Różnice pomiędzy biurem rachunkowym a samodzielnym prowadzeniem firmy

Grudzień 10 2020 12:01PM

Zastanawiasz się, czy Twoje przedsiębiorstwo potrzebuje profesjonalnej księgowej? Orientujesz się trochę w prawie podatkowym, wiesz co nieco o rachunkowości, więc zastanawiasz się, czy jest sens narażać firmę na zbędne wydatki? Powierzenie księgowości w ręce eksperta na pewno zbędnym wydatkiem nie będzie. W księgowości “wiedzieć co nieco”, to zdecydowanie za mało… Aby samodzielnie prowadzić księgi rachunkowe i rozliczać się z fiskusem potrzeba doskonałej znajomości rachunkowości i przepisów prawa podatkowego.

Poruszanie się wśród zawiłych formalności urzędowych jest trudne, a wiadomo przecież, że z fiskusem się nie zadziera. Jeśli księgowość nie jest Twoją mocną stroną, warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. To bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Czym różni się biuro rachunkowe od samodzielnej księgowości? Co będzie lepsze dla Twojego biznesu?

Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe? – Co wybrać?

Samodzielna księgowość daje przedsiębiorcy złudne wrażenie oszczędności. Dlaczego złudne? Ponieważ na pewno nie można tu mówić o oszczędności czasu, którego przedsiębiorca i tak zawsze ma za mało… Na księgowość trzeba akurat poświęcić bardzo dużo czasu! Nawet korzystając ze specjalistycznego oprogramowania księgowego, najpierw potrzeba czasu, aby nauczyć się obsługi narzędzia, a potem na wystawianie faktur, księgowanie i prowadzenie ksiąg rachunkowych. Nie można zapominać również o kontaktowaniu się z urzędami, obecności podczas kontroli i dopełnianiu formalności. A czas to pieniądz…

Samodzielna księgowość nie przekłada się również na oszczędność pieniędzy, gdyż już na początku trzeba zainwestować w sprzęt komputerowy, oprogramowanie księgowe i podpis elektroniczny do wysyłania deklaracji. Co więcej, trzeba się również liczyć z dużym ryzykiem. Deklaracje podatkowe, księgi rachunkowe i wszystkie pozostałe dokumenty zawsze muszą być wypełnione poprawnie. Księgowość musi być prowadzona rzetelnie, gdyż w przypadku wystąpienia ewentualnych błędów, całą odpowiedzialność ponosi właściciel firmy. Pomyłki w rozliczeniu mogą skutkować nałożeniem na przedsiębiorcę wysokiej kary finansowej, a nawet zarzutem oszustwa podatkowego.

Jak wspomnieliśmy, przepisy prawa nieustannie się zmieniają, więc należy uważnie je śledzić i aktualizować swoją wiedzę. Widzimy tu więc sporo niedogodności i żadnej oszczędności – ani czasu, ani pieniędzy. Profesjonalne biuro rachunkowe zapewni natomiast większą wygodę i bezpieczeństwo, a w przeciwieństwie do samodzielnej księgowości, pozwoli zaoszczędzić – i czas, i pieniądze.

Dlaczego warto wybrać biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe bez wątpienia ma sporą przewagę i znacznie odciąży przedsiębiorcę. Powierzenie księgowości specjalistom oznacza, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, wypełniania deklaracji, dokonywania rozliczeń z fiskusem i kontaktowania się z urzędami, przejmuje biuro rachunkowe i eksperci, którzy doskonale znają obowiązujące przepisy.

Dzięki kompleksowej obsłudze przedsiębiorca ma zapewnione profesjonalne doradztwo z zakresu prawa, podatków i prowadzenia działalności. Biuro księgowe zawsze kładzie szczególny nacisk na szkolenie swoich pracowników, aby procesy przebiegały sprawnie i przede wszystkim, prawidłowo. Daje to przedsiębiorcy gwarancję bezpieczeństwa i zapewnia mu wsparcie w każdej sytuacji. Wiedza i doświadczenie ekspertów pozwalają im rozwiązać każdy problem i zadbać o interesy klienta.

Profesjonalne biuro rachunkowe daje niemal całkowitą gwarancję prawidłowych rozliczeń. Pomyłki zdarzają się bardzo rzadko, ale trzeba pamiętać, że księgowy też jest tylko człowiekiem… Co najważniejsze, nawet w przypadku ewentualnych błędów, przedsiębiorca i tak może spać spokojnie. Księgowy posiada bowiem obowiązkowe ubezpieczenie OC i bierze na siebie pełną odpowiedzialność za poprawność rozliczeń z fiskusem. Taka polisa zapewnia przedsiębiorcy bezpieczeństwo, gdyż nie poniesie on żadnych konsekwencji prawnych ani finansowych.

Księgowość internetowa i nowoczesne narzędzia pozwalają przesyłać dokumenty drogą elektroniczną, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Specjaliści prowadzą księgowość, wypełniają dokumenty i reprezentują firmę przed urzędami, a przedsiębiorca może się skoncentrować na pozyskiwaniu nowych klientów, planowaniu nowych inwestycji i znaleźć nawet trochę czasu na relaks i przyjemności.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://techtax.pl

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Czy stres musi nas paraliżować?

  Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się...

 • Black Friday – książki okazje i wyprzedaże w 2020 roku

  Wyjątkowy czas listopadowych wyprzedaży na Black Friday, który w roku 2020 przypada...

 • Sprawdzone sposoby na stres

  Jeżeli wydaje ci się, że można uniknąć stresu, to bardzo grubo się mylisz....

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.