Monitoring floty a koszty paliwa i ubezpieczenia

Luty 13 2018 01:25PM

Systemy informatyczne i telematyczne coraz częściej goszczą na pokładach aut firmowych. Rośnie także ich znaczenie dla ekonomiki firmy i obniżania kosztów.

Z raportu „Insurance Telematics in Europe and North America” przeprowadzonego przez Berg Insight wynika, że do 2019 r. liczba umów o ubezpieczenie aut zawartych na podstawie danych telematycznych, osiągnie w Europie 28,1 mln (wobec 4,8 mln w 2014 r.), natomiast w USA – 32,5 mln, co w porównaniu z 4,2 mln polis wykupionych w 2014 r. stanowić będzie przyrost w wysokości 50,6% rocznie (źródło: http://www.berginsight.com/ReportPDF/ProductSheet/bi-insurancetelematics-ps.pdf). Monitoring floty oznacza jednak nie tylko objawienie się nowego oblicza branży ubezpieczeniowej, ale również sposób na oszczędności w firmie.

Co daje monitorowanie jazdy?

Technologia Vehicle Tracking, oferowana przez liczne firmy, m.in. Vision Track (https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/), polega na monitorowaniu stylu jazdy kierowców. System jest w stanie zebrać podać dane dotyczące lokalizacji auta, jego prędkości jazdy, gwałtowności hamowania i przyspieszenia, przebiegu, czasu spędzonego za kierownicą czy – w razie wypadku – siły uderzenia. Dzięki temu każdego kierowcę można oceniać indywidualnie. Wiadomo będzie, ile paliwa zużywa, czy jeździ ostrożnie, a także czy nie załatwia spraw prywatnych, przemieszczając się autem służbowym.

Urządzenia służące do monitoringu są proste w użyciu. Zestaw składa się m.in. z akcelerometru, urządzenia GPS i karty SIM. System wysyła zebrane informacje do centrum danych, gdzie są gromadzone i przetwarzane.

Co monitoring floty może zmienić w firmie?

Firmowa flota samochodowa może być objęta atrakcyjniejszą polisą ubezpieczeniową. Wysokość składki ustalana jest bowiem m.in. na podstawie ryzyka szkodowości. Oznacza to, że dane o stylu jazdy kierowców przełożą się na bardziej spersonalizowaną ocenę ryzyka. Przedsiębiorca, którego kierowcy jeżdżą bezpiecznie, będzie więc mógł liczyć na atrakcyjniejsze warunki ubezpieczenia. Ponadto monitoring weryfikuje, ile czasu zajmuje kierowcy dotarcie z jednego punktu do drugiego, co przekłada się później na sprawniejszą logistykę w transporcie firmowym i mniejsze zużycie paliwa. Nadajnik GPS to narzędzie pomocne w razie nieprzewidzianych kłopotów – pozwoli nam np. sprawdzić, co dzieje się z ukradzionym pojazdem.

Systemy monitoringu floty mają wiele zalet. Warto się z nimi zapoznać, gdyż instalacja takiego systemu przełoży się na finanse firmy oraz bezpieczeństwo jazdy.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Skup złomu złota

  Biżuteria często traci swój urok. To rzecz nabyta, która z wiekiem podoba się...

 • Popularne stały się inwestycje w dzieła sztuki, alkohole czy zabytkowe auta

  Inwestycje w sztukę, wino, zabytkowe auta czy numizmaty – tego typu alternatywne...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.