Pełne wykorzystanie potencjału pracowników – 3 podstawowe czynniki

Grudzień 13 2019 02:44PM

Trzeba przyznać, że rynek jest nieubłagany – zostają na nim tylko najlepsi. Jak nie wypaść z gry w ciągle zmieniających się realiach i stale rosnącej konkurencji? Jednym z kluczy do sukcesu jest pełne wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w pracownikach. Można powiedzieć, że powodzenie przedsiębiorstwa pod kątem wykorzystania kapitału ludzkiego, wynika z umiejętnego połączenia trzech obszarów: znalezienia miejsca dla kompetencji wszystkich zatrudnionych, możliwości rozwoju oraz kultury organizacyjnej.

Pełne wykorzystanie kompetencji pracowników

Aby dobrze poradzić sobie z tym zadaniem, dział personalny danej firmy musi spełnić kilka warunków. Pierwszym i podstawowym jest profesjonalnie przeprowadzona rekrutacja. Każde przedsiębiorstwo jest złożonym mechanizmem i nie można pozwolić sobie na umieszczanie w nim nie do końca potrzebnych elementów. Optymalizacja procesów rekrutacyjnych powinna być na to dobrym sposobem.

Wykorzystanie pełnego potencjału zespołu może także wymagać pracy nakierowanej na stworzenie możliwie przyjaznej i inspirującej atmosfery w miejscu pracy. Jednym z popularnych rozwiązań jest inwestowanie w różnego typu imprezy lub eventy integracyjne.

Inwestycja w teambuilding

W pracy zespołowej dużą rolę odgrywa to, na ile poszczególni pracownicy sobie ufają. Teambuilding w dobrym wydaniu na pewno opłaci się nam, gdyż jest to specyficzny rodzaj wspólnego spędzania czasu, który poprawia zespołowe wykorzystanie umiejętności miękkich, takich jak zarządzanie własnym czasem, empatia czy zdolności komunikacyjne.

Decydując się na organizację firmowego wydarzenia tego typu, przedyskutujmy dokładnie z organizatorem nasze oczekiwania. Zwyczajne spotkanie pracowników w pubie nie zawsze wystarczy. Jeżeli zależy nam na tym, by grupa lepiej się poznała oraz by poprawił się poziom komunikacji i wspólne rozwiązywanie problemów – warto poszukać nieco  innych form wspólnej zabawy niż impreza w klubie. Dobry teambuilding to na przykład gry scenariuszowe lub wspólne zadania do wykonania, które będą wymagały sprawnej komunikacji i organizacji – choćby laser tag.

Wspólne zmaganie się z fikcyjnymi problemami podczas zabawy stwarza bezpieczne środowisko, w którym mogą ujawnić się zalety i pomysły każdego z członków zespołu. Niektórzy mają potencjał, jakiego nawet w sobie nie podejrzewają. Teambuliding pozwala właśnie na aktywizację zasobów zespołowych, gdyż bardzo pozytywnie wpływa na dynamikę relacji w grupie pracowników. Sztywny, korporacyjny system komunikacji może czasem utrudniać przepływ informacji i ogólnie wpływać negatywnie na poziom porozumienia między poszczególnymi członkami grupy.

Możliwości rozwoju

Bardzo często można spotkać się z opiniami pracowników, dotyczącymi tego, że nie widzą dla siebie ścieżki rozwoju i awansu u swojego pracodawcy. Jest to ważny obszar. Każdy pracownik ma większe lub mniejsze aspiracje, związane ze swoim rozwojem. Dlatego, warto przykładać szczególną wagę do obserwacji tego, jakie umiejętności pracowników można rozwijać. Dobrym sposobem, który można tutaj zastosować są optymalnie dobrane szkolenia. Zarządzanie wiedzą nie jest łatwym zadaniem, jednak warto dążyć do tego, by każdy miał możliwość pogłębiania jej i co najistotniejsze – praktycznego wykorzystania nowo zdobytych umiejętności oraz informacji.

Warto stosować też przejrzysty i czytelny dla każdego system nagród i pochwał. Jeżeli pracownicy, nawet po dużym wysiłku nie zostaną docenieni, może to rodzić pewną niezdrową frustrację, co skutecznie psuje relacje między członkami zespołu. Warto dbać o to, by każdy miał poczucie, że w firmie panują jasne zasady i każdy jest traktowany adekwatnie do swojego wkładu w realizację projektów. Większość ludzi docenia grę fair.

Kultura organizacyjna

Ten obszar również należy do ważniejszych kwestii, które będą miały wpływ na jakość funkcjonowania zespołu. To, jaka kultura organizacyjna panuje w danej firmie ma bezpośrednie przełożenie na fakt, czy dany pracownik będzie odnajdywał się w całości, jaką jest przedsiębiorstwo, czy też nie.

Warto dbać o to, by kultura organizacyjna stanowiła odzwierciedlenie filozofii, jaka przyświecała założycielom firmy, gdy powoływali ją do życia. Potencjał pracowników ujawnia się najlepiej w sytuacji, gdy mogą oni w pełni zidentyfikować się z konkretnymi wartościami, jakie stanowią zrąb filozofii marki lub całej inicjatywy. Trudno oczekiwać, by zatrudnieni specjaliści dawali z siebie wszystko w sytuacji, gdy nie wierzą w podstawowy sens dostarczania rozwiązań lub usług, którymi zajmuje się ich firma.

Różne typy podejść do organizacji wspólnego funkcjonowania pracowników (czyli różnorodne modele kultury organizacyjnej) skutkują odmiennymi rozwiązaniami i zasadami, które normują na przykład dress code, sposoby zwracania się do siebie czy też postępowania w razie nieprzewidzianych problemów.

Praca z ludźmi to zawsze złożony proces. Mamy nadzieję, że powyższe, krótkie uwagi pomogą we wstępnym ustaleniu, jakie elementy środowiska pracy powinniśmy zmodyfikować i na co położyć nacisk, by nasz zespół pracował w pełni sprawnie – na takim poziomie, na jaki go stać w 100%.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Produkcja żywności a higiena

  Zakłady produkujące żywność to miejsca, które muszą zadośćuczynić wielu...

 • Fachowa pomoc na dzisiaj, czyli jak umówić fachowca przez Internet?

  Usterka.pl to serwis świadczący usługi specjalistyczne dla klientów z całej...

 • Porządne części zamienne do silników

  W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...

 • Na tym lepiej nie oszczędzaj. Cztery rzeczy, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi

  Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...

 • Czy mogę kupić biały certyfikat? Jak to zrobić?

  W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...

 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo żywności na etapie produkcji

  W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.