Jak wpłynęła na nasz biznes i życie prywatne pandemia?

Grudzień 21 2020 12:36PM

Jeszcze do niedawna zawodowa sfera naszego życia nie sprzyjała dbaniu o rodzinę, znalezienie czasu dla przyjaciół, chodzeniu na siłownię, o chwili dla siebie już nie wspominając. Wszystko zmieniło się w obliczu szalejącej pandemii koronawirusa. Nowopowstała kultura home office pozwala nam na większą elastyczność w zarządzaniu dniem oraz na pracę w takich warunkach i stroju, jaki nam odpowiada. Czy styl pracy jaki wymusiła na nas kwarantanna już na zawsze zmieni oblicze biznesu?

Wpływ pandemii na sferę zawodową

Jeszcze do niedawna obnosiliśmy się z zapracowaniem i brakiem czasu, a sukces oznaczał zostawanie w biurze po godzinach i branie na siebie zbyt wielu obowiązków. Jednak w minionych miesiącach zawodowa sfera naszego życia stanęła na głowie. Niektórzy z nas musieli pogodzić się utratą pracy, a dla reszta została zmuszona do zarabiania pieniędzy na nowych zasadach. Zadania, które zwykle wykonywaliśmy w biurze przenieśliśmy w zacisze własnego domu.

Biznes musiał dostosować się obostrzeń i wymogów sanitarnych, tak by praca przebiegała sprawnie i w trosce o bezpieczeństwo pracowników i klientów. Nie wiemy co dokładnie przyniesie rok 2021, lecz nie da ukryć się, że wpływ pandemii na światową gospodarkę z pewnością odbije się na każdym, począwszy od małych przedsiębiorców na dużych korporacjach kończąc.

Oblicze biznesu raczej nie będzie już takie, jak przed masowymi zakażeniami Covid- 19 na świecie. W wielu pracownikach wzbudza to niepokój. Obawiają się, że nie uda im się utrzymać posady i te lęki wcale nie są bezpodstawne. Istnieje jednak nadzieja, że lekcja jaką przedsiębiorcy wyciągnęli z okresu kwarantanny i licznych obostrzeń wpłynie pozytywnie na to w jakich warunkach będziemy pracować w przyszłości. I nie chodzi tylko o to, że obecnie nie musimy pojawiać się w biurze, a za strój do pracy z powodzeniem służy nam pidżama.

Socjologowie i ekonomiści przewidują, że w nowej, postpandemicznej rzeczywistości zachowanie równowagi między sferą zawodową a naszym życiem prywatnym będzie o wiele łatwiejsze. W ich opinii home office na stałe zagości w repertuarze form zatrudnienia. Tak samo ma być z elastycznym czasem pracy. Skoro pandemia pokazała, że w takim trybie da się efektywnie pracować, pracodawcy powinni przychylnym okiem patrzeć na dostosowywanie grafiku do naszych preferencji w przyszłości.

Czego nauczyła nas pandemia?

Kwarantanna stworzyła również, wprawdzie pod przymusem i groźbą niepowodzenia, szansę na podbicie rynku online dla licznych przedsiębiorstw. Wiele z nich nie doceniało dotąd potęgi Internetu i mediów społecznościowych w promocji marek i sprzedaży produktów. Pandemia uświadomiła im, że pracować i zarabiać niemałe pieniądze można z każdego miejsca, gdzie jest WiFi.

Zmieniły się też nasze priorytety. Nie mogąc ruszać się z domu musieliśmy wyczyścić nasze kalendarze z masowych imprez i spotkań towarzyskich. Zamiast na szalonym tempie życia skupiliśmy się na odpoczynku i regeneracji czy też samotnej rozrywce przy komputerze. Wiele osób zaczęło poszukiwać interesujących filmów, seriali, gier online czy kasyn, w które można grać za darmo – wyłącznie dla rozrywki bez poświęcania własnych pieniędzy.

Dla wielu osób okres kwarantanny był także okresem zacieśniania więzi z resztą domowników. Pandemia pokazała nam, że nasz misterny plan na przyszłość może lec w gruzach w jednej chwili. Nauczyliśmy się, że wszystko czym dysponujemy to chwila obecna. Odcięci od korzystania z uroków parków, lasów, nadmorskich kurortów i górskich szlaków zaczęliśmy bardziej doceniać naturę i zastanawiać się nad tym, jak małymi krokami ocalić naszą planetę przed katastrofą ekologiczną. Pytanie tylko czy kwestie na jakie otworzyła nam oczy pandemia, będą chwilowymi trendami, czy też będą prowadzić do trwałej zmiany na lepsze. Czas pokaże.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Czy stres musi nas paraliżować?

  Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się...

 • Black Friday – książki okazje i wyprzedaże w 2020 roku

  Wyjątkowy czas listopadowych wyprzedaży na Black Friday, który w roku 2020 przypada...

 • Sprawdzone sposoby na stres

  Jeżeli wydaje ci się, że można uniknąć stresu, to bardzo grubo się mylisz....

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.