Język niemiecki najważniejszym językiem w biznesie w 2017r?

Wrzesień 20 2016 07:17PM

Planując swoją edukację językową warto jest przeanalizować trendy w nauczaniu. Do wyboru mamy całe mnóstwo jeżyków narodowych, tak te najpowszechniejsze, jak i niszowe, narodowe jak chociażby języki naszych sąsiadów – czeski, słowacki. Tendencje do wykorzystywania języków narodowych zachęcają do nauki języków sąsiadów, jak i państw o wiele mniejszych i o mniejszym znaczeniu niżeli Francja, Wielka Brytania, czy Niemcy. Co roku zmienia się popularność języków, których podejmujemy się nauki, jak również które są najbardziej poszukiwane na rynku. Wpływ na ranking popularności ma wiele czynników związanych z prowadzoną polityką, kryzysami ekonomicznymi, jak i rozmaitymi innymi wydarzeniami.

komp

W każdym razie rzadko decydujące znaczenie ma sytuacja lokalna, a częściej jest to wynik globalnych trendów. W roku 2016 wciąż bezkonkurencyjnym językiem obcym tak w Europie, jak i na świecie jest angielski, jednak zaczyna się to zmieniać. W szczególności w Europie pałeczkę pierwszeństwa w wyniku Brexitu i nie tylko przejmuje niemiecki. Rok 2017 zbliża się wielkimi krokami, ostatni kwartał 2016 roku wyznacza trendy na przyszły rok w edukacji. Bezwzględnie w 2017 roku rozwijać się będzie edukacja online, a wraz z nią dostęp do języków dotąd nietypowych i niestandardowych. Obserwując rosnące zainteresowanie nauką niemieckiego można prognozować, iż to niemiecki zajmie pierwsze miejsce wśród języków obcych w przyszłym roku. Jednak zainteresowanie edukacją języka niemieckiego nie wynika znikąd. Po pierwsze obserwuje się duży popyt na pracowników władających niemieckim. Wśród Polaków poszukuje się pracowników do pracy w Niemczech i Austrii, Szwajcarii wabiąc ich wysokimi wynagrodzeniami. Polacy są na tle wielu innych nacji doskonałą siłą roboczą. Wykorzystując desperację wielu bezrobotnych Polaków firmy zagraniczne zatrudniają wyśmienitą kadrę za stosunkowo niewielkie pieniądze. To polscy pracownicy generują niebotyczne zyski dla firm niemieckich, czy to w Polsce, czy w Niemczech.

Pracę można dostać praktycznie w każdej branży, nawet znając niemiecki wyłącznie na poziomie komunikatywnym. Im znajomość niemieckiego jest lepsza, tym zarobki również są wyższe. Tyczy się to nie tylko specjalistów wąskich dziedzin i doskonale wykształconych osób, kadry zarządzającej, inżynierów, ale również osób o niskich kwalifikacjach do prac fizycznych i niewymagających. Poza pracą oferowaną poza Polską warto podkreślić, iż personel mówiący po niemiecku potrzebny jest również w firmach niemieckich w Polsce, obiektach hotelowych, pensjonatach dla seniorów, klinikach prywatnych dla Niemców w Polsce. Polski rynek pracodawców to w dużej mierze przedsiębiorcy z Niemiec, jak i polskie firmy pracujące na kontraktach z Niemcami, w Niemczech, czy obsługujący klientów niemieckich. Praktycznie w każdej firmie niezbędna jest znajomość niemieckiego. Z uwagi na potrzeby w tym zakresie wielu pracodawców oferuje dofinansowanie edukacji językowej, bądź organizację zajęć z niemieckiego an terenie firmy i w ramach godzin pracy.

Okres dominacji języka angielskiego zaczyna się kończyć. To szczególnie istotne zjawisko dla nas, Polaków, którzy jesteśmy bezpośrednimi sąsiadami Niemiec. Współpraca gospodarcza to jedno, natomiast ważnym elementem jest też kwestia rozwoju kultury, kultywowania tradycji. Odrodzenie języków narodowych dotyczy nie tylko języków takich jak holenderski, duński, czy włoski, ale również tych bardziej popularnych jak niemiecki. W Polsce język niemiecki od dawna był językiem drugim wśród popularności po angielskim. Obecnie zapowiada się jako najpopularniejszy do nauki język obcy w 2017 roku. Przyczyną tej sytuacji jest przede wszystkim rynek pracy, ale również rynek edukacji. Warunkiem podjęcia nauki na uczelniach wyższych w Niemczech pozostaje znajomość języka niemieckiego. Dotyczy to również zespołów naukowych, które nie rzadko składają się z bardzo międzynarodowego towarzystwa, w którym to niemiecki jest wiodącym językiem komunikacji.

Niemcy kreują się na liderów Unii Europejskiej, o Niemczech mówi się coraz więcej w kontekście kryzysu imigracyjnego, co za tym idzie lokata języka niemieckiego rośnie. W niektórych kręgach mówi się o znajomości języka wroga, co także ma pewien sens. Są osoby uczące się niemieckiego z powodu zastraszenia, jednak znacznie większą grupę uczniów stanowią ci, którzy uczą się niemieckiego z uwagi na korzyści jakie przynosi znajomość, właśnie tego języka. W Polsce język niemiecki staje się popularny nie tylko w rejonach przygranicznych, czy historycznych, ale również na wschodzie kraju, gdzie dotąd wpływy niemieckie były ograniczone. Język niemiecki zyskuje na znaczeniu również w kontekście problemów UE. W razie rozpadu Unii jedyną stabilną gospodarką w Europie kontynentalnej pozostanie Szwajcaria, która również w dużej mierze jest niemieckojęzyczna. Już dziś wiele osób znających niemiecki korzysta z tej sposobności podejmując pracę nie w euro, a we frankach szwajcarskich. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Szwajcaria to przede wszystkim system bankowy. Wbrew pozorom językiem powszechnie stosowanym w bankowości jest niemiecki. Przyglądając się inwestycjom technologicznym, naukowym również język niemiecki ogrywa spora rolę.

Popularność niemieckiego zaobserwować można po ilości lektorów niemieckiego jak i mnogości pomocy dydaktycznych. Co rusz napotkać w sieci możemy na kursy niemieckiego online, propozycje korepetycji z niemieckiego, czy kompendia wiedzy. Mnożą się aplikacje mobilne do nauki niemieckiego i dostępne bezpłatnie i w pełni legalnie kanały edukacyjne w YT. Tym samym podejmując się nauki niemieckiego, nie musi nas ona wiele kosztować.

Jednym z powodów rosnącego znaczenia niemieckiego jest to, że język angielski stał się banałem. Prawie wszyscy znają angielski, dzięki znajomości angielskiego trudno jest się wyróżnić, czy pokonać konkurencję. W przypadku niemieckiego póki co tak nie jest. Niemiecki stał się doskonałym dodatkiem do tła, jakie tworzy znajomość angielskiego. Coraz więcej Europejczyków włada wieloma językami obcymi, minimum dwom, a wśród nich jest angielski i niemiecki. W tym kontekście język niemiecki może okazać się najpopularniejszym językiem do nauki w 2017 roku, co jednak nie wskazuje bezpośrednio na popularność jego stosowania.

Bezsprzecznie języka niemieckiego warto jest się uczyć, gdyż może okazać się nam pomocny w najmniej oczekiwanym momencie, tak w życiu zawodowym, karierze, jak i w życiu prywatnym. Współczesny świat opiera się głównie na komunikacji międzynarodowej, to dzięki współpracy międzynarodowej możemy osiągać sukcesu i postęp w wielu dziedzinach wiedzy.  Czy będzie to już w 2017 roku trudno jest ocenić, bowiem zależy to od naszej aktywności, branży w której pracujemy itd. Z roku na rok wartość znajomości języków obcych rośnie, co za tym idzie inwestycja w edukację to jedna z najlepszych inwestycji w XXI wieku. Niemiecki jest najpewniejszym wyborem, ale nie jedynym. 2017 rok może być nie tylko ważnym rokiem dla tych co zaczynają naukę niemieckiego,a le i dla tych co podjęli decyzje o doskonaleniu niemieckiego  od poziomu komunikatywnego do zaawansowanego.

Autor: platforma Preply.com, więcej na stronie https://preply.com/pl/Kielce/korepetycje-z-niemieckiego (przykładowo korepetycje z niemieckiego w woj. Kieleckim).

Skomentuj Post

Komentarze (1)

 

 1. Anita

  Co prawda, to prawda

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Czy stres musi nas paraliżować?

  Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się...

 • Black Friday – książki okazje i wyprzedaże w 2020 roku

  Wyjątkowy czas listopadowych wyprzedaży na Black Friday, który w roku 2020 przypada...

 • Sprawdzone sposoby na stres

  Jeżeli wydaje ci się, że można uniknąć stresu, to bardzo grubo się mylisz....

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.