Jakie programy biurowe wybrać do użytku domowego?

Listopad 25 2020 08:09AM

Co poza mocą obliczeniową różni komputer firmowy od domowego? Konkretne programy, które instalujemy na twardym dysku, a tym samym – sposób ich użytkowania. Idealny przykład to programy biurowe, które potrzebne są nam zarówno w pracy, jak i w domu, ale w wariancie prywatnym mogą mieć nieco mniej zaawansowane funkcje. Mając na względzie różnice potrzeb, zastanówmy się jakie oprogramowanie biurowe najlepiej wybrać do domu.

Darmowe programy biurowe mogą nie wystarczyć

W znacznej większości przypadków dobrym rozwiązaniem jest instalacja darmowych programów biurowych, udostępnianych na zasadach licencji Open Source. Są funkcjonalne, zbliżone pod względem interfejsu do najpopularniejszego na świecie pakietu Microsoft Office, a do tego pozwalają na otwieranie plików w różnych formatach, od open source`owego .odt po dominujący na całym globie .doc. Jakie są ich wady? Względem płatnych programów, za których rozwój odpowiada potężne zaplecze technologiczne największych firm IT na świecie, darmowe aplikacje są mniej stabilne, mają gorsze wsparcie i, choć wspierają najważniejsze formaty plików, nigdy nie radzą sobie z nimi idealnie. Darmowe programy to droga dla użytkowników o większej wiedzy, skorych do kombinowania i szukania nieoczywistych rozwiązań.

Poza oprogramowaniem typu Open Source darmowe programy biurowe oferują również najwięksi gracze na rynku, czyli Microsoft, Google oraz Apple. Są to nieco okrojone funkcjonalnie – w przypadku pakietów od Microsoftu oraz Apple – warianty pełnych wersji określonych aplikacji lub cały zestaw programów przygotowanych specjalnie do używania w przeglądarce internetowej – jak ma to miejsce w przypadku aplikacji od Google. Ich zaletą jest bezpłatny dostęp, a wadą – obecność jedynie wersji online. Innymi słowy, bez dostępu do Internetu nie można korzystać z tych aplikacji, co sprawia, że nie mogą być one jedynym oprogramowaniem biurowym na domowym komputerze.

Microsoft Office 365 najlepszym wyborem?

Czy pakiet Microsoft Office jest dziś najpopularniejszym pakietem aplikacji biurowych na świecie? Tak. Dlaczego? Odpowiedź jest dość oczywista – jest to po prostu najlepsze oprogramowanie biurowe, które dzięki wieloletniemu rozwojowi i stałemu udoskonalaniu finalnego produktu, praktycznie nie ma wad. Pakiet Office jest najlepszym wyborem do domowych zastosowań również dlatego, że obsługa poszczególnych aplikacji jest nie tyle nawet łatwa, co powszechnie znana. Nawet osoby na co dzień niepracujące na oprogramowaniu biurowym nie mają zwykle większych problemów z napisaniem tekstu w popularnym Wordzie lub stworzeniem prezentacji w programie PowerPoint, ponieważ z dużą dozą prawdopodobieństwa miały już kiedyś okazję korzystać z programów Microsoftu, ot choćby w szkole.

Jedynym argumentem przeciw programom biurowym z pakietu Office może być fakt, iż jest to oprogramowanie płatne, które można kupić za jednorazową opłatą lub opłacać w ramach miesięcznego abonamentu. Choć faktycznie może być to cecha przemawiająca na korzyść darmowych aplikacji, warto zwrócić uwagę na to, że dziś ceny pakietu Office są więcej niż przystępne, do czego przyczyniają się sklepy online oferujące licencje w bardzo korzystnych cenach, jak ma to miejsce w przypadku e-sklepu Soft360.pl. Atrakcyjna oferta za kompletny produkt, który z powodzeniem może służyć wszystkim użytkownikom domowego komputera, zarówno pracującym rodzicom, jak i uczącym się dzieciom to ogromna zaleta, która po prostu czyni Office najlepszym wyborem dla znacznej większości użytkowników.

A może warto postawić na oprogramowanie od Apple?

Bez dwóch zdań, pakiet biurowy od Apple to zestaw doskonałych narzędzi, absolutnie w niczym nie ustępujących programom od Microsoftu. Dlaczego zatem ich popularność jest daleka od tej, którą szczycą się Word, PowerPoint czy Excel? Ba! Dlaczego odbiega nawet od tej, którą zdążył zdobyć pakiet Dokumentów Google? Odpowiedź jest bardzo prosta, programy Apple są zarezerwowane dla użytkowników hardware`u Apple, od iPadów po MacBooki. Fakt ten nie zmniejsza funkcjonalności oprogramowania, ale wyraźnie wpływa na jego popularność i zapewnia sporą przewagę bezpośredniej konkurencji.

Istnieje jednak pewna okoliczność, kiedy zdecydowanie się na programy biurowe od Apple jest więcej niż zasadne. Mowa tu o sytuacji kupowania nowego komputera do pracy, czy to domowej, czy do zastosowań firmowych, biznesowych. Jeśli kupujemy sprzęt z górnej półki cenowej, świetnie wykonany i zapewniający przyjemną, płynną pracę, komputery produkowane przez Apple są często doskonałym oraz kompleksowym wyborem. Uruchamiając nowego Macbooka znajdziemy pełny pakiet programów biurowych już zainstalowany na dysku komputera. To olbrzymia zaleta, a przy tym praktycznie jedyny argument pozwalający oprogramowaniu biurowemu Apple mierzyć się z konkurencją od Microsoftu czy Google.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Czy stres musi nas paraliżować?

  Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się...

 • Black Friday – książki okazje i wyprzedaże w 2020 roku

  Wyjątkowy czas listopadowych wyprzedaży na Black Friday, który w roku 2020 przypada...

 • Sprawdzone sposoby na stres

  Jeżeli wydaje ci się, że można uniknąć stresu, to bardzo grubo się mylisz....

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.