Biznes Forum - Biznes Plan, Pomysł na Biznes, Działalność Gospodarcza, Dotacje Unijne
http://www.businesstimes.pl/forum/

Eksport
http://www.businesstimes.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=1493
Strona 1 z 1

Autor:  Vinoman [ 2010-12-29, 20:08 ]
Tytuł:  Eksport

Z tego co czytam na forum, duża większość firm i osób szuka odbiorców zagranicznych, i to oczywiście może cieszyć, ale czy decydenci w tych firmach zadali sobie jedno podstawowe pytanie? Teraz zastanawiasz się zapewne, co to za "podstawowe pytanie?, przecież to proste, znajdę odbiorcę i dalej samo pójdzie." No i właśnie tutaj postawię znak STOP. A ty już wiesz dlaczego? ...ponieważ ICH decyzja jest w 99% podyktowana emocjami, które wynikają z braku efektów w sprzedaży na rynku rodzimym. W mojej ponad 8-letniej karierze człowieka odpowiedzialnego za tworzenie i prowadzenie działów eksportu muszę stwierdzić jedno, i niech to stwierdzenie będzie pewnego rodzaju przestrogą, te emocje i te pobudki nigdy nie prowadzą do zwiększenia sprzedaży. Nie dość, że nie prowadzą do niej, to jeszcze zapewniają większe koszty.
Koszty związane z zaangażowaniem czasu, personelu (lub Ciebie osobiście) i pieniędzy. Po drodze jeszcze natrafisz na inny rodzaj kosztów (lub raczej "strat"), tj. kosztów nauczki. Nauczysz się jak nie nabierać zaufania do tych, którzy takie zaufanie wzbudzić chcą w Tobie. A jak ich odróżnić od tych dobrych? - zapytasz. Oto moja recepta:

wartościowy pośrednik/agent:
1.prowadzi firmę (może być jednoosobowa) i ma dokumenty poświadczające ten fakt
2.ma doświadczenie zawodowe w eksporcie (i wykształcenie pod tym kątem)
3.może przedstawić referencje handlowe
4.posiada wiedzę w danej branży (lub kilku powiązanych)
5.posiada wiedzę handlową (marketingową) w zakresie handlu zagranicznego (cło, transport, warunki handlowe itd.)
6.posiada wiedzę o rynku (mentalność ludzi, konkurencja, ceny, jakość)
7.potrafi doradzić, jeżeli nie jesteś czegoś pewny
8.potrafi odradzić, z pewnością powie NIE i odejdzie, jeżeli coś według jego wiedzy, doświadczenia nie ma perspektyw powodzenia
9.przedstawia plan działania, kosztorys oraz konkretne efekty, które te pieniądze mają przynieść
10.podpisuje umowę na świadczenie usług
11.przedstawia raporty z pracy (listę potencjalnych klientów, z którymi się kontaktował, wyniki rozmów itd., ) i można się z nim skontaktować w każdej chwili

oszust (nieudacznik lub/i desperat, czyli nieświadomy oszust)
1.nie prowadzi firmy (lub ma firmę lipną) – można po dokumentach wywnioskować
2.nie ma doświadczenia w eksporcie (lub udawane) – to już kwestia zadawanych pytań
3.nie może przedstawić referencji - zasłania się tajemnicą handlową
4.posiada „wiedzę” we wszystkich branżach - jest po prostu wszechwiedzący
5.posiada „ograniczoną wiedzę” handlową (marketingową), czyli właściwe to, co zobaczył w supermarkecie
6.posiada „ograniczoną wiedzę” o rynku (ludzi widział na ulicy, konkurencja, to dla niego „sportowa”, ceny wysokie a jakość - jak widać)
7.nie potrafi doradzić – mówi najczęściej: później zobaczymy, pomyślimy, jakoś to będzie
8.nie potrafi odradzić, z pewnością powie TAK na wszystko, co wiąże się z pieniędzmi dla niego, według niego wszystko jest możliwe (nawet będzie w stanie podnieść poprzeczkę, mówiąc, że jeszcze więcej się da zrobić)
9.przedstawia kosztorys – i na tym się kończy lub nawet kosztorysu nie przedstawia, bo zrobi wstępnie wszystko za darmo (a to już: nieudacznik lub desperat, bo tak jest świat skonstruowany, że nic nie ma za darmo, i nikt nie wyłoży swoich pieniędzy i czasu na coś, co ma się komuś innemu stać w przyszłości. No chyba, że jakaś organizacja charytatywna)
10.na myśl o umowie, ciarki mu po plecach przechodzą (nawet nie wie jak ją skonstruować)
11.nie odbiera telefonu lub/i listów, po tym jak dostał zlecenie i kasę,

Proponuję nie tracić czasu na oszustów!

A jakie są Twoje doświadczenia z pośrednikami?
Ja dzielę się swoimi również w blogu w Polskim Centrum Handlu Zagranicznego

Źródło: biznesforum.pl

Autor:  wendaboj [ 2011-01-03, 20:35 ]
Tytuł:  Re: Eksport

Vinoman napisał(a):
8.nie potrafi odradzić, z pewnością powie TAK na wszystko, co wiąże się z pieniędzmi dla niego, według niego wszystko jest możliwe (nawet będzie w stanie podnieść poprzeczkę, mówiąc, że jeszcze więcej się da zrobić)


Szczerze powiedziawszy to bardzo trudno spotkać taką osobę, ale jeśli wpółpracujesz właśnie z takim pośrednikiem to go szanuj :)
Ja bym ten punkt umieścił na 1 miejscu jako najważniejszy.

Autor:  wandagranda [ 2013-04-08, 09:26 ]
Tytuł:  Re: Eksport

Moim zdaniem nie musi się znać na transporcie w kwestii eksportu, bo dziś dobre firmy z branży transport spedycja są w stanie zrobić niemal wszystko za klienta, od magazynowania i dystrybucji, poprzez dokumentację transportową i obsługę celną, aż po kontakt z wyznaczonym przez klienta partnerem handlowym.

Autor:  laputa [ 2013-04-25, 13:10 ]
Tytuł:  Re: Eksport

działalność eksportowa na pewno do najprostszych nie należy, ale jest czasem wybawieniem w czasie kryzysu dla wielu przedsiębiorstw

Autor:  Samie [ 2014-03-24, 08:42 ]
Tytuł:  Re: Eksport

Jeśli chodzi o eksport to warto skorzystać z usług http://www.tlumaczonline.com/ . Pomagają oni w sprzedaży zagranicą, marketingu i promocji w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, oraz Rosji. Ponadto przeprowadzają tłumaczenia w tych językach, a także innych językach świata. Jest to profesjonalnie działające biuro i pracują bardzo sprawnie.

Autor:  perlitte [ 2014-05-07, 12:31 ]
Tytuł:  Re: Eksport

Mój mąż korzysta z usług transportowych firmy http://www.banextransport.pl/ na linii Polska- Grecja- Polska i jest bardzo zadowolony ze współpracy :-)

Autor:  saruno [ 2014-05-21, 14:04 ]
Tytuł:  Re: Eksport

Jeśli szukacie firmy transportowej, polecam wam doświadczoną firmę Transport do Grecji - www.transportgrecja.pl. Oferują profesjonalny import oraz eksport towarów na linii Polska-Grecja-Polska.

Autor:  runik [ 2014-07-14, 11:58 ]
Tytuł:  Re: Eksport

Fajne firmy.Muszę przejrzeć, bo akurat zależy mi na dostawach Grecji

Autor:  irenkaa [ 2015-01-12, 13:21 ]
Tytuł:  Re: Eksport

My znaleźliśmy taki www.integral-logistics.com.pl/transport-miedzynarodowy i faktycznie już się ich trzymamy. Szybki kontakt i oferta jak najbardziej się rozwija także można się z nimi dogadać...

Autor:  gitarzysta [ 2015-03-25, 16:21 ]
Tytuł:  Re: Eksport

ja już od dłuższego czasu współpracuję z optimą w kwestii spedycji krajowej i międzynarodowej - jestem z nich bardzo zadowolony. przede wszystkim kompleksowo dobierają trasę i odpowiedni środek transportu. poza tym załatwiają całą papierkową robotę. fajnie ze zawsze mozna oliczyc na ich pomoc i w razie jakis problemow nigdy nie zostawiaja klienta samego :) wiecej mozna sobie na stronie poczytac: http://www.optimaspedycja.pl/

Autor:  Bruttus [ 2015-04-02, 22:30 ]
Tytuł:  Re: Eksport

Moim zdaniem wygląda to całkiem sensownie:)

Autor:  dynamical [ 2015-06-25, 14:51 ]
Tytuł:  Re: Eksport

Zgadzam się, że trzeba współpracować z profesjonalistami. Rynek transportowy szybko się rozwija. Wciąż powstają nowe rozwiązania co tylko świadczy o tym, że rynek jest prężny. Ja też prowadzę firmę spedycyjną i ostatnio zaopatrzyłem się w program ułatwiający obsługę floty. Ma wiele funkcjonalności. Można np. ustawić przypomnienie o badaniu lekarskim itp. jakby ktoś chciała, to polecam: http://www.etransit.eu/firma/

Autor:  mezczyzna92 [ 2017-08-26, 21:54 ]
Tytuł:  Re: Eksport

Myślę, że jest wiele firm jak również osób prywatnych, które potrzebują wynajmować samochody. Znam bardzo dobrą wypożyczalnię samochodów dostawczych http://www.kangoor.pl/ posiadają różne auta np. :samochody dostawcze, furgony, van-y, busy 9-osobowe, kontenery, kontenery z windą, lawety, brygadówk, plandeki do transportu międzynarodowego.

Autor:  bajgiel11 [ 2018-08-05, 15:05 ]
Tytuł:  Re: Eksport

ja też planuje uciec z kraju za pracą

Autor:  hubert37 [ 2020-06-26, 11:11 ]
Tytuł:  Sprzedaż i kupno spółek

Masz zadłużoną spółkę i nie wiesz co z nią zrobić? Skontaktuj się z nami ltdbroker.pl pomożemy w znalezieniu zagranicznego inwestora, który chętnie kupi od Ciebie zadłużoną firmę. Zajmiemy się wszystkim od strony prawnej i zabezpieczymy przed problemami. Nasz kancelaria pośredniczy w sprzedaży i zakupie spółek z o.o. LTD Broker gotowi do pomocy www.ltdbr

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/