkretnego produktu bankowego przeznaczonego dla osób chcących nabyć działkę – pozostaje wybór między kredytem gotówkowym a hipotecznym.

Kredyt gotówkowy

Kredyty gotówkowe oferują potencjalnemu klientowi dwie opcje do wyboru. Pierwsza z nich zakłada wzięcie pożyczki na konkretny celu (w tym przypadku konieczne będzie wskazanie zakupu działki jako celu na umowie kredytowej), druga zaś na dowolny. Ta ostatnia jednocześnie charakteryzuje się niższą zdolnością kredytową.

Kredyt hipoteczny

Działanie kredytu hipotecznego jest niemal analogiczne jak w przypadku zobowiązania zaciąganego na potrzebę zakupu mieszkania lub nieruchomości. Głównym wyróżnikiem jest to, że najczęściej bank z dużą rezerwą podchodzi do kwestii hipoteki w postaci kupowanego gruntu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, przeważająca większość tego typu instytucji odpowie negatywnie w przypadku działek niebudowlanych. Aby temu przeciwdziałać, dobrze jest mieć dodatkowy majątek, czyli zabezpieczenie niskiego ryzyka.

Podsumowanie

Jak widać zatem proces związany z zaciąganiem kredytu na zakup działki związany jest z wieloma aspektami. Prócz kwestii prawnych i dokumentacji należy też pamiętać o wyborze odpowiedniej dla siebie formy dofinansowania. Wszystko po to, aby spłata zobowiązania była dla klienta wygodna i, co ważniejsze, możliwa.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorstw w 2020 roku

  W Polsce przeważają mikroprzedsiębiorstwa. To właśnie one wytwarzają dużą...

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.