Sprawdzamy rynek mieszkaniowy – dlaczego ceny nieruchomości idą w górę?

Kwiecień 1 2019 04:41PM

Od pamiętnego krachu na rynku mieszkaniowym w 2008 roku, ceny nieruchomości powoli rosły. Dziś osiągnęły już poziom sprzed tych czasów i nic nie wskazuje na to, by miały zacząć spadać. Czy wiesz jednak, co wpływa na kształtowanie cen mieszkań w Polsce? Wyjaśniamy to – sprawdź!

Jak zmiany w branży budowlanej wpłynęły na ceny nieruchomości?

To właśnie w branży budowlanej należy upatrywać głównej przyczyny wzrostu cen mieszkań w Polsce. Dlaczego? Zacznijmy od materiałów budowlanych, które drożeją i to w szybkim tempie. Za drewno konstrukcyjne zapłacisz dziś o 36% więcej niż przed rokiem, w przypadku izolacji termicznych i kominów różnica na wynosi ok. 12%. Wzrost cen jest z kolei powodowany dużym popytem – tak ze strony inwestorów z Polski, jak z innych części Europy.

Branżę budowlaną dotyka również jeszcze jeden problem, a mianowicie trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników – polscy budowlańcy to wciąż jedna z najprężniej działających grup zawodowych w Europie. Brak chętnych do pracy wymusza na inwestorach windowanie stawek za robociznę, aby pozyskać pracowników, a to nie może pozostać bez echa – jest zatem widoczne w późniejszych cenach sprzedawanych mieszkań.

Coraz większą trudność dla deweloperów stanowi również znalezienie działki pod kolejne inwestycje. Nowe tereny albo są blokowane pod mniej komercyjne zastosowania, albo posiadają naprawdę zaporowe ceny, na które inwestorzy zgadzają się, by w ogóle rozpocząć budowę – lecz później muszą to sobie zrekompensować, podwyższając cenę metra kwadratowego nieruchomości.

Łatwo dostępne kredyty na mieszkanie

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu nikt nie pomyślałby nawet o tym, by starać się o kredyt hipoteczny, pracując na umowie cywilno-prawnej czy też nie posiadając minimalnego wkładu własnego. Dziś banki coraz bardziej idą na rękę polskim klientom, stawiając mniej rygorystyczne wymogi dla potencjalnych kredytobiorców, czego efektem są stosunkowo łatwo dostępne i całkiem przystępnie oprocentowane kredyty. Dużą rolę odgrywa tutaj także WIBOR, który od dłuższego czasu pozostaje w miarę stabilny i nie dostarcza większych zmartwień.

Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, by kupować nieruchomości – w końcu popyt jest wysoki i napędza koniunkturę, dzięki czemu powstają coraz to nowe inwestycje mieszkaniowe. Pobocznym efektem tego stanu są jednak wysokie ceny metra kwadratowego powierzchni – w końcu deweloperzy wiedzą, że te mieszkania i tak zostaną wykupione, i to w szybkim tempie. Patrząc na to w ten sposób, można powiedzieć, że łatwy dostęp do tanich kredytów hipotecznych to jeden z czynników wpływających na stale wzrastające ceny na rynku mieszkaniowym.

Napływ inwestorów a ceny mieszkań w Polsce

Ze wspomnianym wyżej zjawiskiem jest związany jeszcze jeden czynnik, a mianowicie to, że Polacy nie ufają tradycyjnym formom oszczędzania i coraz częściej angażują wolne środki w zakup nieruchomości na wynajem – krótko- lub długoterminowy. Nie sposób się jednak temu dziwić – zysk ze średniej lokaty po odjęciu podatku Belki może wynieść ok. 1,3%, a na rozsądnym zarządzaniu nieruchomością można zarobić więcej. Oczywiście popyt inwestorów nakręca polski rynek mieszkaniowy, jednocześnie windując ceny w górę.

Czy wiesz, że….

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się również tzw. house flipping, czyli kupno mieszkań poniżej ceny rynkowej (w złym stanie technicznym), odnawianie ich „po kosztach” i sprzedawanie z zyskiem.

Jeśli więc liczba osób inwestujących w nieruchomości nie spadnie (a najpewniej tak się nie stanie, biorąc pod uwagę kolejny przewidywany spadek rentowności lokat), należy się spodziewać, że obecna hossa na rynku mieszkaniowym pozostanie z nami jeszcze przez pewien czas. A zakup własnego M co prawda stanie bardzo prosty, ze względu na łatwy dostęp do kredytów i minimum formalności, lecz same mieszkania będą stosunkowo drogie.

 

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Awarie sprzętów domowych. Co robić?

  Urządzenia AGD znacznie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Czynności, które...

 • 3 sposoby na efektowną dekorację pokoju dziecka

  Jak urządzić pokój dziecka? To pytanie, które spędza sen z powiek wielu rodzicom....

 • Jak chronić meble przed zarysowaniami?

  Zastanawiasz się co zrobić, by Twoje ulubione meble wyglądały jak nowe i nie...

 • Dezynfekcja w Warszawie zaczyna być standardem

  Czyste powietrze to element niezbędny do życia. Z tego faktu wszyscy doskonale...

 • Co musisz wiedzieć o wymianie dowodu rejestracyjnego?

  Dowód rejestracyjny to jeden z najważniejszych dokumentów, który kierowca powinien...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.