Trendy w nauce języków obcych w 2016 wg Preply

Grudzień 3 2015 02:26PM

Intensywna globalizacja rynku nauki, pracy jak również w zakresie rozrywki i towarzystwa sprawia, że potrzeba znajomości języków obcych wciąż jest aktualna. Odrodzenie języków narodowych sprzyja edukacji językowej. Do niedawna Polacy podejmowali naukę języków, a właściwie wyłącznie języka angielskiego motywując się wyższymi zarobkami i szansą zatrudnienia za granicą, obecnie powody podjęcia nauki nieco ewoluowały. W dalszym ciągu priorytetem jest rynek pracy, jednakże coraz częściej uczymy się języków nie tylko dla profitów zawodowych. Chcąc rozwijać swoje hobby, poznawać nowych ludzi, rozszerzać krąg znajomych, podróżować musimy znać języki.

business5

Mimo uniwersalizmu języka angielskiego nie jest on wystarczający.

Angielski w dalszym ciągu, już kolejny rok z rzędu wiedzie prym w rankingu najpopularniejszych języków do nauki i nic nie zanosi się na to, aby jakikolwiek inny język mu zagrażał. Owszem w szkołach gimnazjalnych i liceach coraz częściej angielski jest marginalizowany na rzecz języków francuskiego, hiszpańskiego a ostatnio również włoskiego, niemniej angielski jest językiem, którego uczymy się od najmłodszych lat. Obecność języka angielskiego w szkołach językowych w całym kraju to standard. Również w sieci można dostrzec dysproporcje pomiędzy pomocami dydaktycznych z języka angielskiego i innych języków. Zdecydowana większość aplikacji do nauki języka, portali edukacyjnych, podcastów i kanałów YT do nauki języka uczy nie innego języka, a angielskiego.

Drugim pod względem popularności nauki językiem jest niemiecki. Jego popularność wynika przede wszystkim z sąsiedztwa z Niemcami i zacieśnionej współpracy handlowej, gospodarczej jak i naukowej. Jego popularność jest szczególnie duża na pograniczu z Niemcami oraz w regionie gdzie zamieszkuje mniejszość niemiecka. Utrzymująca się popularność niemieckiego wynika także z dostępu do pracy w Niemczech. Rynek pracy w Niemczech jest obiecujący dla rzeszy bezrobotnych Polaków. Aby podjąć zatrudnienie w Niemczech najczęściej wymagana jest znajomość komunikatywna niemieckiego, co mobilizuje do nauki. Językiem niemieckim włada w Europie około sto milionów osób, co również może być wystarczającym powodem na to, by język ten było warto poznać – podają specjaliści z Preply, oferujący m.in. korepetycje z niemieckiego w Poznaniu

Poznaj Preply: http://preply.com/pl/poznan/korepetycje-z-niemieckiego  

Trendy w nauczaniu języków zmieniają się co do języków mniej popularnych. Niektóre z języków zawdzięczają popularność modzie, która kreowana jest z premedytacją lub zupełnie przypadkowo przez określone wydarzenie, sytuację ze sfery kulturalnej, show biznesu itp. Aktualnie na czasie jest nauka języka francuskiego, po trosze z uwagi na trendy światowe, jak i na popularność wyjazdów emigracyjnych do Francji. Francuski jest językiem interesującym, uchodzącym za piękny, język dyplomacji, jak i instytucji europejskich. To język kraju, będącego jedną z potęg europejskich. Wielu młodych ludzi zauważyło, iż poza angielskim warto wzbogacić swoje CV i umiejętności o znajomość języka obcego stosunkowo oryginalnego, na który jest zapotrzebowanie wśród pracodawców wielu branż. Poza francuskim na znaczeniu przybrał język hiszpański. W dalszym ciągu jest to język wybierany do nauki w ramach hobby i jako jeden z kolejnych języków, zwykle po francuskim, włoskim. Jego popularność wzrasta znacznie wraz z upowszechnieniem nauki hiszpańskiego w szkołach jako język fakultatywny. Wzorem państw zachodnich w polskich szkołach coraz częściej spotyka się obok angielskiego naukę hiszpańskiego. Można przypuszczać iż trend ten utrzyma się również w 2016 roku, a być może przybierze na znaczeniu. Podejmując decyzję o nauce hiszpańskiego warto mieć na uwadze, iż to język hiszpański jest liderem na świecie będąc językiem ojczystym mieszkańców Ameryki Południowej, Łacińskiej jak również Hiszpanii i przynależnych jej wysp.

Nowością na polskim rynku języków jest włoski, który dotąd był językiem zapomnianym i niszowym podobnie jak wiele języków mniejszych państw słowiańskich. W Polsce włoskiego uczono się sporadycznie, dziś znaczenie włoskiego wzrasta dorastając popularnością do hiszpańskiemu. Mimo wszystko włoski to język wybierany przez osoby znające już co najmniej dwa języki obce. Stanowi dodatek, czeto hobby. Równie atrakcyjny stał się ukraiński. Wraz z ożywieniem gospodarczym wobec Ukrainy i sytuacją geopolityczną na Ukrainie wiele osób podjęło wyzwanie nauki ukraińskiego. Jako jeden z języków wschodnich podniósł statystyki nauki języków z grupy wschodnich, które od kilku lat doganiają wiodące w Europie angielski i niemiecki. Można się spodziewać, iż wraz z sytuacją związaną z imigrantami syryjskimi na znaczeniu zyska arabski. Przez ostatnie lata zainteresowanie arabskim wzrosło, jednak utrzymało się na śladowym procencie w stosunku do najpopularniejszych języków świata. Język arabski najczęściej wybierany jest do nauki w kategoriach rozrywki, poszerzenia horyzontów i poznania kultury arabskiej. Zdecydowanie rzadziej powodem wyboru arabskiego są względy zawodowe i ekonomiczne. Pod kątem ekonomii swoją popularność budują języki skandynawskie. Wraz z upowszechnieniem się emigracji zarobkowej do państw skandynawskich wzrasta ilość osób sięgających po kursy norweskiego, szwedzkiego.

Prócz wyboru konkretnych języków omawiając trendy w nauce języków obcych na rok 2016 warto wspomnieć o metodach nauki. Dzięki popularyzacji nauki języków online nieodczuwalna jest bariera dostępu do nauki poszczególnych języków tak mniej jak i bardziej popularnych na rynku. Niekwestionowanym hitem roku 2015 i z pewnością nowego 2016 będą korepetycje online. Zdalne lekcje języka przez Skype w ciągu ostatnich miesięcy znalazły tysiące usatysfakcjonowanych użytkowników, którzy porzucili dotychczasowe metody nauki na rzesz skutecznej, efektywnej nauki online. Indywidualna nauka z korepetytorem charakteryzuje się bogatym wachlarzem zalet, które przemawiają za wyborem właśnie tego sposobu nauki języka obcego. Jest wygodnym i stosunkowo tanim sposobem nauki, na który stać każdego, tak pod kątem czasu jak i kosztów – podają specjaliści z Preply, oferujący m.in. korepetycje z niemieckiego w Poznaniu

W dalszym ciągu rekordy popularności wśród metod nauczania bije zanurzenie osiąganie również za pośrednictwem bodźców językowych z sieci. Rosnąca liczba użytkowników aplikacji mobilnych jak również grup wzajemnie organizujących naukę języka w portalach społecznościowych, forach i blogach językowych to owoc postępującej komunikacji online. Dzięki międzynarodowemu środowisku skupionemu wokół problematyki językowej wyznaczane są trendy w edukacji językowej nie tylko w odniesieniu do Polski ale i całego świata.

Trendem dominującym na rynku edukacji językowej jest nauka samodzielna i zindywidualizowana. Różnorodność materiałów i często darmowych pomocy do nauki języków pozwala na samodzielne zorganizowanie swojej nauki z uwzględnieniem potrzeb, możliwości i własnego tempa nauki bez stresu i presji na wyniki. Niezależność w komponowaniu składników procesu nauczania umożliwia dopasowanie rozmaitych form nauki uzyskując znakomite efekty. Do dyspozycji mamy tradycyjne kursy językowe, jak również stacjonarne korepetycja oraz szereg opcji online. Wśród nich na uwagę zasługują korepetycje przez Skype, e-platformy learningowe, jak również filmy online i media obcojęzyczne, jak i aplikacje mobilne będące substytutem kursów językowych. Wsparciem są blogi językowe oraz kanały edukacyjne w Youtube, jak również szereg społeczności wspierających się wzajemnie podrzucając pomysły na  ćwiczenia, wymieniając się materiałami, wiedzą, doświadczeniem jak i ćwiczących konwersację w języku obcym. Indywidualizm w nauczaniu języka doskonale wspiera nauka z korepetytorem w systemie jeden na jeden. Dodając do tego elastyczność wynikającą z wirtualizacji nauki zyskujemy bezkonkurencyjny sposób nauki języka, również niszowego, niezależnie od tego gdzie mieszkamy, ile czasu możemy poświęcić na naukę i jaką zasobnością portfela dysponujemy.

Autor: Preply.com, korepetycje z niemieckiego w Poznaniu i inne języki obce. Zapraszamy

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Produkcja żywności a higiena

  Zakłady produkujące żywność to miejsca, które muszą zadośćuczynić wielu...

 • Fachowa pomoc na dzisiaj, czyli jak umówić fachowca przez Internet?

  Usterka.pl to serwis świadczący usługi specjalistyczne dla klientów z całej...

 • Porządne części zamienne do silników

  W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...

 • Na tym lepiej nie oszczędzaj. Cztery rzeczy, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi

  Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...

 • Czy mogę kupić biały certyfikat? Jak to zrobić?

  W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...

 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo żywności na etapie produkcji

  W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.