Trudna kariera ojca

Listopad 23 2011 02:50AM

Kobieta opiekuje się domem i dziećmi, aby mężczyzna mógł zarabiać pieniądze. Jest to bardzo mocno zakorzeniony stereotyp w naszej kulturze. Czasy się zmieniają, coraz więcej kobiet chce robić karierę. Często dobrze radzą sobie z godzeniem obowiązków domowych z pracą zawodową. Czy oznacza to więc, że skoro tak dobrze sobie radzą, nie ma potrzeby aby mężczyzna zajmował się dziećmi?

 

Oczywiście, że nie. Co z ojcami, którzy biorą czynny udział w wychowywaniu dzieci? Czy w ich wypadku można pogodzić ze sobą wszystkie obowiązki? Oczywiście, że tak. Ojcowie pragną brać czynny udział w wychowywaniu dzieci. Nie chcą być tylko tatusiem z doskoku. Zarabianie pieniędzy jest ważne, jednak w przypadku, kiedy matka również pracuje, obowiązki domowe są dzielone w miarę potrzeb i możliwości partnerów. Opieka nad dziećmi to bardzo trudna praca, wymagająca często poświęceń. Młodzi ojcowie często zastanawiają się nad tym, w jaki sposób mogliby spędzać więcej czasu ze swoją pociechą. Jednak pogoń za karierą i pieniądzem, a także często wydłużające się godziny pracy, zdecydowanie utrudniają to zadanie.

 

Aby ojciec pogodził obowiązki zawodowe z wychowywaniem dziecka, musi znaleźć złoty środek, który pozwoli na jak najlepsze rozdzielenie czasu pomiędzy oba te sektory. Należy brać pod uwagę okresy, w których obecność ojca jest niezbędna i w tychże okresach odrobinę zwolnić tempo, pozwalając sobie na odrobinę luzu. Wychowywanie dzieci to trudna sztuka, jednak jest to swojego rodzaju inwestycja, o którą należy dbać, nawet kosztem własnej kariery.

 

Należy pamiętać, że dzieci w końcu dorosną, a wtedy młody ojciec będzie mógł z czystym sumieniem pozwalać sobie na dłuższe wyjazdy służbowe.

 

Jednak co z szefem – dyktatorem, twardo narzucającym zasady?

Z szefami należy rozmawiać w taki sposób, aby przedstawić im korzyści, wynikające z wprowadzenia elastycznych godzin pracy. Po pierwsze wpłynie to na efektywność pracy, gdyż u mężczyzn niemalże sprawą honoru jest udowadnianie, że potrafią sprostać powierzonym im zadaniom. Po drugie, wprowadzenie elastycznych godzin pracy, a także możliwości wykonywania pewnych obowiązków w domu wbrew pozorom nie spowoduje spadku wydajności. Mężczyzna nie będzie chciał pracować w domu po to, aby nic nie robić. Tutaj raczej chodzi o zachowanie spokoju, ponieważ nie jest tajemnicą, że myśli „ciekawe, co dzieje się w domu z moim synem”, raczej nie zwiększają wydajności.

 

Dziś czynny udział ojców w wychowywaniu dzieci nie jest już niczym egzotycznym. Dlatego należy szukać wszelkich możliwości, pozwalających na godzenie tych dwóch światów. Ojciec już nie musi być jedynie maszynką do zarabiania pieniędzy, ale osobą, z której dziecko będzie brało przykład oraz na której będzie się wzorowało. Istnieje wiele teorii mówiących o konieczności wychowywania dziecka zarówno przez matkę, ja i ojca. Świat staje się coraz przychylniejszy dla ojców, dlatego warto z tego korzystać.

 

 

red. nacz. Daniel Szymański
www.BusinessTimes.pl

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Dobry zegarek męski do 500 zł na prezent? 11 propozycji!

  Dobry zegarek męski to taki, który spełnia oczekiwania swojego właściciela....

 • Seriale Marvela bez supermocy

  Z pewnością większość z nas miała styczności przynajmniej z jednym z seriali...

 • W czym może pomóc HeadHunter?

  Szukając idealnego pracownika do naszej firmy, bierzemy pod uwagę liczne aspekty...

 • Biuro musi być dobrze wyposażone

  Artykuły biurowe na pewno nie są tematem, który byłby dla nas chociażby w najmniejszym...

 • Drukarnia internetowa: dlaczego warto z niej skorzystać?

  Internet na dobre wkroczył do naszego życia. Towarzyszy nam dzisiaj na każdym...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.