Kiedy przywódcą i mentorem jest ktoś młodszy

Listopad 29 2011 10:44AM

Trzeba przyznać, że sytuacja, w której Twoim szefem staje się osoba młodsza od Ciebie, jest niezbyt komfortowa. Jak pogodzić się z taką sytuacją? Jak się zachowywać?

 

Niestety często zdarza się, że pracownicy, których szefem został „młodzieniec”, czują się zażenowani powstałą sytuacją. Dla samego szefa również jest to mało komfortowa sytuacja, ponieważ na jego ręce patrzy wiele par oczu, czekających jedynie na potknięcie. Dlatego często zdarza się, że młody „narwaniec” za wszelką cenę chce udowodnić, kto tu rządzi.

 

Sytuacja mało ciekawa, prawda? Jak wygląda to z perspektywy pracownika? Jak już wspominaliśmy, przede wszystkim zażenowanie i ciągłe patrzenie na ręce, czyhając tylko na potknięcie, aby mieć dowód na to, że ktoś tak młody nie powinien zajmować tak wysokiego stanowiska. Towarzyszy temu również poczucie niesprawiedliwości. Młodszy szef to sytuacja nienaturalna, ponieważ autorytet formalny kłóci się z autorytetem wieku. Jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji? Jeśli nasz szef nie jest narwańcem, po prostu spróbować zaakceptować tę sytuację oraz znaleźć jej plusy. Młodzi ludzie są bardzo kreatywni, przebojowi i nastawieni na sukces. Oznacza to, że taki szef może dobrze wpłynąć na pracę całego zespołu. Dlaczego więc nie przyjąć jego zasad? Jest to pewnego rodzaju świeża energia, która może wyciągnąć z nas pokłady nieużywanej energii, do celów rozwojowych.

 

A co, jeśli młodzieniec próbuje pokazać, jaki to nie jest ważny? Przede wszystkim- musimy oszczędzać sobie stresu i nie kontaktować się z nim bez poważnego powodu. Przyczyny zachowania szefa mogą być różne. Być może jego obraz przedsiębiorstwa znacznie różni się od rzeczywistości, a może jego zachowanie zostało sprowokowane brakiem autorytetu wśród podwładnych? A może po prostu ma taki styl bycia i jego perfekcjonizm nie pozwala mu na „normalne” zarządzanie.

 

Dlatego powinniśmy oceniać nie samego szefa, ale jego działania. Tak naprawdę nieważne jest kto jest naszym przełożony, ale jakich działań używa w dążeniu do celu. Jeśli ktoś młodszy został naszym szefem, nie pozostaje nam nic innego, jak zaakceptować to i spróbować znaleźć w tym zalety.

 

 

red. nacz. Daniel Szymański
www.BusinessTimes.pl

Skomentuj Post

Komentarze2 komentarze

 

 1. Ktoś

  Moim zdaniem młoda osoba na kierowniczym stanowisku ma dużo zalet. Wnosi do pracy wiele świeżości i nowoczesnego patrzenia na wiele zagadnień. Niestety ma nieduże doświadczenie, ale swoimi zaletami może to zrekompensować.

 2. Wacek

  Niestety moim zdaniem młoda osoba nie nadaje się na stanowisko kierownicze. Doświadczenie to bardzo ważna sprawa, myślę, że kluczowa. Starsza osoba (zazwyczaj) przeżyła więcej i może czerpać dużo korzyści z tych doświadczeń.

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w Portugalii?

  Co roku odpoczywasz w słonecznej Portugalii? Zamiast rezerwować pokoje w hotelach,...

 • Prawie 90 proc. Polaków zdecydowałoby się na budowę energooszczędnego domu

  Polacy są świadomi korzyści płynących z zastosowania rozwiązań energooszczędnych...

 • Prawie połowa warszawskich biurowców ma co najmniej 10 lat

  Już 48 proc. biurowców w Warszawie ma 10 lat lub więcej. Starsze budynki mają...

 • Warszawski rynek biurowy atrakcyjny dla najemców

  Rośnie popyt na powierzchnię biurową w Warszawie. W ubiegłym roku powstało...

 • Przed rozpoczęciem inwestycji, deweloper powinien wykonać badanie pod kątem skażenia gruntu

  Badanie przeprowadzone w ramach kampanii „Gruntownie badamy, zanim zamieszkamy”...

 • Osiedle Lawendowe – przyjazne miejsce do mieszkania dla rodzin i młodych par

  Rynek nieruchomości pierwotnych w Łodzi rozwija się bardzo dynamicznie. Szeroka...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.