Okresowe szkolenia BHP dla pracowników

Październik 30 2019 10:32AM

Jednym z obowiązków pracodawcy w kwestii zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy jest wysłanie ich na okresowy kurs BHP (więcej informacji na ten temat można znaleźć w dziale dziesiątym kodeksu pracy). Jest kilka rodzajów szkoleń okresowych:

-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracodawców i innych osób, które zarządzają zespołami. Takie szkolenie przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 5 lat, a pierwsze należy odbyć do 6 miesięcy od chwili podjęcia pracy na danym stanowisku. Mają formę kursu, szkolenia, lub seminarium online.

-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracowników, którzy są zatrudnieni na stanowiskach robotniczych. Mają formę instruktażu przeprowadzanego – w zależności od stopnia zagrożenia na danym stanowisku – nie rzadziej niż raz do roku lub raz na 3 lata. 

-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla osób podejmujących zawody techniczne i inżynieryjne. Przeprowadza się je także w formie kursu, seminarium lub kursu online nie rzadziej niż raz na 5 lat, a pierwsze takie szkolenie należy odbyć do roku od chwili podjęcia pracy

-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracowników służby BHP (kurs, szkolenie, seminarium, do 12 miesięcy od zatrudnienia)

-szkolenie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla pracowników administracyjno biurowych – również w formie kursu, szkolenia online lub seminarium, nie rzadziej niż raz na 6 lat. Pierwsze szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych powinno odbyć się do roku od momentu podjęcia pracy.

Kto jest zwolniony ze szkoleń okresowych? Przede wszystkim chodzi o osobę, która zajmowała to samo stanowisko, ale u innego pracodawcy i ma zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego BHP. Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy dana osoba odbyła inne szkolenie okresowe bezpieczeństwa i higieny pracy dla osoby zatrudnionej na innym stanowisku, jeśli program tego stanowiska pokrywa się tematycznie z programem szkolenia okresowego wymaganym na stanowisku pracy na które ta osoba będzie się zatrudniać.

Warto zaznaczyć, że okresowe szkolenie BHP jest zakończone egzaminem, o czym nie każdy zdaje sobie sprawy. Pozytywne zdanie egzaminu uprawnia do dalszego wykonywania zawodu – egzaminator wystawia zaświadczenie o pozytywnym zakończeniu szkolenia, a odpis trafia do akt osobowych pracownika. Niezdanie egzaminu w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet rozwiązaniem umowy z pracodawcą.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą realizującą okresowe szkolenia BHP – https://controlbhp.pl/

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Produkcja żywności a higiena

  Zakłady produkujące żywność to miejsca, które muszą zadośćuczynić wielu...

 • Fachowa pomoc na dzisiaj, czyli jak umówić fachowca przez Internet?

  Usterka.pl to serwis świadczący usługi specjalistyczne dla klientów z całej...

 • Porządne części zamienne do silników

  W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...

 • Na tym lepiej nie oszczędzaj. Cztery rzeczy, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi

  Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...

 • Czy mogę kupić biały certyfikat? Jak to zrobić?

  W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...

 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo żywności na etapie produkcji

  W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.