Inwestycja w kryptowaluty – bezpieczny i opłacalny sposób na ulokowanie pieniędzy w czasie pandemii koronowirusa

Czerwiec 2 2020 09:25AM

Choć rynek kryptowalut nie został jeszcze w pełni uregulowany prawnie, to wydaje się, że stał się on już na tyle stabilny i przewidywalny, że zakup kryptowalut można uznać za w miarę bezpieczną, a co istotne, opłacalną formę inwestycji. Szczególnie w czasie pandemii koronowirusa, kiedy wszystkie znacząco potaniały. Jak inwestować w kryptowaluty i jaką wybrać, aby nie stracić – na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć w tekście.

Kryptowaluty – co to jest?

Choć świat o kryptowalutach usłyszał już dawno, to tak naprawdę dopiero od dobrych kilku lat odbywa się regularny nimi handel. Obecnie legalnie kupić kryptowaluty może praktycznie każdy, wystarczy wejść na jedną z działających w sieci platform giełdowych. Kryptowaluta to waluta kryptograficzna, najczęściej określana jest jako waluta wirtualna, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych walut, nie występuje w formie fizycznej. To swego rodzaju zapis na koncie elektronicznym. Choć za kryptowaluty płacimy realnymi pieniędzmi, to wszystkie transakcje odbywają się w sieci. W zakresie handlu kryptowalutami, co inwestorzy uznają za zaletę, nie ma instytucji nadzorującej ten rynek. Kryptowaluty poddane są mechanizmom rynkowym. To podaż i popyt określają ich aktualny kurs. Rynek kryptowalut w ostatnim czasie uległ stabilizacji, dlatego inwestowanie w tego rodzaju instrumenty stało się bezpieczne. Ponadto, co nie jest bez znaczenia, nie ma możliwości blokady konta krypto walutowego czy zajęcia komorniczego. Trzy najpopularniejsze projekty w zakresie kryptowalut:

 • ü Bitcoin – to pierwsza waluta elektroniczna oparta o technologię blockhain. Powstała w 2008 lub 2009 roku, a jej twórcą jest człowiek ukrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Regularny handel Bitcoinem odbywa się od kilku lat, a sama waluta należy do najlepszych i najpewniejszych na rynku.
 • ü Ethereum – jej twórcą jest rosyjski programista, który wcześniej pracował przy rozwoju Bitcoina. Ethereum (ETH) powstało w 2013 roku i coraz częściej wykorzystywane jest do płacenia za usługi sieciowe. ETH od wielu lat plasuje się w czołówkach rankingów najlepszych kryptowalut. Ethereum zasługuje na uwagę, już choćby dlatego, że stało się ważnym środkiem płatniczym na międzynarodowych giełdach kryptowalut. Można ją wymienić na kilkaset innych kryptowalut.
 • ü Ripple (XRP) – trzecia pod względem wielkości kapitalizacji kryptowaluta na świecie. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów z uwagi na niższą ceną od innych oraz szybkość przetwarzania transakcji. A co istotne, z XRP korzysta już wiele znanych i cenionych instytucji finansowych (Santander, UniCredit).

Handel kryptowalutami

Na rynku działa już wiele platform giełdowych umożliwiających nie tylko zakup kryptowalut, ale także przeprowadzanie transakcji w bitcoinach i innych walutach tego typu. Do najbardziej renomowanych w tym zakresie zapewne należy polska platforma gielda-kryptowaluty.pl oferująca dostęp do giełdy kryptowalut BitBay i jednej z największych na świecie platform specjalizującej się w handlu bitcoinem – Binance. I choć kryptowaluty można także kupić w specjalnych kantorach, to z uwagi na bezpieczeństwo transakcji i cenę, lepiej skorzystać z giełdy. Te stosują nie tylko różnorodne i wielopłaszczyznowe zabezpieczenia technologiczne, ale także mają niższe prowizje. Zakup kryptowalut to dość specyficzna inwestycja, nawet jak na obecne czasy. Zanim kupisz tego typu walutę, to:

 • ü Dowiedz się o niej, jak najwięcej. Nie ma sensu inwestować w coś, czego nie rozumiesz. Najlepiej zacząć od przeczytania jej whitepaper, czyli dokumentu wytworzonego przez twórców danej waluty cyfrowej.
 • ü Określ rodzaj inwestycji – ustal limity cenowe oraz oczekiwany potencjalny zysk, dzięki temu unikniesz działania pod wpływem emocji – a te jak wiadomo, są złym doradcą.
 • ü Dywersyfikacja portfela – nie inwestuj wszystkich środków w jedną ktyptowalutę. Choć w czasach kryzysu i paniki wszystkie będą tanieć, to jednak jedne mniej, a drugie mocniej.
 • ü Bezpieczeństwo portfela – warto przechowywać waluty na prywatnym portfelu, do którego tylko my będziemy mieli dostęp.
 • ü Wybierz sprawdzoną giełdę kryptowalut- w ten sposób zabezpieczysz swoje środki przed utratą.

Kryptowaluty w czasie pandemii

Pandemia koronowirusa wywołującego chorobę COVID-19 odcisnęła swe piętno także na rynku kryptowalut. Choć kryptowaluty potaniały w pierwszych dniach paniki średnio o kilkanaście procent, to na horyzoncie widać już pewne uspokojenie. Eksperci co  prawda wskazują, że nie są to jeszcze długoterminowe wzrosty, to widać światełko w tunelu. Po lekkim dołku, do którego dojdzie w najbliższym czasie, potem będziemy mogli już mówić o trendzie wzrostowym. Inwestorzy powinni spać spokojnie, pandemia koronowirusa nie zachwiała mocno rynkiem kryptowalut, co najwyżej wprowadziła trochę zmieszania, co oczywiście objawiło się spadkiem kursów. To było do przewidzenia, trudno było przypuszczać, aby pandemia ominęła, jakby nie patrzeć ten jeszcze wrażliwy sektor. Jednak z punktu widzenia inwestora, kryzys to dobry czas na inwestycje. Specjaliści wskazują, że to dobry moment na zakup kryptowalut, których kursy prędzej czy później znowu zaczną rosnąć. Inwestując w kryptowaluty, będziemy mogli liczyć na większy zysk, niż przy zakupie akcji, lokat bankowych czy nawet kontraktów terminowych na surowce. Wydaje się, że w dobie nadciągającej inflacji, jedynie kryptowaluty mogą nas uchronić przed realną utratą wartości naszych środków.

Podsumowanie

Kryptowaluty już na dobre wpisały się w krajobraz rynku inwestycyjnego na całym świecie. Przy przemyślanej strategii, kryptowaluty mogą stać się bezpiecznym sposobem na inwestycje pieniędzy. Kryptowaluty na uwagę zasługują szczególnie w czasie pandemii korona wirusa, kiedy ich kursy nieco spadły. Wydaje się, że to dobry moment na zakup kryptowalut.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Produkcja żywności a higiena

  Zakłady produkujące żywność to miejsca, które muszą zadośćuczynić wielu...

 • Fachowa pomoc na dzisiaj, czyli jak umówić fachowca przez Internet?

  Usterka.pl to serwis świadczący usługi specjalistyczne dla klientów z całej...

 • Porządne części zamienne do silników

  W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...

 • Na tym lepiej nie oszczędzaj. Cztery rzeczy, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi

  Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...

 • Czy mogę kupić biały certyfikat? Jak to zrobić?

  W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...

 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo żywności na etapie produkcji

  W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.