Jednym z obowiązków pracodawcy w kwestii zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy jest wysłanie ich na okresowy kurs BHP (więcej informacji na ten temat można znaleźć w dziale dziesiątym kodeksu pracy). Jest kilka rodzajów szkoleń okresowych:
-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracodawców i innych osób, które zarządzają zespołami. Takie szkolenie przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 5 lat, a pierwsze należy odbyć do 6 miesięcy od chwili podjęcia pracy na danym stanowisku. Mają formę kursu, szkolenia, lub seminarium online.
-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracowników, którzy są zatrudnieni na stanowiskach robotniczych. Mają formę instruktażu przeprowadzanego – w zależności od stopnia zagrożenia na danym stanowisku – nie rzadziej niż raz do roku lub raz na 3 lata.
-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla osób podejmujących zawody techniczne i inżynieryjne. Przeprowadza się je także w formie kursu, seminarium lub kursu online nie rzadziej niż raz na 5 lat, a pierwsze takie szkolenie należy odbyć do roku od chwili podjęcia pracy
-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracowników służby BHP (kurs, szkolenie, seminarium, do 12 miesięcy od zatrudnienia)
-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracowników administracyjno biurowych – również w formie kursu, szkolenia online lub seminarium, nie rzadziej niż raz na 6 lat. Pierwsze szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych powinno odbyć się do roku od momentu podjęcia pracy.
Kto jest zwolniony ze szkoleń okresowych? Przede wszystkim chodzi o osobę, która zajmowała to samo stanowisko, ale u innego pracodawcy i ma zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego BHP. Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy dana osoba odbyła inne szkolenie okresowe bezpieczeństwa i higieny pracy dla osoby zatrudnionej na innym stanowisku, jeśli program tego stanowiska pokrywa się tematycznie z programem szkolenia okresowego wymaganym na stanowisku pracy na które ta osoba będzie się zatrudniać.
Warto zaznaczyć, że okresowe szkolenie BHP jest zakończone egzaminem, o czym nie każdy zdaje sobie sprawy. Pozytywne zdanie egzaminu uprawnia do dalszego wykonywania zawodu – egzaminator wystawia zaświadczenie o pozytywnym zakończeniu szkolenia, a odpis trafia do akt osobowych pracownika. Niezdanie egzaminu w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet rozwiązaniem umowy z pracodawcą.
Artykuł przygotowany we współpracy z firmą realizującą okresowe szkolenia BHP – https://controlbhp.pl/
Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:
Zakłady produkujące żywność to miejsca, które muszą zadośćuczynić wielu...
Usterka.pl to serwis świadczący usługi specjalistyczne dla klientów z całej...
W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...
Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...
W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...
W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...