Elektrownia wiatrowa – czy to się opłaca?

Lipiec 6 2020 04:56PM

Chcesz zmniejszyć swoje rachunki za prąd? Postaw na w pełni darmową energię! Jak to możliwe? Wystarczy zainwestować w OZE, czyli odnawialne źródła energii. Do wyboru masz nie tylko fotowoltaikę, ale i elektrownię wiatrową. Czy to dobry sposób na wytwarzanie prądu? Z pewnością warto go rozważyć. Jakie są plusy i minusy energii wiatrowej? Sprawdzamy!

Budowa elektrowni wiatrowej

Popularność elektrowni wiatrowych w Polsce jest stosunkowo niska. Na ten fakt wpływają dwa czynniki: wysoka cena pozyskania energii z wiatru, jak również niewystarczające warunki pogodowe w niektórych częściach kraju. Wiele zależy od mocy wybranej elektrowni, im mniejsza, tym jej koszt zazwyczaj jest niższy. Zanim jednak przejdziemy do omawiania kosztów, warto najpierw przyjrzeć się budowie elektrowni wiatrowej. Jak się okazuje, jest to dość prosta konstrukcja. Jej główny element stanowi turbina, która pozyskuje energię kinetyczną z podmuchów wiatru i przekształca ją w energię elektryczną. Jak do tego dochodzi? Turbina zbudowana jest z dwóch lub trzech łopat wirnika uruchamianych przez ruch wiatru. Następnie energia kinetyczna wiatru zostaje zamieniona w energię mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Wirnik przymocowany jest do wału i przekładni, które transportują energię obrotów do generatora. Następnie zgromadzona energia mechaniczna dzięki generatorowi zostaje zamieniona w energię elektryczną. Każda turbina podpięta jest do sieci energetycznej lub akumulatora, gdzie oddaje wytworzoną energię. Co ciekawe, w zależności od zastosowanej technologii, łopaty mogą wykonywać nawet 20 obrotów na minutę. W związku z tym, że w Polsce siła wiatru rzadko kiedy jest wysoka, najlepiej sprawdzają się u nas łopaty o dużej rozpiętości płatów, które są przystosowane do wolniejszych obrotów.

Jaki jest koszt elektrowni wiatrowej?

Koszt elektrowni wiatrowej zależy od jej mocy. Im większa moc, tym więcej energii elektrycznej możemy pozyskać. Duże elektrownie wiatrowe mają  moc powyżej 100 kW. Stosuje się je głównie do wytwarzania prądu, który sprzedawany jest do sieci elektroenergetycznej.  Firma Ernst&Young podaje, że średni koszt budowy farmy wiatrowej w Polsce w przeliczeniu na 1 MW zainstalowanej mocy wynosi 6,9 mln złotych, przy czym znaczną część tej kwoty stanowi zakup turbiny wiatrowej. Pozostałe wydatki obejmują budowę infrastruktury drogowej i fundamentów, koszty przyłączenia, projekt instalacji czy montaż. Warto wiedzieć, że sam koszt przygotowania projektu wynosi nawet 200-300 tysięcy złotych. Obejmuje on m.in. raport środowiskowy, pomiar siły wiatru, badanie geologiczne oraz opracowanie projektu technicznego.

Czy koszt budowy elektrowni wiatrowej można obniżyć? Jak najbardziej! W tym celu warto skorzystać z dofinansowania dla inwestycji w OZE. Dotacje tego rodzaju mogą pochodzić z budżetu UE lub środków krajowych. Informacje odnośnie aktualnych programów pomocowych dostępne są na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Aby ocenić opłacalność elektrowni wiatrowej należy dowiedzieć się, w ile lat taka inwestycja powinna się zwrócić. Eksperci szacują, że okres zwrotu wynosi około 10-12 lat, czyli wypada bardzo podobnie jak w przypadku fotowoltaiki. Niestety, w niektórych przypadkach budowa elektrowni wiatrowej nie będzie miała większego sensu. Dlaczego? Prędkość wiatru mniejsza niż 5 m/s uniemożliwia wyprodukowanie dostatecznie dużej ilości energii elektrycznej.

Energia wiatrowa – wady i zalety

Zastanawiając się nad opłacalnością elektrowni wiatrowej, warto przyjrzeć się bliżej także jej wadom i zaletom. Z pewnością można powiedzieć, że to ekologiczny sposób pozyskiwania energii. Energia wiatrowa nie zanieczyszcza powietrza jak czynią to elektrownie opierające się na spalaniu paliw kopalnych, takich jak węgiel lub gaz ziemny, które emitują cząstki stałe, tlenki azotu i dwutlenek siarki – powodując problemy zdrowotne i szkody ekonomiczne.

Dużą zaletę inwestycji w energię wiatrową stanowi jednocześnie dywersyfikacja źródeł energii, która przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Sprzyja temu fakt, że staje się on mniej uzależniony od energii pochodzącej z importu. Co więcej, w związku z tym, że postawienie elektrowni wiatrowej nie wymaga dużej powierzchni, możliwe staje się zagospodarowanie nieużytków.

Bez wątpienia inwestycje w OZE sprzyjają jednocześnie rozwojowi regionów. Generują nie tylko dodatkowe źródło dochodu dla właścicieli gruntów, ale i przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy, co bezpośrednio przekłada się na wzrost gospodarczy.

Energia wiatrowa ma także pewne wady. Zalicza się do niej wspomniany już koszt budowy elektrowni wiatrowych. Przy niewielkiej inwestycji nie będzie tak odczuwalny, lecz elektrownie generujące dużą ilość energii kosztują przynajmniej setki tysięcy złotych. Mimo że koszt energii wiatrowej spadł w ciągu ostatnich kilku dekad, projekty wiatrowe muszą być w stanie konkurować ekonomicznie z najtańszym źródłem energii elektrycznej, co obecnie nie zawsze się udaje. Ponadto, lądowe elektrownie wiatrowe są często zlokalizowane w odległych miejscach, z dala od miast, w których potrzebna jest energia elektryczna. Muszą zatem zostać zbudowane linie przesyłowe, aby dostarczyć energię elektryczną z farmy wiatrowej do miasta, co generuje dodatkowe koszty.

Elektrownia wiatrowa – czy to się opłaca?

Odpowiedzieć na to pytanie może być tylko jedna: to zależy. Od czego? Od skali inwestycji, zapotrzebowania na energię czy lokalizacji. Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą okazać się dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że pozwalają na to warunki pogodowe. Inwestycje większych rozmiarów wymagają już znacznie bardziej szczegółowej analizy, przede wszystkim pod względem zapotrzebowania energetycznego.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Elektryk – fachowa pomoc na każdą awarię

  Przedświąteczne porządki osiągają punkt krytyczny, ciasto piecze się w piekarniku,...

 • Kiedy praca staje się uzależnieniem

  Uzależnienie od pracy, często nazywane pracoholizmem, jest prawdziwym stanem zdrowia...

 • 5 najbezpieczniejszych miejsc do podróży i zwiedzania w świecie po koronawirusie

  Za oknem coraz goręcej, a to oznacza, że nadchodzą letnie, upalne dni. Krótsze...

 • Różne rodzaje tektur dla różnych produktów – sprawdź nasze sugestie

  Opakowania tekturowe mogą być wykonane z tektury różnej grubości. Im więcej...

 • Zabezpiecz swój smartfon – jak wybrać etui i szkło ochronne?

  Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, nie dziwi więc...

 • Zacznij zarabiać sprzedając na Amazonie

  Amazon jako największa na świecie platforma sprzedażowa online oferuje niezwykłe...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.