Okresowe szkolenia BHP dla pracowników

Październik 30 2019 10:32AM

Jednym z obowiązków pracodawcy w kwestii zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy jest wysłanie ich na okresowy kurs BHP (więcej informacji na ten temat można znaleźć w dziale dziesiątym kodeksu pracy). Jest kilka rodzajów szkoleń okresowych:

-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracodawców i innych osób, które zarządzają zespołami. Takie szkolenie przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 5 lat, a pierwsze należy odbyć do 6 miesięcy od chwili podjęcia pracy na danym stanowisku. Mają formę kursu, szkolenia, lub seminarium online.

-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracowników, którzy są zatrudnieni na stanowiskach robotniczych. Mają formę instruktażu przeprowadzanego – w zależności od stopnia zagrożenia na danym stanowisku – nie rzadziej niż raz do roku lub raz na 3 lata. 

-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla osób podejmujących zawody techniczne i inżynieryjne. Przeprowadza się je także w formie kursu, seminarium lub kursu online nie rzadziej niż raz na 5 lat, a pierwsze takie szkolenie należy odbyć do roku od chwili podjęcia pracy

-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracowników służby BHP (kurs, szkolenie, seminarium, do 12 miesięcy od zatrudnienia)

-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracowników administracyjno biurowych – również w formie kursu, szkolenia online lub seminarium, nie rzadziej niż raz na 6 lat. Pierwsze szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych powinno odbyć się do roku od momentu podjęcia pracy.

Kto jest zwolniony ze szkoleń okresowych? Przede wszystkim chodzi o osobę, która zajmowała to samo stanowisko, ale u innego pracodawcy i ma zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego BHP. Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy dana osoba odbyła inne szkolenie okresowe bezpieczeństwa i higieny pracy dla osoby zatrudnionej na innym stanowisku, jeśli program tego stanowiska pokrywa się tematycznie z programem szkolenia okresowego wymaganym na stanowisku pracy na które ta osoba będzie się zatrudniać.

Warto zaznaczyć, że okresowe szkolenie BHP jest zakończone egzaminem, o czym nie każdy zdaje sobie sprawy. Pozytywne zdanie egzaminu uprawnia do dalszego wykonywania zawodu – egzaminator wystawia zaświadczenie o pozytywnym zakończeniu szkolenia, a odpis trafia do akt osobowych pracownika. Niezdanie egzaminu w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet rozwiązaniem umowy z pracodawcą.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą realizującą okresowe szkolenia BHP – https://controlbhp.pl/

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Elektryk – fachowa pomoc na każdą awarię

  Przedświąteczne porządki osiągają punkt krytyczny, ciasto piecze się w piekarniku,...

 • Kiedy praca staje się uzależnieniem

  Uzależnienie od pracy, często nazywane pracoholizmem, jest prawdziwym stanem zdrowia...

 • 5 najbezpieczniejszych miejsc do podróży i zwiedzania w świecie po koronawirusie

  Za oknem coraz goręcej, a to oznacza, że nadchodzą letnie, upalne dni. Krótsze...

 • Różne rodzaje tektur dla różnych produktów – sprawdź nasze sugestie

  Opakowania tekturowe mogą być wykonane z tektury różnej grubości. Im więcej...

 • Zabezpiecz swój smartfon – jak wybrać etui i szkło ochronne?

  Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, nie dziwi więc...

 • Zacznij zarabiać sprzedając na Amazonie

  Amazon jako największa na świecie platforma sprzedażowa online oferuje niezwykłe...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.