Złoty wciąż zapatrzony na zagranicę

Czerwiec 13 2015 10:00AM

Krajowy rynek walutowy w dalszym ciągu pozostanie pod wpływem impulsów generowanych przez czynniki globalne. Uwaga inwestorów powinna koncentrować się z jednej strony na rynku długu, z drugiej natomiast na publikowanych po południu danych z USA. Być może lekki wpływ na nastroje mogą mieć doniesienia ws. Grecji.

Piątkowy poranek przynosi lekkie osłabienie złotego. O godzinie 09:16 kurs EUR/PLN testował poziom 4,1373 zł, a USD/PLN 3,68 zł, po tym jak wczoraj ta pierwsza para wyraźnie spadła, a druga nieco wzrosła.

Impulsy płynące dziś z rynku długu, który w głównej mierze odpowiada za osłabienie złotego w ostatnich tygodniach, są akurat pozytywne. Polski dług, podobnie jak niemiecki, dziś lekko drożeje, kontynuując proces zapoczątkowany wczoraj. Nie oznacza to oczywiście, że fala wyprzedaży jaka przetoczyła się przez te rynki już się zakończyła. Niemniej jednak to uspokojenie nastrojów i tak ma pozytywną wymowę.

Nastroje może natomiast psuć poranne cofnięcie się kursu EUR/USD, co pośredni tworzy też presję podażową na złotego. Sytuacja o tyle może niepokoić, że euro cofa się z poziomu wielomiesięcznej linii bessy. Istnieje ryzyko, że spadki jeszcze się pogłębią, osłabiając przy okazji złotego.

Inwestorzy mogą też niepokoić się doniesieniami z Grecji. Wierzyciele zaniepokojeni brakiem skłonności Aten do kompromisu zdają się dążyć do postawienia ultimatum. To zaostrza sytuację. Aczkolwiek same Ateny liczą, że porozumienie z wierzycielami zostanie zawarte na posiedzeniu Eurogrupy w najbliższy czwartek.

Dziś oprócz wspomnianych czynników wpływ na nastroje, a więc i na kursy walut, będą miały jeszcze publikowane po południu dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 zostanie opublikowana majowa inflacja producencka (prognoza: -1,1% R/R), a o godzinie 16:00 czerwcowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan (prognoza: 91,5 pkt.). Takiego wpływ zostaną natomiast pozbawione raporty o produkcji przemysłowej w strefie euro (godz. 11:00; prognoza: 1,1% R/R) i podaży pieniądza w Polsce (godz. 14:00; prognoza: 7,6% R/R). Dane te bowiem tradycyjnie nie budzą większych emocji.

Sytuacja techniczna na wykresie EUR/PLN wskazuje, że być może już proces umocnienia euro obserwowany od połowy kwietnia br. zakończył się. Takie wnioski można budować na podstawie zwrotu jaki miał miejsce na poziomie podwójnej bariery tworzonej przez górne ograniczenie dwumiesięcznego kanału wzrostowego i połowę spadku z okresu grudzień 2014 – kwiecień 2015. Na tę chwilę to oczywiście tylko teoria. Znajdzie ona potwierdzenie dopiero w momencie, gdy EUR/PLN wybije się dołem ze wspomnianego kanału. A więc, gdy spadnie poniżej 4,0950-4,1050 zł. Do tego momentu scenariusz bazowy dla wspólnej waluty zakłada wahania w przedziale od opisanego wsparcia do oporu powyżej 4,17 zł.

Znacznie mniej jednoznaczna jest natomiast sytuacja na wykresie USD/PLN. Jasne jest, że silna strefa podażowa znajduje się powyżej 3,82 zł. Silnym wsparciem jest natomiast majowy dołek na 3,5235 zł. Pomiędzy tymi barierami nie ma natomiast żadnych ważnych poziomów. W teorii więc notowania dolara mogą swobodnie krążyć pomiędzy 3,52 a 3,82 zł.

Komentarz przygotował:

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

email: marcin.kiepas@admiralmarkets.com

tel.: +48 22 860 60 25

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Skup złomu złota

  Biżuteria często traci swój urok. To rzecz nabyta, która z wiekiem podoba się...

 • Popularne stały się inwestycje w dzieła sztuki, alkohole czy zabytkowe auta

  Inwestycje w sztukę, wino, zabytkowe auta czy numizmaty – tego typu alternatywne...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.