Jak inwestować bez ryzyka?

Grudzień 11 2017 11:21AM

Polacy nadal niechętnie „zamrażają” swoje oszczędności w celu ich pomnażania. To efekt obaw o własny kapitał. Boimy się ryzyka inwestycyjnego. Okazuje się jednak, że istnieją takie instrumenty inwestycyjne, które są w pełni bezpieczne. Oznacza to, że zainwestowany kapitał zawsze wróci do nas w całości. Warto je poznać.

Gdzie trafiają nasze oszczędności?

Niestety najczęściej w domowej skarbonce. Cieszy fakt, że blisko połowa Polaków stara się regularnie odkładać nadwyżki pieniędzy, ale niepokoi to, że generowane oszczędności nie mogą zarabiać. Trzymanie ich w domu nie przynosi żadnych dodatkowych korzyści.

Polacy muszą zaufać instytucjom bankowym. To one proponują produkty inwestycyjne, które pozwalają pomnażać pieniądze. Nie zawsze trzeba wybierać te agresywne, które wiążą się z ryzykiem inwestycyjnym, a więc możliwością utraty części albo nawet całości wniesionego kapitału. W prosty sposób można inwestować w pełni bezpiecznie i liczyć na pewny zysk.

Lokaty terminowe dla Polaków

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że najpopularniejszą formą inwestowania oszczędności są lokaty bankowe. Z tego rodzaju produktu korzysta największa liczba Polaków. Wszystko dlatego, że chociaż w ich przypadku zysk nie jest może duży, to na pewno gwarantowany. Inwestowanie w lokaty nie wiąże się z najmniejszym ryzykiem utraty kapitału.

Polacy najczęściej lokują do 10 000 złotych, a pieniądze są „zamrażane” na maksymalnie rok. Należy jednak pamiętać, że dłuższe i większe inwestycje przynoszą bardziej pokaźne zyski. Lokaty dają Polaków ogromny wybór. Można wybierać te długoterminowe, jak i miesięczne. Są również takie, które pozwalają na dysponowanie kapitałem bez utraty wypracowanych odsetek.

Bezpieczne konta oszczędnościowe

Kolejna propozycja na inwestowanie bez ryzyka to konta oszczędnościowe. To zresztą najczęściej zakładany rachunek w bankach, zaraz po tych tradycyjnych typu ROR. Konta oszczędnościowe dają szansę dysponować oszczędnościami, ale jednocześnie generują dodatkowy zysk w postaci odsetek.

Należy otwierać konta, które wyróżniają się jak najwyższym oprocentowaniem – banki najczęściej podają je w skali roku.

Niestandardowe formy inwestowania bez ryzyka

Pesymiści uznają, że nie ma bezpiecznych form inwestowania. My się z nimi nie zgadzamy, bo jednak można lokować pieniądze w takie instrumenty, które zapewnią większy bądź mniejszy zysk. To nie tylko lokaty czy konta oszczędnościowe, ale również inne popularne od lat metody. Nadal ogromną popularnością cieszą się inwestycje w nieruchomości – zyski kształtują się na poziomie 3-4%.

Duża liczba Polaków inwestuje również w kamienie szlachetne, w tym w diamenty. Sporym zainteresowaniem cieszą się też niezmiennie inwestycje w złoto oraz w wartościowe monety. Wydaje się, że to właśnie tego rodzaju inwestycje są nadal bezpieczne. Są przecież sprawdzone, bo od lat ich wartość tylko rośnie.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Tylko co piąta osoba kupująca mieszkanie pyta dewelopera o czystość ziemi

  Pod zabudowę mieszkaniową coraz częściej wykorzystywane są grunty poprzemysłowe....

 • Coraz większe zainteresowanie nieruchomościami luksusowymi

  Z roku na rok przybywa bogatych Polaków, czyli zarabiających ponad milion złotych...

 • Deweloperzy mieszkaniowi mają za sobą najlepszy rok od dekady

  Polacy chętnie inwestują w zakup mieszkań. Kupują je też na własne potrzeby...

 • Warszawa i Gdańsk z rekordowymi transakcjami na rynku nieruchomości

  123 mln zł – na taką kwotę opiewała rekordowa ubiegłoroczna transakcja na...

 • Polacy coraz chętniej lokują oszczędności w nieruchomości

  Nieco połowa Polaków oszczędza, a 16 proc. robi to regularnie co miesiąc. Na...

 • 2018 rok może przynieść lekki wzrost cen nowych mieszkań

  Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w dużych miastach mogą nieznacznie wzrosnąć...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.