Ile kosztuje własna stacja paliw?

Marzec 4 2015 01:35PM

Pomysł na własną działalność gospodarczą powinien być przemyślany i bardzo kreatywny. Wśród wielu możliwości niektórzy marzą o własnej stacji paliw, ogromnych przychodach i spokojnej przyszłości. Ile trzeba zainwestować w taki biznes? Kiedy pojawią się pierwsze satysfakcjonujące zyski?

ORLEN

W dzisiejszych czasach o otwarciu własnej stacji paliw mogą myśleć jedynie osoby zamożne, które posiadają doświadczenie biznesowe oraz pokaźne fundusze na start. Z wyliczeń wynika, że średniej klasy stacja paliw to koszty sięgające kilku milionów złotych. Oczywiście wydatki można redukować, szukać oszczędności, tanich rozwiązań, używanych sprzętów i dużo prac podejmować samodzielnie.

Na rynku znaleźć można wiele gruntów oraz obiektów nadających się idealnie do uruchomienia stacji paliw. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę lokalizację, odległość od centrum miasta oraz innych miejsc charakteryzujących się dużym ruchem samochodowym (drogi dojazdowe, duże osiedla). Często powodem start jest niewielu klientów, brak ruchu oraz kiepski dojazd i brak reklamy. W najlepszym wypadku zyski dla właściciela mogą sięgać nawet 20 tys. zł netto miesięcznie.

Oprócz uzyskania pozwolenia na budowę należy określić stopień zanieczyszczenia środowiska oraz przeprowadzić wszystkie badania związane z zabudową i zagospodarowaniem terenu. Jeśli wyniki będą pozytywne  zgoda na instalację rurociągu, transport ropy naftowej i podobnych nie będzie żadnym problemem.

Ceny urządzeń i sprzętów są bardzo różne. Nowy dystrybutor (cztery stanowiska) kosztuje ponad 50 tys. zł, a używany jedynie 5 tys. zł. To ogromna różnica, dlatego warto przemyśleć każdy zakup, zbadać plusy i minusy każdej decyzji, ocenić potrzeby klientów oraz własne założenia. Oczywiście nie można zapominać o pomieszczeniach handlowych, które trzeba odpowiednio wyposażyć i przygotować do obsługi klientów. Koszt urządzenia niewielkiego pomieszczenia to nawet 100 tys. zł.

Według polskich przepisów najpierw trzeba wybudować stację paliw, uzyskać pozwolenie na użytkowanie i dopiero na końcu występować z wnioskiem o koncesję. Aby uzyskać decyzję z Urzędu Regulacji Energetyki trzeba zapłacić ponad 600 zł i czekać od 30 do 60 dni. W zależności od sytuacji obowiązywać może w granicach 10-50 lat.

Marża to odrębny temat i z pewnością zależy od indywidualnych decyzji i strategii. Najczęściej jednak nakładane są na sprzedaż paliw i wynoszą mniej więcej 0,15-0,30 zł na jednym litrze. To oznacza, że transakcji trzeba wykonać naprawdę dużo, aby uzyskać przyzwoite zyski na koniec każdego miesiąca. Oczywiście wszystko staje się łatwiejsze, jeśli podejmie się współpracę na zasadzie franczyzy i przejmie większość zasad od dużej marki.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorstw w 2020 roku

  W Polsce przeważają mikroprzedsiębiorstwa. To właśnie one wytwarzają dużą...

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.