W jaki sposób skutecznie malować ściany i sufit?

Listopad 7 2016 11:01AM

Większość ludzi mieszkająca „na swoim” prędzej czy później zmierzy się z wyzwaniem jakim jest nowy kolor ścian i sufitu. Nie jest to zadanie, którego nie można wykonać samodzielnie, dlatego dużo ludzi decyduje się właśnie na użycie swoich własnych mocy do tego celu. Choć wydaje się to łatwe, warto znać pewne podstawowe zasady, które niezbędne są do skutecznego przeprowadzenia tej operacji. Własnoręczna praca daje dużo satysfakcji i pozwala na niezależność, ale też obarczona jest większym ryzykiem niedokładności i popełnienia różnych błędów. Do malowania należy się przygotować – w jednak sposób? O tym w artykule.

remonty mieszkań Wrocław

Przede wszystkim przygotowanie pomieszczenia

Przy każdym malowaniu podstawowym zabiegiem jest wyniesienie wszystkich mebli. Nie należy tego robić byle jak i „na hura”, gdyż musimy zapewnić sobie i reszcie lokatorów swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Jeżeli zaś meble tylko przenosimy z miejsca na miejsce w malowanym pokoju, wówczas należy ustawić je tak, żeby nie przeszkadzały podczas malowania. 9/10 wypadków zdarza się w domu i nie chcemy przecież tej średniej podtrzymywać swoją osobą.

Meble należy przykryć starannie folią. Dla bezpieczeństwa warto końcówki mebli okleić taśmą. Folią malarską należy zabezpieczyć też inne elementy mieszkanie, np. okna, drzwi, grzejniki, parapety…Jeżeli przed malowaniem będziemy chcieli naprawić jakieś uszkodzone powierzchnie ścienne poprzez ich szpachlowanie, to warto zaopatrzyć się w odpowiednie szpachelki, profesjonalne naczynie do rozrabiania gipsy i papier ścierny.

Wszelkie listy przypodłogowe powinny zostać zdjęte (często po prostu wymienia się je na nowe, pasujące do nakładanego koloru), a jeśli koniecznie chcemy zostawić je na miejscu (bo nie potrafimy np. ich zdemontować), to trzeba je dokładnie zabezpieczyć szeroką taśmą malarską. Nie można zapomnieć też o demontażu gniazdek elektrycznych i kontaktów. Warto zdjąć też żyrandol, a wokół żarówki zawiesić tymczasową oprawkę.

Ściana, sufit – przygotowanie

Sufit warto odkurzyć i przemyć delikatnie wilgotną gąbką. Chodzi oczywiście o pozbycie się brudu i kurzu, które skutecznie mogą nam przeszkodzić w trakcie malowania. Sprawdzamy też przyczepność starej farby, poprez przyklejenie w kilku jej miejscach taśmy malarskiej i gwałtowne jej oderwanie. Gdy farba odchodzi razem z taśmą, to znak, że poprzednie malowanie podłoża było poprzedzone złym jego przygotowaniem. Warto wówczas pomyśleć o ponownym zagruntowaniu, a miarodajną powierzchnią do przeprowadzenia tego testu będzie ok. pół metra kwadratowego. Gdy tylko grunt wyschnie, test z taśmą robimy raz jeszcze i jeśli stara powierzchnia nadal się odrywa, to przy pomocy szpachelki trzeba się jej całkowicie pozbyć. W przeciwnym razie, czyli gdy test się uda, należy gruntowanie wykonać na całej powierzchni ściany lub sufitu. Jeżeli chodzi o wszelkie pęknięcie, odpryski itp., to wypełniamy je materiałem, który zbliżony jest do tego, który jest juz na ścianie. Najczęściej jest to gips lub mieszanka cementu i piachu. Wszelkie zabrudzenia, których nie udało się zmyć, warto zamalować farbą izolującą plamy. Warto o tych wszystkich sposobach dowiedzieć się u profesjonalistów, takich jak http://gwarantbud.pl/oferta/.

Gruntowanie/malowanie

Pamiętajmy, że każde malowanie miejsc naprawianych zaprawami musi zostać poprzedzone gruntowaniem. Jeżeli nie było zaprawek, to nie jest to konieczne, ale jeśli było – jest absolutnie niezbędne. Jak się jednak za to zabrać? Przede wszystkim każdy preparat gruntujący należy zmieszać z wodą. Nigdy nie gruntuje się samym koncentratem, gdyż utrudnia to rozprowadzanie farby, bo słabo wnika w powierzchnie. Grunty powinno wybierać się z tej samej firmy co farba, a po ich wyschnięciu można rozpocząć nakładanie właściwych farb.

Przy malowaniu zawsze musza zostać zachowane optymalne warunki, czyli przede wszystkim temperatura pokojowa (między 5 a 30 stopni). Wilgotność powietrza też jest ważna i powinna wahać się między 40 a 50%. Należy unikać przeciągów, gdyż farba może schnąć zbyt szybko i nie zdążymy jej dobrze rozprowadzić. Malowanie odbywać się powinno zawsze od góry do dołu. Zaczynamy od sufitu, a kończymy na ścianach bocznych, oczywiście malując je od góry. Powierzchnie sufitowe, znajdujące się bezpośrednio przy ścianach, należy malować małymi wałkami, z dużą starannością i cierpliwością. Ważne jest, aby powierzchnie główną sufitu malować przy pomocy dużego wałka. Malowanie to powinny odbywać się od okna do sufitu jednym, ciągłym ruchem – przerywanie w trakcie doprowadzi do smug, które będą widoczne po wyschnięciu farby. Malowanie powinno być cały czas kontrolowane, czyli musimy sprawdzać, czy wszystkie ruchy są równomierne jeśli chodzi o ilość nałożonej farby. Wszelkie miejsca, w których widać nierówności, warto domalowywać – jednak najlepiej przed wyschnięciem farby. Właśnie dlatego warto na bieżąco kontrolować stan umalowania. Warto wiedzieć, że przerwanie malowania na więcej niż 15-20 minut powinno zawsze wiązać się z zabezpieczeniem narzędzi przed zaschnięciem.Wałki powinno się pokrywać folią lub myć, a wiadra z farbą szczelnie zamykać.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Milionowe inwestycje Grupy Azoty. Jesienią ruszy nowe centrum badawcze w Tarnowie

  Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł...

 • Sync Trading TeleTrade Invest – opinie o bezpiecznym inwestowaniu

  Firma TeleTrade Europe udostępniła inwestorom zainteresowanym osiąganiem pasywnego...

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.