Taksówkowy biznes – kiedy się opłaca?

Luty 19 2018 12:21PM

Wydawać by się mogło, że do rozpoczęcia działalności w branży taksówkarskiej wystarczą własny samochód i prawo jazdy. Jak jednak jest naprawdę? I co najważniejsze – czy to się faktycznie opłaca? 

Polacy kochają taksówki – tak wynika z danych zgromadzonych np. przez Business Insider Polska. Okazuje się, że w samej tylko Warszawie jest ich ponad 11 tysięcy, czyli prawie o 50% więcej niż w znacznie większym Berlinie! W każdym większym mieście można znaleźć kilka postojów taksówek. Według iTaxi, średni kurs – kilkunastominutowy – kosztuje klienta 26 złotych. A jakie wydatki należy ponieść, by zostać taksówkarzem?

Formalności dla taksówkarzy

W Polsce kierowcą taksówki może być wyłącznie osoba, która ukończyła 21 lat oraz przedstawi zaświadczenia o niekaralności oraz braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Łączny koszt badań może wynieść nawet kilkaset złotych. W niektórych gminach do wyrobienia licencji niezbędne jest przejście specjalnego szkolenia, które najczęściej odbywa się w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego (oczywiście niezbędne jest również posiadanie standardowego prawa jazdy kategorii B). Wraz z egzaminem z topografii terenu, jest to koszt oscylujący w okolicach 600 złotych. Wykupienie najtańszej licencji oznacza wydatek ok. 200 zł.

Opłaty

Załóżmy, że kandydat na taksówkarza posiada już odpowiedni samochód. W takiej sytuacji musi zaopatrzyć się jedynie w kasę fiskalną oraz taksometr (łącznie to koszt ok. 2 tys. zł). Początkujący kierowca powinien postarać się również o tzw. taxi insurance. Tak jak w przypadku każdego innego pojazdu, niezbędne jest opłacenie OC; zalecane jest również wykupienie AC. Dla taksówkarzy przewidziane są odrębne pakiety polis ubezpieczeniowych, obejmujące wykorzystanie samochodu do przewozu osób. Na rynku europejskim funkcjonują firmy, dla których cheap taxi insurance stanowi podstawę oferty (np. The Taxi Insurer). Warto pamiętać, że jeśli kierowca zamierza odtwarzać w pojeździe muzykę, powinien opłacić również ZAiKS.

Ofertę firmy można znaleźć pod adresem https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/.

Inne koszty działalności

Taksówkarz pracujący na własną rękę musi zarejestrować swoją firmę – najczęściej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przysługuje mu rozliczenie ryczałtem, na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub karty podatkowej. Jeśli zdecyduje się działać w ramach korporacji, zaoszczędzi na reklamie, jednak w zamian będzie musiał liczyć się z dodatkowymi opłatami (sięgającymi nawet 1000 złotych).

Rozpoczęcie działalności jako taksówkarz – nawet gdy posiadamy już własny samochód – to spore wydatki. To, czy się zwrócą, zależy już w dużej mierze od pracowitości danego kierowcy.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Słabnie koniunktura na europejskich rynkach nieruchomości. Wyjątkiem jest Polska

  Aktywność zagranicznych inwestorów na polskim rynku nieruchomości wciąż rośnie....

 • Rynek biurowy wciąż rośnie. Napędza go rozwój centrów usług wspólnych

  Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla centrów usług wspólnych,...

 • Na popularności zyskuje budownictwo modułowe

  Budownictwo modułowe nie jest już symbolem architektury tymczasowej. Tą metodą...

 • Jak wygląda kontener mieszkalny?

  Czy mieszkanie w kontenerze może być wygodne? Okazuje się, że współczesne kontenery...

 • Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w Portugalii?

  Co roku odpoczywasz w słonecznej Portugalii? Zamiast rezerwować pokoje w hotelach,...

 • Prawie 90 proc. Polaków zdecydowałoby się na budowę energooszczędnego domu

  Polacy są świadomi korzyści płynących z zastosowania rozwiązań energooszczędnych...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.