Praca pochłania twój cały czas wolny? Daj sobie pomóc!

Kwiecień 10 2019 08:18AM

Sprzątanie mieszkania nie musi być nudne. Owszem, świadomość tego, że czekają nas generalne porządki i trzeba zrobić to w ciągu jednego dnia, może spędzać sen z powiek. Wcale jednak tak być nie musi. Wystarczy dobra organizacja i zmiana myślenia, a wszystko ułoży się jak najlepiej.

Organizacja czasu

Nie każdy jest świetnie poukładany i wykonuje wszystkie obowiązki na czas i w określonym dniu. Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względów złej organizacji pracy lub nadmiaru obowiązków. Bardzo dobrym rozwiązaniem porządkującym kolejne dni przeznaczone na porządki, jest grafik. Można podzielić go na dni, tygodnie i miesiące, wpisując do niego stałe obowiązki przypisane do konkretnych dni, np. parzystych. To znaczne ułatwienie i zarazem przypomnienie o wykonaniu konkretnej pracy. Tak sporządzony planner najlepiej zawiesić w widocznym miejscu, np. na lodówce czy tablicy korkowej. Można też wykorzystać aplikację w smartfonie, która będzie przypominała sygnałem dźwiękowym o kolejnym zadaniu.

Podział obowiązków

Kto powiedział, że pani domu musi brać na swoje barki wszystkie obowiązki? Wiele małżeństw od początku pomaga sobie w codziennym sprzątaniu czy opieką nad dziećmi. Rozdzielenie codziennych zadań na dwie osoby to już wielka oszczędność czasu dla kobiety. Kiedy dzieci podrosną, również powinny być włączone w wykonywanie prostych prac domowych, typu pranie skarpetek czy wynoszenie śmieci. Uczenie od małego dbania o porządek na pewno nauczy dzieci samodyscypliny i będzie procentować w przyszłości lepszą organizacją czasu i poszanowaniem czyjejś pracy.

Jak sprzątać efektywnie?

Przede wszystkim nie warto odkładać wszystkiego ad Kalendas Graecas. Stosy brudnych zaschniętych naczyń, gruba warstwa kurzu na regałach, nieczyszczone fugi w łazience przez kilka tygodni i piętrzące się śmieci w koszu kuchennym i obok niego. To wszystko sprawia, że pracy przybywa, a czas się kurczy. Tymczasem wystarczy codziennie przeznaczyć 15 minut wieczorem na wykonanie kilku drobnych porządków domowych, aby kolejne dni były lżejsze i nie przerażały wizja wielkiego sprzątania.

Sprawdzony sposób na szybsze sprzątanie  domu to ustalenie sobie swojej metody. Najlepiej sprzątać od góry do dołu, czyli zaczynać od prac na wysokości, sprzątając szafki, regały, a następnie schodząc aż do podłogi. Wtedy na pewno nie przeoczy się żadnego centymetra mebli czy innych powierzchni, a praca będzie posuwała się do przodu w szybkim tempie.

Segregacja to jest to!

Segregujemy nie tylko śmieci! Jeśli ktoś chce mieć utrzymany w domu porządek na najwyższym poziomie powinien zaopatrzyć się w różne praktyczne pudła, pudełka i organizery. Na rynku, w każdym w sklepie z artykułami do wystroju wnętrz jest ich mnóstwo. Różne kolory, faktury, wielkości i materiał. Zaskakują funkcjonalnością i designem. Oprócz tego, że są przydatne, wyglądają też niebanalnie w każdym wnętrzu. Można dopasować je do każdej stylizacji, dzięki czemu zyskujemy unikalny dekor do domu. Takie pudełka spełnią swoje zadanie przede wszystkim w kuchni. Mogą być szklane, plastikowe, metalowe czy drewniane – każdy dopasowany do zawartości, jaka się w nim znajdzie. Produkty sypkie, kawy, herbaty czy przyprawy – wszystko znajdzie swoje miejsce i będzie zawsze pod ręką. Z kolei w pokoju w takich organizerach można trzymać bieliznę, książki, gazety czy różne podręczne sprzęty, np. płyty CD. W łazience do pudełek ozdobnych można wsadzić kosmetyki i czyste ręczniki.

A może potrzebna będzie pomoc?

Wiele osób korzysta z pomocy sprzątających firm zewnętrznych. Sprzątanie mieszkania we Wrocławiu, Warszawie czy innym większym mieście to codzienność. Wystarczy zajrzeć do Internetu, aby się przekonać, jak wiele firm oferuje swoje usługi w tym zakresie. Szczególnie w przypadku, gdy trzeba posprzątać duże mieszkanie, wtedy skorzystanie z takich usług wydaje się niezbędne. Oczywiście zakres wykonywanych działań można ściśle dostosować do swoich potrzeb. Jedna wizyta w miesiącu czy też jedna  w tygodniu? To samo dotyczy kwestii sprzątanych powierzchni. Można zdecydować się na oddanie w ręce firmy sprzątającej całego mieszkania lub tylko kilku pomieszczeń. Wszystko zależy od czasu, organizacji pracy domowników, ale też zasobności portfela. Mimo, że nie są to usługi bardzo drogie, codzienne sprzątanie mogłoby znacznie nadwyrężyć budżet.

Porządkowanie mieszkania nie musi przerażać. Wystarczy dobrze przemyśleć kwestie organizacji pracy i nie odkładać niczego na później. Skorzystanie z pomocy domowników czy firmy sprzątającej to cenna alternatywa, nad którą warto pomyśleć.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • W czym może pomóc HeadHunter?

  Szukając idealnego pracownika do naszej firmy, bierzemy pod uwagę liczne aspekty...

 • Biuro musi być dobrze wyposażone

  Artykuły biurowe na pewno nie są tematem, który byłby dla nas chociażby w najmniejszym...

 • Drukarnia internetowa: dlaczego warto z niej skorzystać?

  Internet na dobre wkroczył do naszego życia. Towarzyszy nam dzisiaj na każdym...

 • Czy warto kupić podstawkę pod laptopa?

  Z laptopów na co dzień korzysta coraz więcej osób. Są mobilne, można korzystać...

 • Jak zarobić więcej na lokacie?

  Zaledwie 14% Polaków przeznacza swoje środki na inwestowanie w ryzykowne instrumenty...

 • Soki czy kompoty w pracy?

  Przyjęło się, że do obiadów w bardzo wielu domach podawany jest kompot. Wiadomo,...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.