Jak ułatwić wprowadzenie PPK w firmie?

Lipiec 23 2019 01:59PM

W największych przedsiębiorstwach, zatrudniających więcej niż 250 pracowników, Pracownicze Plany Kapitałowe weszły w życie już 1 lipca 2019 roku. Co to jest PPK i na co warto zwrócić uwagę przy ich wdrażaniu?

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i prywatny system długoterminowego oszczędzania, który ma na celu podniesienie stabilizacji finansowej Polaków po zakończeniu ich kariery zawodowej. Program PPK skierowany jest do ponad 11 miliona obywateli.

Jak działa PPK?

W Pracowniczych Planach Kapitałowych na dodatkową emeryturę odkłada nie tylko pracownik, ale także jego pracodawca i państwo.

Uczestnika PPK obowiązują wpłaty podstawowe – obowiązkowe, w wysokości 2 proc. wynagrodzenia brutto – i dodatkowe, nieobowiązkowe, wynoszące do 2 proc. wynagrodzenia. Podobne składki ma obowiązek opłacać pracodawca. Co miesiąc dokonuje on wpłaty na rachunek uczestnika PPK w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia brutto i, dodatkowo jeśli wyrazi taką chęć, do 2,5 proc. wartości pensji brutto pracownika.

Ale to nie wszystko. Po trzech miesiącach od przystąpienia do PPK państwo przelewa na indywidualny rachunek uczestnika PPK finansowaną z Funduszu Pracy tzw. „wpłatę powitalną” w wysokości 250 zł, a co roku – dopłatę roczną w wysokości 240 zł.

Na co warto zwrócić uwagę przy wdrażaniu programu PPK?

Pracodawca, który wdraża Pracownicze Plany Kapitałowe powinien wraz z reprezentacją pracowników wybrać odpowiednią instytucję finansową, zawrzeć z nią umowę o zarządzanie PPK i, w imieniu i na rzecz pracowników, podpisać umowę o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Przy wyborze instytucji zarządzającej i prowadzącej PPK ważne jest to, by miała ona doświadczenie w zarządzaniu inwestycjami i dawała wsparcie merytoryczne oraz techniczne. Istotne jest również to, by pracownicy danej instytucji byli przeszkoleni w dziedzinie PPK i, w związku z tym, świadczyli profesjonalną obsługę uczestników programu związaną m.in. z dokonywaniem dodatkowych wpłat, rezygnacją z uczestnictwa w PPK czy transferem środków z PPK od poprzedniego pracodawcy.

Przy wyborze instytucji pracodawca powinien również uwzględnić m.in. warunki zarządzania aktywami oraz interes osób zatrudnionych.

Choć wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych może wydawać się początkowo skomplikowane, wybór odpowiedniego, doświadczonego towarzystwa funduszy inwestycyjnych może znacząco ułatwić ten proces. Więcej o Pracowniczych Planach Kapitałowych dowiesz się na stronie https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • W branży transportowej jest 100 tys. wakatów

  Branża transportowa boryka się z brakami kadrowymi, które sięgają nawet 100...

 • Firmom coraz trudniej pozyskiwać pracowników

  Stopa bezrobocia w Polsce spadła poniżej 7 proc. Według metodologii Eurostatu...

 • Coraz częściej to pracownicy wybierają pracodawcę

  Najniższe od niemal 27 lat bezrobocie  w Polsce powoduje, że punkt ciężkości...

 • Polacy coraz częściej za pracą jeżdżą do Czech

  Choć najwięcej Polaków na emigracji zarobkowej spotkać można w Wielkiej...

 • Centra usług wspólnych atrakcyjniejszym miejscem pracy niż banki

  81 proc. pracowników centrów usług wspólnych wiąże swoją dalszą karierę...

 • Bezrobocie będzie dalej spadać. W wakacje może paść kolejny rekord

  Według Głównego Urzędu Statystycznego maj był kolejnym miesiącem spadków bezrobocia....

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.