Ubezpieczenie nieruchomości. 3 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Maj 10 2019 09:07AM

Ubezpieczenie nieruchomości to stosunkowo niewielki wydatek, który może znacznie zaprocentować w kryzysowych sytuacjach. Podpowiadamy, jak wybrać polisę najlepiej dopasowaną do twoich potrzeb.

 1. Najważniejsza kwestia: zakres ochrony
 2. Wysokość składki i suma ubezpieczenia
 3. Uwaga na wyłączenia. Jak czytać umowę?

Ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe tylko, jeśli jej zakup został sfinansowany dzięki kredytowi hipotecznemu. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych sytuacjach wykupienie polisy będzie nieuzasadniony. Dzięki niej zyskasz zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wypadków i unikniesz kosztów związanych z remontem oraz zakupem skradzionych bądź zniszczonych elementów wyposażenia.

Ze wszystkich zalet ubezpieczenia nieruchomości będziesz jednak mógł skorzystać tylko jeśli zdecydujesz się na odpowiednią ofertę. Choć nie jest to trudne zadanie, niezbędna jest do niego przynajmniej przeciętna wiedza na temat polis. Tego, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia mieszkania lub domu, dowiesz się z naszego artykułu.

Najważniejsza kwestia: zakres ochrony

Wybierając ubezpieczenie, koniecznie sprawdź, przed jakimi ryzykami chroni cię dana polisa i jakie elementy nieruchomości obejmuje. Może zabezpieczać tylko same mury mieszkania, ale też podłogi, dach czy stolarkę. Ochronie może podlegać też mienie ruchome stanowiące wyposażenie nieruchomości – na przykład sprzęt AGD i RTV, meble czy antyki – oraz mienie nieruchome (w tym kominek). Wybierając polisę, postaw na tę ofertę, która obejmuje elementy szczególnie narażone na zniszczenie lub kradzież.

Poszczególne ubezpieczenia różnią się także rodzajem zdarzeń, które doprowadziły do zniszczenia lub utraty ruchomości i nieruchomości. Poza kradzieżą, może to być również zalanie oraz klęski żywiołowe, jakie jak wichury, duże opady lub osunięcia ziemi. Polisa może też stanowić zabezpieczenie przed szkodami wyrządzonymi przez wandali. Warto zwrócić uwagę na to, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i wybrać ofertę dopasowaną do specyfiki okolicy, w której znajduje się nieruchomość.

Wysokość składki i suma ubezpieczenia

Kolejny ważny czynnik, którym należy kierować się przy wyborze ubezpieczenia to wysokość składki oraz maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel może wypłacić po zgłoszeniu szkody. Ta powinna być możliwie jak najlepiej dopasowana do wartości nieruchomości. Niedoszacowanie lub przeszacowanie ceny rynkowej domu lub mieszkania może wiązać się z wieloma problemami.

W pierwszym przypadku właściciel mieszkania będzie wprawdzie płacił niższe składki, jednak po zaistnieniu szkody otrzyma odszkodowanie niewystarczające do pokrycia wszystkich strat. W drugim zaś składki okażą się tylko niepotrzebnym obciążeniem dla budżetu. Ryzyko przeszacowania jest całkiem duże, bo niektóre oferty (tak jak ta dostępna na https://www.nn.pl/dla-ciebie/nieruchomosci-i-dobra/ubezpieczenie-domu-i-waznych-rzeczy) umożliwiają otrzymanie nawet 2 milionów złotych.

Uwaga na wyłączenia. Jak czytać umowę?

Ostatnia ważna kwestia to wyłączenia – czynniki, które mogą spowodować, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Informacje na ten temat znajdziesz w umowie. TU może zastrzec, że rekompensacie nie podlegają szkody powstałe w wyniku zaniedbania (na przykład braku odpowiedniego zabezpieczenia lub monitoringu) lub wskutek działania warunków atmosferycznych (między innymi pleśń rozwijająca się w wilgotnym środowisku). Niektóre firmy nie obejmują też ochroną wielu przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu – papierów wartościowych, antyków lub biżuterii.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Awarie sprzętów domowych. Co robić?

  Urządzenia AGD znacznie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Czynności, które...

 • 3 sposoby na efektowną dekorację pokoju dziecka

  Jak urządzić pokój dziecka? To pytanie, które spędza sen z powiek wielu rodzicom....

 • Jak chronić meble przed zarysowaniami?

  Zastanawiasz się co zrobić, by Twoje ulubione meble wyglądały jak nowe i nie...

 • Dezynfekcja w Warszawie zaczyna być standardem

  Czyste powietrze to element niezbędny do życia. Z tego faktu wszyscy doskonale...

 • Co musisz wiedzieć o wymianie dowodu rejestracyjnego?

  Dowód rejestracyjny to jeden z najważniejszych dokumentów, który kierowca powinien...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.