Jak oszczędniej uczyć się języków obcych i zwiększać swoje szanse na rynku pracy?

Luty 4 2016 11:25AM

Jak wskazują badania, już ponad połowa Polaków włada przynajmniej jednym językiem obcym. Biegłe opanowanie w mowie i piśmie choć jednego stało się już standardowym wymogiem wymienianym w ofertach pracy, a coraz większa liczba firm i instytucji poszukuje osób znających języki mniej popularne od angielskiego czy niemieckiego.

Raport TNS zatytułowany „Znajomość języków obcych” wskazuje, że w 2015 roku 56% Polaków deklarowało znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Odsetek ten w ciągu ostatnich lat systematycznie wzrastał: wg danych CBOS-u z 2009 roku 46% Polaków było w stanie porozumieć się w obcym języku, natomiast w 2012 – już 51. Wciąż jednak niewielu z nas zna więcej niż jeden język obcy (TNS szacuje, że jest to około 15%), a coraz częściej drugi język traktowany jest przez pracodawców jako duży atut.

Dlaczego warto uczyć się języków?

Już w 2010 roku Eurobarometr zwracał uwagę na fakt, że ponad 40% pracodawców z sektora produkcyjnego wymaga dobrej znajomości języka obcego. Badania GUS-u i wyniki „Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń” wskazują na to, że osoby posługujące się biegle choć jednym językiem obcym zarabiają więcej. Sam angielski już najczęściej nie wystarcza – w związku z rozwojem zagranicznych kontaktów polskich firm osoby władające dodatkowo językami skandynawskimi czy orientalnymi mają większe szanse na rynku pracy. Warto więc rozwijać swoje kompetencje w tym względzie, zarówno przy pierwszych próbach opanowania jakiegoś języka, jak i wtedy, gdy znając już jeden, zabieramy się za naukę kolejnego.

Czy szkoła językowa to jedyny wybór?

Pierwszym skojarzeniem związanym z nauką języków są zazwyczaj szkoły językowe. Kuszą profesjonalnie przygotowanym programem nauczania oraz służącymi za przewodników lektorami, często pochodzącymi z krajów wykładanego języka. Oferta polskich szkół językowych, zwłaszcza w dużych miastach, staje się coraz bogatsza: można poznawać nie tylko najpopularniejsze języki, takie jak angielski, niemiecki czy francuski, ale również te używane mniej powszechnie, a coraz częściej poszukiwane przez pracodawców (norweski, chiński, szwedzki i inne). Niestety, szkoła językowa nie jest rozwiązaniem dla każdego. Po pierwsze kursy zazwyczaj są drogie. Po drugie nie zawsze – zwłaszcza w mniejszych miastach – możemy trafić na kurs takiego języka, który nas interesuje. Po trzecie dopasowanie swojego harmonogramu do planu zajęć bywa trudne – szczególnie dla osób, których dzienny grafik jest wypełniony. Wreszcie po czwarte: może się zdarzyć, że po rozpoczęciu nauki stwierdzimy, że jednak język, jaki wybraliśmy, nie jest dla nas i chętniej uczylibyśmy się innego. Zostają wtedy inne rozwiązania, w tym zajęcia indywidualne albo samodzielna nauka.

Różnorodność metod nauki

Samodzielna nauka ma kilka zalet. Pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas, samodzielnie decydować, jak długo i kiedy będziemy się uczyć. Dodatkową zaletą jest dowolność w dobieraniu sposobów nauki. Warto wtedy poszukać w internecie darmowych poradników pokazujących podstawy kilku języków – tak, by przekonać się, który najbardziej nam odpowiada. Materiały dostępne w sieci występują pod postacią kursów internetowych, blogów z poradami, księgarnie zaś oferują szeroki wybór podręczników i płyt. Kupując je, warto pamiętać, że niekoniecznie muszą pochodzić ze sklepu stacjonarnego. Można poszukać promocji i kodów rabatowych – dla przykładu rabaty do księgarni Matras, oferującej między innymi materiały do nauki języków, można znaleźć na Promoszop – lub próbować odkupić używane podręczniki.

Szlifowanie języka

W dobie digitalizacji szlifowanie znajomości języka może się odbywać także w innej formie. Coraz popularniejsze stają się na przykład aplikacje do nauki języków. Można je zainstalować na Facebooku, aby codziennie podrzucały nam nowe słówka w języku obcym. Warto przyjrzeć się także rozwiązaniom dostępnym urządzeniach z systemem Android: w 2013 roku stworzona przez polskich programistów aplikacja LingLing, mająca pomagać w nauce angielskiego, hiszpańskiego i tajskiego, odnotowała kilkaset tysięcy pobrań z Google Play. Jeżeli znamy już podstawy języka, można doskonalić go poprzez oglądanie filmów, słuchanie muzyki, a później także czytanie książek w oryginale. Taka forma nauki staje się czymś więcej niż przykrą koniecznością: otwiera drogę do zrozumienia ulubionych piosenek, pozwala uchwycić w filmach nieprzetłumaczalne gry słów lub też poznać książkę, która jeszcze nie trafiła na polski rynek.

Znajomość języka obcego zwiększa szanse na rynku pracy, podnosi poziom ogólnej wiedzy, jak również daje osobistą satysfakcję. Szkoły językowe oraz wydawcy podręczników do nauki kształtują coraz bogatszą ofertę, a powiększanie zasobu słów umożliwiają ponadto rozmaite przydatne aplikacje czy programy komputerowe.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Produkcja żywności a higiena

  Zakłady produkujące żywność to miejsca, które muszą zadośćuczynić wielu...

 • Fachowa pomoc na dzisiaj, czyli jak umówić fachowca przez Internet?

  Usterka.pl to serwis świadczący usługi specjalistyczne dla klientów z całej...

 • Porządne części zamienne do silników

  W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...

 • Na tym lepiej nie oszczędzaj. Cztery rzeczy, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi

  Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...

 • Czy mogę kupić biały certyfikat? Jak to zrobić?

  W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...

 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo żywności na etapie produkcji

  W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.