Lider to nie władca

Listopad 29 2011 10:04AM

Podobno minęły już czasy, kiedy szef jest panem i władcą, jednak w przedsiębiorstwach wciąż spotyka się ten typ managerów.

 

Skąd bierz się ich myślenie, że wszystkim powinni zajmować się sami? Powodów może być wiele. Albo taki manager zachłysnął się swoim talentem, widząc, że jego rozwój przebiega szybciej niż u rówieśników; uważa, że wszystko robi najlepiej i według swojej samosiowatej teorii powinien wszystkim zajmować się sam, lub po prostu myśli, że najlepszą metodą zarządzania jest despotyzm, gdyż sprawdza się on w sytuacjach kryzysowych.

 

W efekcie lider, który przyjmuje na swoje barki większość obowiązków, jest zagrożeniem nie tylko dla firmy, ale także dla samego siebie. Po pierwsze natłok obowiązków prowadzi do zwiększenia poziomu stresu, a tym samym istnieje możliwość utraty zdrowia. Po drugie, podwładni będą znudzeni szefem – samosią, czego wynikiem będzie natłok wypowiedzeń. Lider – władca poprzez swoją zachłanność podczas rozdzielania zadań, podcina skrzydła tym, którym powinien pomagać w doskonaleniu umiejętności. Niedocenieni pracownicy odejdą, jeśli zaborczy lider nie dam im szansy wykazania się.

 

Dobry lider powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że nie jest władcą despotycznym, a pod sobą ma zespół pracowników, który nie przychodzi do pracy, aby przez 8 godzin gapić się bezproduktywnie w sufit, podczas gdy sam lider zajmować się będzie większością zadań, bo przecież „nikt nie zrobi tego tak jak on”. Bycie liderem nie zwalnia z konieczności współpracy. Gdyby Twój szef chciał, abyś sam zajmował się wszystkim, nie dałby Ci zespołu ekspertów.

 

Tutaj z pomocą przychodzą dwa zachowania, które koniecznie muszą towarzyszyć managerowi. Po pierwsze zaufanie. Oczywiście ni bezgraniczne, ale do takiego stopnia, aby pracownicy czuli, że dostali ważne zadanie, z którego realizacją muszą sobie poradzić. Po drugie kontrola. Każdy manager ma możliwość kontrolowania działań swoich podwładnych, dlatego korzystaj z tego. Jeśli uważasz, że Twój zespół nie jest w stanie poradzić sobie z pewnymi zadaniami tak jak Ty, spróbuj mu zaufać, nie rezygnując jednocześnie z kontroli, która sprawi, że w razie sytuacji kryzysowej będziesz mógł zareagować, dzięki czemu poczujesz się spokojniej.

 

 

red. nacz. Daniel Szymański
www.BusinessTimes.pl

Skomentuj Post

Komentarze3 komentarze

 

 1. Andrzej

  To jest taki „polski” model. Ktoś zakłada firmę i myśli, że wie wszystko najlepiej. Jest panem i władcą, decyduje nawet o bzdurach w stylu jaka kawa ma być w biurze. Nonsens. Szef powinien odpowiadać za całokształt działania firmy, zatrudnić kilku kierowników/managerów, którzy będą się zajmowali poszczególnymi działami. Niestety w Polsce cały czas panuje przekonanie, że Szef to bóg, jest nieomylny i wszechwładny. Największa głupota.

 2. Bodzio

  Zgodzę się z tobą w 100%. Najgorzej jest w mniejszych firmach gdzie szefowie nieraz decydują za osoby które był przydzielone do podejmowania decyzjii. Na szczęscie juz w wiekszych korporacjach myślę ze nie ma tego problemu… Ale najważniejszą rzeczą czy szef bedzie się wtrącał czy nie zależy wszystko od zaufania do danego pracownika. mozliwe ze bedzie to osoba znajoma dla tego szef się jej nie wtrąci. inaczej jest to w przypadku osób nowych, takie zaufanie trzeba sobie na początku wyrobić

 3. Loki323

  Tacy szefowie powinni zakładać firmy jednoosobowe. No ale prawdą jest, że prawie każdy szef ma takie przekonanie i może tak być, że wiele rzeczy robi bardzo dobrze, lepiej bądź na równi z podwładnymi. Tylko musi sobie zdawać sprawę z tego, że nie może być wszędzie jednocześnie. Wszystko będzie szybciej i sprawniej szło, gdy szef będzie rozdzielał zadania między współpracowników.

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Skup złomu złota

  Biżuteria często traci swój urok. To rzecz nabyta, która z wiekiem podoba się...

 • Popularne stały się inwestycje w dzieła sztuki, alkohole czy zabytkowe auta

  Inwestycje w sztukę, wino, zabytkowe auta czy numizmaty – tego typu alternatywne...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.