Kryptowaluty – czy to się opłaca?

Grudzień 18 2020 08:29AM

Kryptowaluty, co tu dużo ukrywać, kuszą ciekawą wizją zbicia fortuny z dnia na dzień. Czy jednak korzyści jakie oferuje gospodarka cyfrowa są zbyt piękne, by były prawdziwe?

Czasy się zmieniają

Dawno, dawno temu ludzkość korzystała z takich środków płatniczych jak sól, herbata, zboże, czy nawet bydło. Z czasem waluta ewoluowała i zaczęto używać banknotów i monet. Obecnie forma pieniędzy znów ulega zmianom. Wszystko to za sprawą kryptowaluty, czyli wirtualnych pieniędzy. Możemy je nabyć, a później używać ich do płatności na stronach internetowych, które akceptują tą formę zapłaty. Bardzo popularnym kierunkiem przepływu kryptowalut są chociażby kasyna internetowe. Wielu graczy twierdzi wręcz, że regularnie warto sprawdzać promocje w kasynach. Często bowiem można wychwycić, że kasyna oferują jakieś bonusy za transakcję krypto. Podobnie dzieje się też w innych miejscach handlowych, niekoniecznie związanych z hazardem. A wszystko to po to, aby rozpropagować nowy sposób płatności.

Amerykański dwutygodnik “Forbes” ujawnił niedawno pierwszą listę osób, które dorobiły się statusu miliarderów w kryptowalucie. Większość z nich to mężczyźni, jednak kobiety szybko dołączają do tego grona. Jednak czy przeciętnego Polaka stać na to, by inwestować w wirtualne pieniądze? Czy naprawdę można dorobić się na tym fortuny?

Kryptowaluta krok po kroku

Bitcoin, czyli pierwsza na świecie cyfrowa waluta, powstała w 2009 roku. Jej twórcą jest Satoshi Nakamoto, choć do końca nie wiadomo, kto kryje się za tym nazwiskiem. To jednak nie przeszkodziło pierwszej kryptowalucie w osiągnięciu ogromnej popularności i zapewnieniu sobie pozycji lidera w gospodarce cyfrowej. Na rynku pojawiły się też inne cyfrowe waluty i obecnie jest ich ponad tysiąc. Ethereum, Litecoin czy Ripple to tylko kilka przykładów. Kryptowaluta to pieniądze, które istnieją tylko wirtualnie. Nie możesz ich wypłacić z bankomatu, ale to wcale nie znaczy, że nie mają żadnej wartości. Większość kryptowalut powstaje w procesie zwanym kopaniem. Potężne komputery (nie, niestety Twój laptop się do tego nie nadaje) wydobywają cyfrowe pieniądze za pomocą rozwiązywania niezwykle skomplikowanych równań matematycznych równań. W ten sposób legalizuje się blok transakcji i otrzymuje kryptowalutę.

Dlaczego cyfrowe pieniądze cieszą się takim zainteresowaniem?

Wiele osób ceni kryptowalutę za brak potrzeby korzystania z pośredników do wykonywania transakcji. W przypadku tradycyjnych pieniędzy, by przelać je komuś innemu, robimy to za pośrednictwem banku. Rozporządzanie cyfrową walutą nie wymaga udziału banku, rządu czy instytucji finansowych. Nie oznacza to jednak, że przepływ kryptowaluty nie jest kontrolowany. Nad wszystkim czuwa niezwykle zaawansowana technologia zwana blockchain. Jest to sieć komputerów na całym świecie, które rejestrują transakcje dokonywane za pomocą cyfrowej waluty. Blockchain jest zatem rejestrem kryptowaluty. Tym, co sprawia, że inwestowanie w wirtualne pieniądze, takie jak Bitcoin jest fakt, że oferują one znacznie wyższe tempo wzrostu niż inne aktywa finansowe, takie jak akcje czy udziały. Wszystko przez niezwykłą zmienność tej waluty.

Czy warto się w to “bawić”?

Już w 2011 roku, gdy większość z nas nie miała pojęcia o jej istnieniu, niektórzy internauci zaczęli inwestować w Bitcoin. Niejedna osoba, która zainwestowała niezbyt wielką sumę w tą kryptowalutę, może się teraz pochwalić zyskiem liczonym w milionach. Analitycy gospodarki cyfrowej twierdzą jednak, że sukces tych, którzy dorobili się inwestowaniu w kryptowalutę jest obecnie trudny do powtórzenia. Na początku istnienia, inwestowanie w Bitcoin wymaga małych nakładów finansowych. Zdaniem ekspertów zawrotne tempo wzrostu jakie oferowały w tamtych czasach kryptowaluty szybko się nie powtórzy. Zaznaczają również, że osoby, które wzbogaciły się dzięki inwestycji w cyfrowe pieniądze, szybko spieniężyły swoje zyski i zostały akcjonariuszami na giełdzie, czy też zainwestowały w nieruchomości. Mimo to, gospodarka cyfrowa nadal prężnie się rozwija i nie brakuje chętnych do wzbogacenia się w kryptowalucie.

O tym nie możesz zapominać

Zacznij od rozeznania i dowiedz się jak najwięcej na temat firmy, od której chcesz nabyć cyfrową walutę. Zbadaj jak na przestrzeni czasu prezentowały się ceny kryptowaluty i jakie tempo wzrostu oferowała. Poczytaj opinie innych, którzy skorzystali z usług danej firmy. Wystrzegaj się tych powiązanych z cyberprzestępczością i skandalami, które mogą zagrozić ich pozycji na rynku i Twoim finansom. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w dobrze znane kryptowaluty, z ugruntowaną pozycją w gospodarce cyfrowej. Pierwszym krokiem jest dobranie “portfela”, dzięki któremu będziesz rozporządzać swym wirtualnym majątkiem. Niektóre strony wymagają jednak długiego procesu weryfikacyjnego zanim zakupisz od nich kryptowalutę. Tak jak w przypadku większości pieniędzy, również przy wymianie cyfrowej waluty na inne dobra, obowiązuje opłata transakcyjna. Zarabianie na wirtualnych pieniądzach nie zwalnia Cię także z obowiązku zapłaty podatku. Pamiętaj również że za pomocą Bitcoin nie zrobisz zakupów w lokalnym warzywniaku. Biznesy, które akceptują kryptowalutę jako formę płatności nadal są mniejszości. Microsoft pozwala użytkownikom na zakup gier i aplikacji za pomocą cyfrowych pieniędzy. Plotki głoszą, że również McDonald’s chce wprowadzić możliwość zapłaty kryptowalutą w swoich restauracjach.

Co z tego wyniknie? Zdania się podzielone

Kryptowaluty dzielą opinie w sektorze finansowym na dwa obozy. Jedni twierdzą, że ich wartość znów znacznie wzrośnie, drudzy, że grozi im nieuchronny upadek na arenie gospodarki cyfrowej. Faktem jest, że wciąż przybywa nowych, niszowych marek na rynku kryptowaluty, jak VeganCoin, która powstała z myślą o weganach. Nawet Ci, którzy sceptycznie patrzą na wirtualne pieniądze, muszą przyznać, że wygląda na to, iż kryptowaluty zagoszczą w naszym życiu na dobre. Eksperci przewidują, że tak samo jak pierwszy na rynku iPhone nie był do końca dopracowany, tak i cyfrowe pieniądze ewoluują wkrótce do bardziej przyjaznej dla użytkownika formy. Mają zatem szanse stać się potężną technologią, umożliwiającą transakcje bezgotówkowe.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Produkcja żywności a higiena

  Zakłady produkujące żywność to miejsca, które muszą zadośćuczynić wielu...

 • Fachowa pomoc na dzisiaj, czyli jak umówić fachowca przez Internet?

  Usterka.pl to serwis świadczący usługi specjalistyczne dla klientów z całej...

 • Porządne części zamienne do silników

  W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...

 • Na tym lepiej nie oszczędzaj. Cztery rzeczy, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi

  Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...

 • Czy mogę kupić biały certyfikat? Jak to zrobić?

  W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...

 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo żywności na etapie produkcji

  W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.