Spawarka do warsztatu samochodowego

Kwiecień 20 2017 03:25PM

Żaden profesjonalny warsztat samochodowy nie może obejść się bez prawidłowo funkcjonującej spawarki. To dzięki niej możliwe jest bowiem wykonanie wielu napraw oraz rozmaitych czynności montażowych.

Oczywiście wszystko to możliwe stanie się dopiero wówczas, gdy zakupione przez nas urządzenie zostanie w sposób odpowiedni dobrane do rodzaju realizowanych zadań. Na uwadze w pierwszej kolejności powinniśmy mieć materiały, jakie spawarka będzie obsługiwać. Pamiętać należy bowiem o tym, że na rynku dostępne są modele dedykowane do plastiku, aluminium oraz rozmaitych blach. Zakupić możemy także urządzenie uniwersalne, które poradzi sobie z większą liczbą tworzyw.

Parametrów pracy spawarek jest oczywiście więcej – to one najczęściej decydują o tym, na jaki konkretnie model się zdecydujemy. Zanim jednak przejdziemy do ich analizowania, powinniśmy zastanowić się nad wyborem konkretnego rodzaju spawarki.

 • – Półautomaty spawalniczy (MIG-MAG) – na początek urządzenie, które wykorzystywane jest przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach samochodowych, a także wszędzie tam, gdzie wszelkiego rodzaju czynności wykonywane są „hurtowo”. Gwarancją pełnej sprawności urządzenia w takich warunkach jest jego wysoka moc oraz spawanie w osłonie gazu.

 • – Spawarka z elektrodą nietopliwą (TIG) – kolejne niezwykle zaawansowane narzędzie, która podczas pracy wykorzystuje gaz oraz technologię MMA. Wszystko to pozwala nam na bardzo swobodne spawanie wszystkich części metalowych oraz aluminiowych.

 • – Spawarka ręczna (MMA) – wykorzystywana przede wszystkim przez osoby niedoświadczone oraz do użytku domowego. W skład kategorii MMA wchodzą 3 różne typy urządzeń. Są to: spawarka inwertorowa, która wyróżnia się niewielkim ciężarem oraz wykonywaniem wysokiej jakości spoiny, prostownik spawalniczy (zazwyczaj bardzo ciężki) oraz tak zwana spawarka transformatorowa, należąca do grupy urządzeń najtańszych i najprostszych w obsłudze.

Najważniejsze parametry

Jak już powiedzieliśmy, podczas zakupu spawarki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry użytkowe, które w znacznej mierze przekładają się na jej możliwości.

Amperaż. Pełni najważniejszą rolę i powinien być dobierany z uwzględnieniem częstotliwości wykorzystania urządzenia oraz grubości spawanego materiału. Pamiętajmy bowiem o tym, że im większy amperaż, tym spawarka okaże się mocniejsza, dlatego będzie w stanie spawać grubsze tworzywa.

Mobilność. Wbrew pozorom, w warsztacie samochodowym jest to cecha niezwykle istotna. Na rynku znaleźć można bowiem modele o dużych rozmiarach, których przeniesienie sprawi nam wiele problemów. Jeżeli więc planujemy wykonywanie wielu zadań w różnych miejscach, powinniśmy decydować się na urządzenia mniejsze i lżejsze.

Średnica elektrody.  Tutaj zasada jest bardzo prosta. Im większa średnica elektrody, tym grubsze materiały będziemy w stanie spawać.

Cykl pracy. Czyli ile czas urządzenie będzie w stanie pracować bez konieczności jego schłodzenia. Dostępne spawarki na rynku gwarantują zazwyczaj nieprzerwaną pracę od 3 do 10 minut.

Poza wymienionymi wyżej parametrami, powinniśmy zwrócić uwagę również na zasilanie urządzenia oraz sposób wykonania podajnika drutu, który ma wpływ na to, jak ciężką szpulę drutu będziemy w stanie zamontować.

Przyłbica spawalnicza

Dobór odpowiedniej spawarki to jednak nie wszystko. Koniecznie musimy się bowiem zaopatrzyć także w odpowiednią maskę, czyli przyłbicę. Podczas pracy urządzenie generuje szkodliwe promieniowanie oraz iskry, przed którymi musimy się chronić.

Wszystko to sprawia, że przyłbica powinna wyróżniać się odpowiednią jakością – w innym przypadku możemy sobie poważnie zaszkodzić. Analizują ofertę rynkową, wymienić można dwa rodzaje masek: pasywne oraz automatyczne. Pierwsze z nich charakteryzują się stale zamontowanym filtrem, natomiast w tych drugich filtr sam reguluje stopień zaciemnienia. Jest to rozwiązanie wygodne, jednak tylko w sytuacji, gdy zdecydujemy się na maskę z filtrem o szybkim czasie reakcji oraz dużą liczbą czujników odpowiadających za jego pracę.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Milionowe inwestycje Grupy Azoty. Jesienią ruszy nowe centrum badawcze w Tarnowie

  Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł...

 • Sync Trading TeleTrade Invest – opinie o bezpiecznym inwestowaniu

  Firma TeleTrade Europe udostępniła inwestorom zainteresowanym osiąganiem pasywnego...

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.