Zarządzanie małą firmą w chmurze – dlaczego się opłaca?

Wrzesień 28 2018 02:42PM

Zarządzanie nawet małą firmą w chmurze może przynieść wiele korzyści. Taki model działania znacznie usprawnia procesy biznesowe i pomaga zoptymalizować wydatki. Poza tym usługi w chmurze są łatwo dostępne, a ich oferta staje się coraz bogatsza.

Część przedsiębiorców w Polsce już dawno przekonała się do potencjału chmury obliczeniowej i do jej wykorzystania w biznesie. Dotyczy to przede wszystkim dużych przedsiębiorstw. Gorzej jest z małymi – tylko 7,6% z nich korzysta z chmury, jak wynika z danych GUS. Tymczasem na świecie wykorzystanie chmury w biznesie staje się coraz powszechniejsze. Analitycy firmy Gartner przewidują, że pod koniec 2018 roku rynek usług w chmurze wzrośnie o 21,4% w ujęciu rocznym, osiągając wartość 186,4 mld dolarów, co stanowi wyraźny wzrost w porównaniu ze 153,5 mld dolarów w roku 2017. Chmura ma wiele zalet nie tylko w przypadku dużych firm. Może być ważnym wsparciem biznesowym w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych.

Chmura w małej firmie – korzyści

Chmura rozwiązuje wiele problemów, z którymi musi się borykać przedsiębiorca. Przede wszystkim mała firma otrzymuje dostęp w czasie rzeczywistym do systemu informatycznego o dużej wydajności, który często w normalnych warunkach nie byłby dla niej dostępny ze względu na cenę. Podobnie jest z uzyskaniem dostępu do aplikacji, które wykupywane w tradycyjnej formule na zasadzie licencji mogłyby być zbyt kosztowne dla kogoś prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki chmurze przedsiębiorca nie musi martwić się o licencje programów, serwery, moc obliczeniową i inne aspekty związane z funkcjonowaniem zaplecza IT. Może korzystać ze wszystkich zasobów umieszczonych na serwerze z dowolnego miejsca na świecie przez całą dobę. Chmura zapewnia większą mobilność i niezależność prowadzenia biznesu. Nie bez znaczenia są także kwestie związane z bezpieczeństwem – nowoczesne systemy dużego dostawcy chmury często skutecznie chronią przed cyberatakami.

Z jakich usług w chmurze mogą korzystać firmy?

W chmurze dostępnych jest coraz więcej usług. To z jednej strony możliwość znacznego ograniczenia wydatków na infrastrukturę IT i licencje programów komputerowych, a z drugiej – możliwość lepszego dostosowania rozwiązań biznesowych do potrzeb konkretnej firmy. Wśród usług chmurowych najszybciej rośnie segment SaaS, czyli usługi aplikacji w chmurze – tak wynika z analizy firmy Gartner. W 2017 roku światowe przychody z tego segmentu osiągnęły poziom 60,2 mld dolarów; na koniec 2018 roku prognozowana jest wartość 73,6 mld dolarów, a do 2021 roku – 117,1 mld dolarów. W segmencie SaaS również mała firma może znaleźć interesującą ofertę. Przykładem są chociażby systemy klasy ERP (np. Comarch ERP XT), które pomagają oszczędzać czas, w dodatku przedsiębiorca może korzystać z nich bez względu na to, gdzie w danej chwili się znajduje. Dzięki takim aplikacjom można na przykład wystawiać błyskawicznie faktury VAT, będąc jeszcze u klienta, można samodzielnie wygenerować plik JPK (Jednolity Plik Kontrolny), zarządzać dokumentami i procesem sprzedaży. Za pomocą programów ERP generowane są raporty na podstawie gromadzonych danych, które ułatwiają podejmowanie decyzji biznesowych, można łatwo kontrolować stany magazynowe i zarządzać e-sklepem. Do tego najlepsze systemy ERP posiadają już funkcje, które pomagają małej firmie zarządzać danymi zgodnie z RODO. Warto podkreślić, że szczególnie przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może w ten sposób zautomatyzować wiele procesów w firmie i skoncentrować się na najważniejszych działaniach biznesowych. Należy także zauważyć, że takie systemy, jak wspomniany ERP, dostępne są najczęściej również na urządzenia mobilne z systemem iOS lub Android, co znacznie ułatwia korzystanie z nich przy użyciu smartfonu.

Oczywiście systemy ERP to nie jedyne aplikacje w chmurze, z jakich może korzystać mała firma. Nieocenione są także pakiety biurowe. Spektakularnym przykładem jest zwykły e-mail, bez którego dziś trudno sobie wyobrazić prowadzenie firmy – nawet jednoosobowej. Poczta w chmurze jednak to nie tylko dostęp do niej z dowolnego miejsca, ale także ochrona przechowywanych informacji (które często są istotne dla firmy), wsparcie w wykrywaniu złośliwego oprogramowania, przywracanie przypadkowo usuniętych wiadomości itd. Poza tym przedsiębiorca może przechowywać w chmurze pliki i różnego rodzaju dane, korzystać z mocy obliczeniowej chmury do uruchamiania wymagających aplikacji – a to jeszcze nie wyczerpuje potencjału, jaki dostarczają biznesowi usługi chmurowe.

Chmura to rozwiązanie, które zyskuje z roku na rok coraz więcej zwolenników, a rynek „cloud computing” rośnie bardzo dynamicznie, co potwierdzają dane firm analitycznych. Taka technologia to także szansa dla małych firm na to, aby uzyskać dostęp do zaawansowanych aplikacji i systemów informatycznych bez kosztownych inwestycji. Dzięki nim przedsiębiorca może prowadzić biznes łatwiej i z lepszymi rezultatami.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Skup złomu złota

  Biżuteria często traci swój urok. To rzecz nabyta, która z wiekiem podoba się...

 • Popularne stały się inwestycje w dzieła sztuki, alkohole czy zabytkowe auta

  Inwestycje w sztukę, wino, zabytkowe auta czy numizmaty – tego typu alternatywne...

 • Facebook inwestuje w Polsce

  Przestrzeń to nowo otwarte warszawskie centrum Facebooka nastawione na wspieranie...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.