Kiedy przywódcą i mentorem jest ktoś młodszy

Listopad 29 2011 10:44AM

Trzeba przyznać, że sytuacja, w której Twoim szefem staje się osoba młodsza od Ciebie, jest niezbyt komfortowa. Jak pogodzić się z taką sytuacją? Jak się zachowywać?

 

Niestety często zdarza się, że pracownicy, których szefem został „młodzieniec”, czują się zażenowani powstałą sytuacją. Dla samego szefa również jest to mało komfortowa sytuacja, ponieważ na jego ręce patrzy wiele par oczu, czekających jedynie na potknięcie. Dlatego często zdarza się, że młody „narwaniec” za wszelką cenę chce udowodnić, kto tu rządzi.

 

Sytuacja mało ciekawa, prawda? Jak wygląda to z perspektywy pracownika? Jak już wspominaliśmy, przede wszystkim zażenowanie i ciągłe patrzenie na ręce, czyhając tylko na potknięcie, aby mieć dowód na to, że ktoś tak młody nie powinien zajmować tak wysokiego stanowiska. Towarzyszy temu również poczucie niesprawiedliwości. Młodszy szef to sytuacja nienaturalna, ponieważ autorytet formalny kłóci się z autorytetem wieku. Jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji? Jeśli nasz szef nie jest narwańcem, po prostu spróbować zaakceptować tę sytuację oraz znaleźć jej plusy. Młodzi ludzie są bardzo kreatywni, przebojowi i nastawieni na sukces. Oznacza to, że taki szef może dobrze wpłynąć na pracę całego zespołu. Dlaczego więc nie przyjąć jego zasad? Jest to pewnego rodzaju świeża energia, która może wyciągnąć z nas pokłady nieużywanej energii, do celów rozwojowych.

 

A co, jeśli młodzieniec próbuje pokazać, jaki to nie jest ważny? Przede wszystkim- musimy oszczędzać sobie stresu i nie kontaktować się z nim bez poważnego powodu. Przyczyny zachowania szefa mogą być różne. Być może jego obraz przedsiębiorstwa znacznie różni się od rzeczywistości, a może jego zachowanie zostało sprowokowane brakiem autorytetu wśród podwładnych? A może po prostu ma taki styl bycia i jego perfekcjonizm nie pozwala mu na „normalne” zarządzanie.

 

Dlatego powinniśmy oceniać nie samego szefa, ale jego działania. Tak naprawdę nieważne jest kto jest naszym przełożony, ale jakich działań używa w dążeniu do celu. Jeśli ktoś młodszy został naszym szefem, nie pozostaje nam nic innego, jak zaakceptować to i spróbować znaleźć w tym zalety.

 

 

red. nacz. Daniel Szymański
www.BusinessTimes.pl

Skomentuj Post

Komentarze2 komentarze

 

 1. Ktoś

  Moim zdaniem młoda osoba na kierowniczym stanowisku ma dużo zalet. Wnosi do pracy wiele świeżości i nowoczesnego patrzenia na wiele zagadnień. Niestety ma nieduże doświadczenie, ale swoimi zaletami może to zrekompensować.

 2. Wacek

  Niestety moim zdaniem młoda osoba nie nadaje się na stanowisko kierownicze. Doświadczenie to bardzo ważna sprawa, myślę, że kluczowa. Starsza osoba (zazwyczaj) przeżyła więcej i może czerpać dużo korzyści z tych doświadczeń.

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Tylko co piąta osoba kupująca mieszkanie pyta dewelopera o czystość ziemi

  Pod zabudowę mieszkaniową coraz częściej wykorzystywane są grunty poprzemysłowe....

 • Coraz większe zainteresowanie nieruchomościami luksusowymi

  Z roku na rok przybywa bogatych Polaków, czyli zarabiających ponad milion złotych...

 • Deweloperzy mieszkaniowi mają za sobą najlepszy rok od dekady

  Polacy chętnie inwestują w zakup mieszkań. Kupują je też na własne potrzeby...

 • Warszawa i Gdańsk z rekordowymi transakcjami na rynku nieruchomości

  123 mln zł – na taką kwotę opiewała rekordowa ubiegłoroczna transakcja na...

 • Polacy coraz chętniej lokują oszczędności w nieruchomości

  Nieco połowa Polaków oszczędza, a 16 proc. robi to regularnie co miesiąc. Na...

 • 2018 rok może przynieść lekki wzrost cen nowych mieszkań

  Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w dużych miastach mogą nieznacznie wzrosnąć...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.