Co należy zostawić przed drzwiami nowej firmy?

Listopad 23 2011 03:11AM

Rozważmy przypadek managera, który rozpoczyna pracę w nowej firmie. Zmiana otoczenia, inne obowiązki. Jedyne, co się nie zmieniło to zadanie – zarządzanie zespołem. Jednak warto wiedzieć, że cechy i umiejętności, które nabyliśmy w poprzednim miejscu pracy, często mogą okazać się zbędne, a nawet przeszkadzać.

cv

Jak rozpoznać cechy, z którymi powinniśmy się rozstać? Otóż w tym celu posłuży nam dokładna analiza przedsiębiorstwa, czyli poznanie wszystkich reguł, panujących w zespole, którym będziemy zarządzać. Nie oznacza to, że wprowadzenie własnych reguł jest niemożliwe. Chodzi jedynie o to, by przeanalizować wszystkie zachowania, niezbędne w procesie produkcji.

Doświadczenie, wiedza i umiejętności mogą oczywiście przydać się w nowej firmie, jednak nie warto przesadzać. To, że dostaliśmy nową, zapewne lepszą propozycję, nie oznacza, że firma przyjmuje nas jako idealnego pracownika. Każde nowe miejsce pracy wymaga szczególnie określonych umiejętności, które będziemy musieli nabyć. Jak więc wystrzec się wniesienia do firmy czegoś, co może zaszkodzić? Poniżej podajemy kilka najpowszechniejszych błędów.

Jeśli w poprzedniej firmie każda decyzja (nawet ta odnosząca się do najmniej ważnych spraw) musiała być przeanalizowana i przedyskutowana, zanim wprowadzisz taką zasadę w nowym miejscu pracy – zorientuj się, czy tutaj nie lepiej sprawdzi się spontaniczne działanie. Unikniesz wtedy straty czasu.

Jeśli na swoim poprzednim stanowisku stosowałeś wiele górnolotnych określeń, analiz, wykresów i innych managerskich tricków, zanim zastosujesz je w nowym miejscu pracy, zastanów się, czy takim zachowaniem nie speszysz swoich pracowników.

Nadmierne kontrolowanie pracowników, wdrażanie nowych zasad, bez konsultacji z przełożonym, a także uważanie się za pana i władcę również może doprowadzić do katastrofy.

Nie chodzi tutaj o pokorne podporządkowanie się zasadom, panującym w firmie, w której masz pracować. Należy jedynie wyeliminować ryzyko nieporozumień i konfliktów, spowodowanych korzystaniem z umiejętności, które nie są przydatne z punktu widzenia profilu nowej firmy. Oczywiście może zdarzyć się tak, że pracodawca zatrudni managera, od którego będzie wymagał zupełnej zmiany zasad panujących w zespole. Jednak jeśli takie jest jego zamierzenie, na pewno Cię o tym poinformuje. Dlatego jeśli zmieniasz pracę, powinieneś dobrze zorientować się w sytuacji, aby wiedzieć, które umiejętności okażą się przydatne, a które należy zostawić przed drzwiami nowej formy. Pamiętaj, że człowiek uczy się przez całe życie, co oznacza, że w nowym miejscu pracy nabierzesz nowych umiejętności.

 

 

red. Lidia Wilgosz
www.BusinessTimes.pl

Skomentuj Post

Komentarze (1)

 

 1. maja63

  W praktyce i tak sporo zależy od charakteru. Niektórzy bez problemu przystosowują się do zasad panujących w nowej firmie, inni starają się forsować swoje zasady i nawyki bez względu na okoliczności.

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Dobry zegarek męski do 500 zł na prezent? 11 propozycji!

  Dobry zegarek męski to taki, który spełnia oczekiwania swojego właściciela....

 • Seriale Marvela bez supermocy

  Z pewnością większość z nas miała styczności przynajmniej z jednym z seriali...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.