Jaki będzie rok 2019 w sektorze nieruchomości?

Styczeń 16 2019 11:52AM

Dynamika zmiany w dzisiejszych czasach znacząco utrudnia prognozowanie tego, co dokładnie może wydarzyć się w gospodarce i jej poszczególnych sektorach. Czy w związku z tym jesteśmy w stanie dokładnie przepowiedzieć to, co wydarzy się na rynku nieruchomości?

Do pewnego stopnia na pewno tak, ponieważ twarde dane dotyczące całego sektora, oraz obecna, gospodarcza sytuacja w Polsce pozwalają zakładać, że rok 2019 będzie dla nieruchomości dobry. Ale nie tak dobry, jak lata 2017-2018.

Koniec rekordów?

Przypomnijmy – na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy rynek nieruchomości w największych polskich miastach rozwijał się bardzo dynamicznie, choć lepszy pod tym względem był rok 2017 (nie mamy jeszcze dostępnych kompletnych danych za rok 2018). Klienci kupowali na potęgę nowe mieszkania we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i oczywiście w Warszawie, często akceptując rosnącą cenę m2 powierzchni.

Niektórzy analitycy oceniali sytuację w sektorze jako „rozgrzaną do czerwoności” oraz że  rynek już w 2018 roku przeszedł punktu kulminacyjny i czeka go teraz spowolnienie. Biorąc pod uwagę poziomy sprzedaży nowych lokali i liczbę nowo powstających projektów, taki wniosek był oczywiście uzasadniony.

„Minione dwa lata były rzeczywiście dla nieruchomości doskonałe, co było konsekwencją świetnej koniunktury w całej gospodarce” – ocenia Michał Jedynak, wiceprezes Grupy Deweloperskiej Scandi Home. „Nie bez znaczenia były też rosnące płace oraz bardzo dobre warunki kredytowania zakupu nieruchomości. Choć pamiętać należy, że bardzo wielu klientów kupowało mieszkania za gotówkę. Według różnych szacunków jest do pomiędzy 30 a 40 procent wszystkich transakcji” – dodaje Michał Jedynak.

„Biorąc więc pod uwagę to, co miało w sektorze miejsce na przestrzeni ostatnich 24 miesięcy, spowolnienie nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Tym bardziej, że rynek i funkcjonujący na nim deweloperzy muszą stawić czoła kolejnym wyzwaniom – coraz trudniej dostępnym gruntom oraz kryzysowi na rynku pracy” – twierdzi Michał Jedynak.

Kluczowe wyzwania i problemy

Rzeczywiście głównym wyzwaniem dla rynku nieruchomości będzie przede wszystkim znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów i po prostu rąk do pracy na budowach. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest otwarcie rynku pracy naszych zachodnich sąsiadów – pracujący w Polsce Ukraińcy mogą już teraz bez formalnych przeszkód znaleźć pracę w Niemczech, gdzie potrzeby tamtejszej gospodarki są większe niż w Polsce.

Znak zapytania na pewno pozostanie przy rządowych projektach, które miały wspierać budownictwo i mieszkalnictwo. Co prawda program „Mieszkanie Plus” funkcjonuje, jednak jego efekty dalekie są i od tych zapowiadanych i przede wszystkim od tych przez rynek oczekiwanych.

Ile mieszkań brakuje w Polsce?

Mimo bogacącego się społeczeństwa, potrzeby mniej zamożnej jego części wciąż są w Polsce ogromne. W naszym kraju brakuje obecnie około 2,1 miliona mieszkań, a w ciągu najbliższych dwunastu lat deficyt ten powiększy się do 2,7 milionów lokali – wynika z raportu przygotowanego przez HRE Think Tank „Ile mieszkań brakuje w Polsce?”

Aby tę lukę zapełnić, przynajmniej w części, potrzebna jest nie tylko aktywna działalność deweloperów, ale też współpraca miast oraz dobrze działające programy rządowe. Czy przełom nastąpi w tym, wyborczym roku? Na dziś wydaje się to bardzo wątpliwie, bo przecież na wybudowanie i oddanie do użytku wielorodzinnego budynku potrzeba przynajmniej roku przy i tak bardzo optymistycznym założeniu.

 

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Kurs bitcoina na huśtawce

  Od początku tego roku cena bitcoina wzrosła już prawie trzykrotnie. Po załamaniu...

 • Polskie firmy bardzo powoli przekonują się do inwestycji na Czarnym Lądzie

  Gros polskich eksporterów koncentruje się na rynkach rozwiniętych, zwłaszcza...

 • Ponad połowa firm w Polsce musi ograniczać inwestycje przez braki kadrowe

  Problemy z pozyskiwaniem pracowników, a z drugiej strony rosnący popyt na wykwalifikowane...

 • Polski Holding Hotelowy jeszcze w tym roku będzie liczył ok. 50 obiektów

  Polski Holding Hotelowy przejmie pierwszych 20 hoteli i obiektów hotelowych, zarządzanych...

 • Będzie 50-procentowa ulga na wzmocnienia połączeń w budynkach z wielkiej płyty

  Według szacunków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w Polsce jest około 60 tys....

 • Czy warto inwestować w banery reklamowe?

  Skuteczna reklama przedstawia w przyciągający uwagę sposób ofertę naszej firmy....

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.