Robotyzacja produkcji przemysłowej

Luty 4 2020 09:14AM

Robotyzacja globalna

Robot przemysłowy, będący programowalną maszyną manipulacyjną, jest zbudowany z ramienia, chwytaków i efektorów końcowych (end-of-arm tooling, EOAT). Ich konstrukcja pozwala na realizowanie prac o charakterze powtarzalnym. Rynek oferuje również coraz to bardziej popularne roboty zintegrowane z systemami wizyjnymi oraz dysponujące inteligentnymi zabezpieczeniami.  Roczną wartość sprzedaży chwytaków i narzędzi EOAT na całym świecie szacuje się na ok. 2,4 mld dolarów (2018 r.). Nowe możliwości otwiera synergiczne stosowanie systemów robotycznych wraz z technologią sztucznej inteligencji, której rynek w latach 2019-2021 będzie wzrastał o ok. 55% r/r, osiągając już w roku 2021 wartość ponad 70 mld. USD.

Poza krajami wysoko rozwiniętymi, widać duże zwiększenie inwestycji w robotyzację fabryk w Indiach: w 2018 roku zainstalowano tam 4 771 nowych jednostek, zatem o 39% więcej niż w roku 2017 (3 412 jednostek). Znacznie wzrasta również robotyzacja linii produkcyjnych w Chinach. Standardowe zadania robotów przemysłowych na całym świecie obejmują różnorodne prace spawalnicze, lakiernicze, obieg towarów w magazynach. Programowalne maszyny sprawdzają się znacznie lepiej niż człowiek również przy powtarzalnych, odtwórczych pracach w sterylnym środowisku  produkcji układów scalonych, gdzie przenoszą i łączą układy półprzewodnikowe.

Mechaniczni specjaliści

Do poszczególnych rodzajów prac niezbędne są specjalistyczne efektory końcowe, jak np. chwytaki do obróbki metali. Poza asortymentem producentów robotów i wyspecjalizowanych firm, opracowywane są specjalnie dobrane rozwiązania dla poszczególnych zakładów. Przykładowo, w jednym z polskich przedsiębiorstw, robot pracuje z wykorzystaniem dostosowanej końcówki do zgrzewania ultradźwiękiem, wykonując dodatkowe zgrzewy pokryć siedzeń samochodowych. W ofercie dostępne są również elementy do budowy zindywidualizowanych EOAT lub siłowników.

Pozwala to na konstrukcję wymiennych modułów, co sprzyja szybkości przezbrajania robotów na linii produkcyjnej. Zwiększeniu wydajności przy optymalnej jakości sprzyjają też rozwiązania inteligentne, jak np. systemy wizyjnego wykrywania 2D i 3D oraz automatyczne uczenie się przez robota szybkich, gładkich ruchów. Algorytmy uczenia maszynowego (machine learning) pozwalają na doskonalenie się robotów w oparciu o dane z wcześniej wykonanych operacji. Również deep learning komputerów otwiera nowe możliwości robotyzacji, np. dzięki prognozowaniu i identyfikacji obrazów. Wykorzystując takie rozwiązania AI, maszyny inteligentne, jak roboty kontrolne, są w stanie eliminować wadliwe detale i wprowadzać algorytmy zapobiegające powielaniu zidentyfikowanych wcześniej błędów montażowych.

Nowe horyzonty

Rozszerzający się asortyment i malejące ceny wyspecjalizowanych efektorów EOAT tworzą sprzyjające warunki do automatyzowania coraz to nowych stanowisk produkcyjnych, a co za tym idzie, uwalniania zasobów ludzkich do zadań kreatywnych, projektowych i kontrolnych. Automatyzację upraszcza ponadto zunifikowany interfejs mechaniczno-elektryczny, obsługujący dowolne wyposażenie typu EOAT.

Wprowadzony do sprzedaży przez jednego z producentów interfejs tego typu tworzy jedną platformę dla współpracy lekkich robotów przemysłowych kilku różnych producentów, zaś dobrany, szybki zmieniacz pozwala na jednoczesne posłużenie się dwoma narzędziami w toku jednego cyklu. Prowadzi to do zwiększenia wydajności i unikania przestojów.

Unifikacja i synergia rozwiązań prowadzi do powstania platformy cyfrowej, zapewniające kooperację danej organizacji i integrację jej elementów fizycznych i cyfrowych w jednolite struktury.

Więcej informacji znajdziecie odwiedzając stronę firmy Corobotics.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • 5 najbezpieczniejszych miejsc do podróży i zwiedzania w świecie po koronawirusie

  Za oknem coraz goręcej, a to oznacza, że nadchodzą letnie, upalne dni. Krótsze...

 • Różne rodzaje tektur dla różnych produktów – sprawdź nasze sugestie

  Opakowania tekturowe mogą być wykonane z tektury różnej grubości. Im więcej...

 • Zabezpiecz swój smartfon – jak wybrać etui i szkło ochronne?

  Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, nie dziwi więc...

 • Zacznij zarabiać sprzedając na Amazonie

  Amazon jako największa na świecie platforma sprzedażowa online oferuje niezwykłe...

 • Obiekt konferencyjny nad morzem

  Wyjazd nad Bałtyk kojarzy nam się przede wszystkim z letnim wypoczynkiem. Coraz...

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.