Prezes w spódnicy

Listopad 29 2011 10:41AM

Minęły już czasy, kiedy to mężczyzna wychodził na polowanie, aby zapewnić byt kobiecie, gdy tymczasem ona opiekowała się domem i dziećmi. Dziś kobiety są ambitne i pragną odnosić sukcesy.

 

Jednak wysokie stanowiska zarządcze wciąż zajmują mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje? Istnieje kilka teorii na ten temat. Pierwsza jest wynikiem przestarzałego myślenia, zakładającego zasadę „kobieta ma siedzieć w domu i dzieci pilnować”. Jeszcze kilkanaście lat temu odsetek Kobie czynnych zawodowo był dużo mniejszy od ówczesnego. Dzisiaj kobiety kształcą się już nie tylko na kierunkach humanistycznych, ale również technicznych i menadżerskich. Pragną zdobywać wiedzę i piąć się na coraz wyższe szczeble kariery. Mentalność matki polki odchodzi w zapomnienie, dlatego teorię tę możemy w całości obalić.

 

Druga teoria mówi o tym, że kobiety są zbyt miękkie, aby zarządzać ludźmi. Owszem, płeć piękna jest bardziej uczuciowa, miękka i emocjonalna. Ale czyż nie tego potrzeba managerowi w dzisiejszych czasach, kiedy z pracownikiem należy obchodzić się delikatnie, aby nie uciekł do konkurencji? Dziś umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej są bardzo ważne. Kobiety w rozmowie widzą rozwiązanie wielu problemów. Pomimo, że takie założenie bywa irytujące dla mężczyzn w życiu codziennym, w firmie mogą okazać się bardzo przydatne. Kobiety z natury potrafią być miękkie wobec ludzi, ale jednocześnie pozostawać twarde wobec problemu. Drugą teorię również obalamy.

 

Jednak istnieje jeszcze jedna teoria, wskazująca na przyczynę braku kobiet na wysokich stanowiskach. Tkwi ona głęboko w ich podświadomości. Pomimo, że często mówią, że chcą być twarde i robić karierę zawodową, w środku wciąż czują, że nie powinny zarządzać mężczyznami. Tej teorii niestety nie obalimy. Istnieje wiele kobiet, kierujących się właśnie takim tokiem rozumowania.

 

Pracodawcy często boją się zaufać kobiecie i powierzyć jej wysokie stanowisko. Dlaczego? Ponieważ w społeczeństwie utarło się już, że to mężczyźni rządzą światem. Normą jest rada nadzorcza, składająca się z mężczyzn. Według pracodawców płeć piękna może tylko wprowadzać zamieszanie i pod żadnym pozorem nie powinna podejmować żadnych ważnych decyzji. Często spotykam się ze stwierdzeniem, że kobiety są nielogiczne, same nie wiedzą czego chcą, a motywy ich działań często są głupie i zupełnie bezsensowne. Niestety taki stereotyp jest bardzo krzywdzący, szczególnie, że kobiety również mogą dobrze zarządzać ludźmi. Dowodem na to może być kilka światowych marek, które całkiem dobrze prosperują, a za których sterami zasiadają właśnie kobiety.

 

Jedno jest pewne. Dopóki kobiety nie uwierzą w siebie, a mężczyźni nie pozbędą się mylnego stereotypu na ich temat – wciąż płeć piękna będzie przegrywać z kretesem z tą brzydszą, w walce o wysokie stanowiska. Dlatego bardzo ważna jest determinacja i upór w dążeniu do celu, które już niejednokrotnie pozwoliły kobietom wygrać batalię w stanowisko kierownicze.

 

 

red. nacz. Daniel Szymański
www.BusinessTimes.pl

Skomentuj Post

Komentarze2 komentarze

 

 1. Bodzio

  Jak dla mnie powiino się odrzucić stereotyp „kobieta ma siedzieć w domu i dzieci pilnować” dawniej uważało się ze kobiety są głubsze od mężczyzn oczywiście nie ubliżać nikomu. Jednak przynajmniej ja sie spodkałem z tym że kobieta wie jak się zachować i jaką podjąć słuszną decyzję. Dlatego warto było by mieć taką kobietę za szefową. Zawsze to nieraz z kobietą sie lepiej porozumieć niż z mężczyzna. no ale wszystko zależy od charakteru

 2. Wacek

  No cóż prawdą jest, że taki stereotyp ciągle prosperuje w psychice zarówno kobiet, jak i mężczyzn i nie bez powodu. Mężczyźni po prostu są bardziej genetycznie do tego przystosowani. Są silniejsi, bardziej konkretni. Oczywiście jest dużó kobiet, które mają „męski mózg”, no ale mogą być przeświadczone, że mężczyzna lepiej się nada od nich na stanowisko prezesa.

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorstw w 2020 roku

  W Polsce przeważają mikroprzedsiębiorstwa. To właśnie one wytwarzają dużą...

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.